Alma Market nie może przejść w ręce E.Leclerc. Nagły ruch byłego prezesa

Robert Kędzierski
Krakowski Sąd Okręgowy nie zgodził się na sprzedaż marketów Almy spółce powiązanej z E.Leclerc. Sprzeciwili się temu wierzyciele, w tym firma, w której kluczową rolę odgrywa były prezes Almy.

Komplikuje się sytuacja wokół Alma Market. Sąd Okręgowy w Krakowie uniemożliwił właśnie przejęcie majątku spółki przez Immomok, firmę powiązaną osobą prezesa z E.Leclerc - donosi Puls Biznesu.

Sąd przychylił się do wniosku dwóch wierzycieli: dystrybutora żywności Bać-Pol oraz Krakchemii. Co interesujące, druga ze spółek była przez lata powiązana z Almą. Jerzy Mazgaj był bowiem prezesem w Almie i szefem rady nadzorczej Krakchemii posiadając jednocześnie pakiety większościowe obu spółek. 

A miało być tak pięknie

W listopadzie ubiegłego roku sąd w Krakowie ogłosił upadłość Alma Market i zgodził się na warunki sprzedaży firmy. Kilka sklepów należących do sieci oraz marka Krakowski Kredens miała zostać przejęta przez spółkę Immomok za 94 mln zł. W grudniu spółka Immomok wystąpiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na przejęcie części Alma Market i o przejęcie kontroli nad Krakowski Kredens Tradycja Galicyjska. Wydawało się więc, że przejęcie jest tylko kwestią czasu. Protest wierzycieli pokrzyżował jednak te szyki. 

Jak wyjaśnia Andrzej Zdebski, reprezentujący Krakchemię, powodem zażalenia jest zbyt niska wycena spółki. Pieniądze z likwidacji Almy mają bowiem trafić do wierzycieli spółki. Plan przejęcia Almy zakładał spłacenie Krakchemii 11 mln zł.

Czytaj też: Na czym polega rewolucyjny plan premiera Morawieckiego?

Historia upadku Almy

Pierwsze doniesienia o problemach pojawiły się w roku 2016. We wrześniu spółka złożyła wniosek o rozpoczęcie postępowania sanacyjnego. Problemy pogłębiały się - zamykano kolejne sklepy, zaczęto z opóźnieniem wypłacać pensje. Według analityków Alma nie dostosowała się do zmian na rynku - dyskonty wprowadziły bowiem do swojej oferty również marki premium. 

Kim jest nowy inwestor?

Immomok jest spółką zarządzającą najstarszym sklepem sieci Leclerc w Polsce, położonym na warszawskim Ursynowie. Obie spółki mają też tego samego prezesa. Sklepy sieci Leclerc (najstarszej sieci super i hipermarketów w Polsce) są zarządzane przez różne spółki w modelu franczyzy. Pod marką E.Leclerc działa w Polsce 47 sklepów.

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

 

Więcej o: