Pracownicy z Ukrainy wysłali do swoich domów z Polski 11,7 mld złotych. To ponad połowa ich zarobków

Rafał Hirsch
Transfery dochodów z Polski na Ukrainę w 2017 roku były aż o 50 procent większe niż rok wcześniej i sięgnęły 11,7 miliardów złotych - podaje Narodowy Bank Polski. W tym samym czasie Polacy pracujący za granicą przelali do kraju 16,3 miliarda złotych.

Ukraińcy wysyłają do domu ponad połowę swoich zarobków 

Pracownicy z Ukrainy przelewają do swojego kraju ponad połowę swoich zarobków w Polsce. Według najnowszego raportu NBP w 2017 łącznie przetransferowali na Ukrainę 11,7 miliardów złotych. To aż o 50 procent więcej niż w roku 2016. 

Fragment raportu NBP o transferach zarobków migrantówFragment raportu NBP o transferach zarobków migrantów źródło: NBP

Z wcześniejszego raportu NBP wynika, że w ubiegłym roku w Polsce jednocześnie przebywało średnio 900 tysięcy Ukraińców. Wiadomo też, że ich średnie wynagrodzenie oszacowano na 2105 złotych netto. Ale to dotyczy tylko tych pracujących w Warszawie. Pracownicy z Ukrainy zatrudnieni w Lublinie dostawali średnio 1729 złotych netto miesięcznie. 

Myślę, że można z grubsza przyjąć, że średnia płaca pracownika z Ukrainy w 2017 roku wynosiła 2000 złotych. 

Jeśli 11,7 miliardów złotych przelanych na Ukrainę podzielimy przez 900 tysięcy osób i prze 12 miesięcy, to wyjdzie nam, że każdy pracownik z Ukrainy co miesiąc wysyłał do swojego kraju średnio 1083 złote. Czyli nieco ponad połowę swoich zarobków. 

Polacy z zagranicy przysłali do kraju ponad 16 miliardów złotych

Pomimo tego, że suma pieniędzy wysłanych z Polski na Wschód jest o 50 procent wyższa niż w 2016, to nadal jest to mniej pieniędzy niż wpływa do naszego kraju z Zachodu. 

Polacy pracujący za granicą (głównie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii) wysłali do Polski w ubiegłym roku łącznie 16,3 miliarda złotych. Saldo jest więc dla Polski dodatnie: Polacy przysłali bądź przywieźli ponad 16 miliardów, obcokrajowcy wywieźli 13 miliardów (Ukraińcy 11,7 mld, a pozostałe nacje 1,3 mld PLN)

Transfery dochodów osób pracujących za granicąTransfery dochodów osób pracujących za granicą dane: NBP

Sytuacja może się jednak zmienić już w tym roku, bowiem liczba pracujących w Polsce Ukraińców wciąż rośnie. Można też podejrzewać, że rosną ich zarobki. Z kolei liczba Polaków pracujących za granicą raczej już nie rośnie. Te 16,3 miliarda złotych przysłanych przez nich w 2017 roku to o 100 milionów złotych MNIEJ niż w 2016. 

Jeśli więc w 2018 utrzymają się trendy z 2017 roku, to Ukraińcy po wzroście o kolejne 50 procent wytransferują z Polski 17,5 mld złotych, a Polacy przyślą 16,2 mld złotych. Saldo związane z migrantami zmieni się więc z dodatniego na ujemne. 

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (88)
Pracownicy z Ukrainy wysłali do swoich domów z Polski 11,7 mld złotych. To ponad połowa ich zarobków
Zaloguj się
 • krunghtep01

  Oceniono 23 razy 21

  Ciekawe ile pieniedzy rzeczywiecie przeplywa bo to tylko oficjalne transfery.Ja np. przez 11-cie lat pracy w Anglii nigdy ani pensa nie przeslalem.Zawsze przewozilem w kieszeni.

 • wojtek2784

  Oceniono 32 razy 16

  Niech wysyłają , niech zarabiają , niech się dobrze w Polsce czują , tak się robi politykę przyjazną do sąsiadów.

 • amel.ka

  Oceniono 15 razy 11

  a reszta, ktora pracuje na czarno?
  z drugiej strony to troche smutne ze zyja za 1000pln miesiecznie, kompletnie sobie tego nie wyobrazam :(

 • poppers68

  Oceniono 14 razy 6

  Pozostawiam na boku animozje " my-obcy z Ukrainy" , choć irytują mnie argumentacje, że jest to nacja tak do nas podobna kulturowo. Sorry ale Wielkoposka, w której mieszkam to kompletnie inna mentalość ludzka niż np. Podlasie czy Podkarpacie.
  No ale, do rzeczy.
  My emigrujemy na Zachód z prostego powodu, normalna praca przynosi dochód pozwalający na w miarę dobre życie od strony finansowej a często stosunki międzyludzkie to inna bajka tzw. kultury organizacyjnej firmy.
  Do Polski zaprasza się 3 miliony ludzi z Ukrainy bo..... polscy pracodawcy musieliby podnieść pracownikom pensje i choć wyniki finansowe mają dobre nie chcą zrezygnować z dobrej sytuacji materialnej.
  Na Zachodzie nas chcą, bo często nie mają rąk do pracy z powodów niżu demograficznego lub niechęci rdzennego społeczeństwa do poszczególnych zawodów w Polsce mamy niechęć poszczególnych pracodawców do podnoszenia pensji. I wszyscy są zadowoleni ( ?!).
  Aha, żeby nie było - zapytajcie dowolną znajomą księgowość prowadzącą księgowość pełną. Czyli od CIT po pensje. Ja takie mam. I niemal wszystkie potwierdzają : różnice w przychodach pracodawców nawet niedużych Spółek vs. pracownicy są nieraz aż karykaturalne!

 • monoekann

  Oceniono 10 razy 6

  Coraz więcej z nas w UK się tutaj osiedla na stałe, pościągaliśmy z PL rodziny to i kasa przestaje płynąć.

  Jak wszystko jebnie, to z hukiem.

 • rtrwt

  Oceniono 5 razy 5

  "Myślę, że można z grubsza przyjąć, że średnia płaca pracownika z Ukrainy w 2017 roku wynosiła 2000 złotych."

  Cóż za profesjonalna analiza!
  Dziękujemy, Redaktorze!!!

 • pakulec

  Oceniono 12 razy 4

  cieszmy się że Ci ludzie chcą jeszcze tutaj pracować, a nie jadą na zachód.

 • re_x

  Oceniono 19 razy 3

  jeszcze ci Ukraińcy odbiją się czkawką.To najprostsza droga do kryzysu.Niedługo w tym tempie będziemy mieli deficyt na rachunku bieżącym,a co za tym idzie osłabi się złoty i spadną rezerwy walutowe-obsługa długu będzie droższa,droższe kredyty etc.Po drugie Ukraińcy hamują wzrost płac,sami często pracując na czarno-niskie płace nie pobudzają rynku wewnętrznego bo jest mniej pieniądza,a przez takie transfery na Ukrainę jeszcze mniej!jak gospodarka może skorzystać na człowieku któremu do wydania zostaje 1 tys. zł na wszystko??jakie dobra i usługi on kupi?nie kupi, to ktoś kto nie eksportuje splajtuje..a potem domino

 • kmwsm

  Oceniono 9 razy 3

  A wolaki z greenpointu i jackowa ile wyslali do wolski, a z Anglii ile? A z dojczland ile?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX