Pracownicy z Ukrainy wysłali do swoich domów z Polski 11,7 mld złotych. To ponad połowa ich zarobków

Rafał Hirsch
Transfery dochodów z Polski na Ukrainę w 2017 roku były aż o 50 procent większe niż rok wcześniej i sięgnęły 11,7 miliardów złotych - podaje Narodowy Bank Polski. W tym samym czasie Polacy pracujący za granicą przelali do kraju 16,3 miliarda złotych.

Ukraińcy wysyłają do domu ponad połowę swoich zarobków 

Pracownicy z Ukrainy przelewają do swojego kraju ponad połowę swoich zarobków w Polsce. Według najnowszego raportu NBP w 2017 łącznie przetransferowali na Ukrainę 11,7 miliardów złotych. To aż o 50 procent więcej niż w roku 2016. 

Fragment raportu NBP o transferach zarobków migrantówFragment raportu NBP o transferach zarobków migrantów źródło: NBP

Z wcześniejszego raportu NBP wynika, że w ubiegłym roku w Polsce jednocześnie przebywało średnio 900 tysięcy Ukraińców. Wiadomo też, że ich średnie wynagrodzenie oszacowano na 2105 złotych netto. Ale to dotyczy tylko tych pracujących w Warszawie. Pracownicy z Ukrainy zatrudnieni w Lublinie dostawali średnio 1729 złotych netto miesięcznie. 

Myślę, że można z grubsza przyjąć, że średnia płaca pracownika z Ukrainy w 2017 roku wynosiła 2000 złotych. 

Jeśli 11,7 miliardów złotych przelanych na Ukrainę podzielimy przez 900 tysięcy osób i prze 12 miesięcy, to wyjdzie nam, że każdy pracownik z Ukrainy co miesiąc wysyłał do swojego kraju średnio 1083 złote. Czyli nieco ponad połowę swoich zarobków. 

Polacy z zagranicy przysłali do kraju ponad 16 miliardów złotych

Pomimo tego, że suma pieniędzy wysłanych z Polski na Wschód jest o 50 procent wyższa niż w 2016, to nadal jest to mniej pieniędzy niż wpływa do naszego kraju z Zachodu. 

Polacy pracujący za granicą (głównie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii) wysłali do Polski w ubiegłym roku łącznie 16,3 miliarda złotych. Saldo jest więc dla Polski dodatnie: Polacy przysłali bądź przywieźli ponad 16 miliardów, obcokrajowcy wywieźli 13 miliardów (Ukraińcy 11,7 mld, a pozostałe nacje 1,3 mld PLN)

Transfery dochodów osób pracujących za granicąTransfery dochodów osób pracujących za granicą dane: NBP

Sytuacja może się jednak zmienić już w tym roku, bowiem liczba pracujących w Polsce Ukraińców wciąż rośnie. Można też podejrzewać, że rosną ich zarobki. Z kolei liczba Polaków pracujących za granicą raczej już nie rośnie. Te 16,3 miliarda złotych przysłanych przez nich w 2017 roku to o 100 milionów złotych MNIEJ niż w 2016. 

Jeśli więc w 2018 utrzymają się trendy z 2017 roku, to Ukraińcy po wzroście o kolejne 50 procent wytransferują z Polski 17,5 mld złotych, a Polacy przyślą 16,2 mld złotych. Saldo związane z migrantami zmieni się więc z dodatniego na ujemne. 

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]