Według doniesień medialnych, osobisty majątek królowej ma wartość do 360 milionów funtów (470 milionów dolarów). Kwota robi wrażenie, jednak ponad 320 Brytyjczyków jest bogatszych, zgodnie informacjami "Sunday Times".
To o tyle ciekawe, że kiedy w 1989 r. startował ranking najbogatszych Brytyjczyków według "Sunday Times", to właśnie królowa Elżbieta II była na 1. miejscu listy. Na czele zestawienia za 2018 r. znalazł się działający m.in. w branży chemicznej Jim Ratcliffe, właściciel grupy Ineos. Majątek Ratcliffe'a to ok. 21 mld funtów. Na drugim miejscu, z ok. 20,6 mld funtów, są bracia Sri i Gopi Hinduja z Hinduja Group - działającej m.in. w branży finansowej, motoryzacyjnej, medycznej czy odlewniczej. Trzecia pozycja najnowszego zestawienia przypadła Leonardowi Blavatnikowi. Majątek Blavatnika to ok. 15,3 mld funtów. Blavatnik to biznesmen i inwestor, obecnie m.in. właściciel Warner Music Group.
Ale wracając do królowej Elżbiety II - głównymi źródłami jej dochodu są: świadczenie otrzymywane z państwowego skarbca – Sovereign Grant, dochody z Księstwa Lancaster, a także własnych nieruchomości i inwestycji.
Sovereign Grant pokrywa wszelkie wydatki związane z pełnioną funkcją: podróżami, utrzymania ochrony, personelu, pałaców królewskich.
W roku podatkowym 2016-2017 z Sovereign Grant królowa otrzymała 42,8 miliona funtów, w tym roku dostanie o 78 proc.więcej. Za 76,1 mln funtów przeprowadzona ma być bowiem gruntowna renowacja pałacu Buckingham.
Księstwo Lancaster to zespół nieruchomości komercyjnych, rolniczych i mieszkalnych, pochodzący z 1265 roku. W ostatnim roku wygenerowało 19,2 mln funtów dochodów.
Królowa ma również swoje osobiste majątki, w tym odziedziczony po ojcu zamek Balmoral w Szkocji i posiadłość Sandringham na wschodzie Anglii. Jest właścicielką cennej kolekcji znaczków, licznych dzieł sztuki i portfela akcji.
Mąż królowej, książę Edynburga książę Filip, również otrzymuje roczną wypłatę, w wysokości 359 tys. funtów, na sfinansowanie obowiązków służbowych.
Ponad 90 proc. dochodów księcia Karola i jego żony Camilli pochodzi z posiadłości w Księstwie Kornwalii, którą utworzono w 1337 roku, aby zapewnić dochód następcy tronu. W ostatnim roku finansowym przyniosła parze 20,7 mln funtów.
Para otrzymała także 1,3 mln funtów z Sovereign Grantora i 461 tys. funtów z różnych departamentów rządowych. Z pierwszego źródła pokrywane są koszty podróży i zakwaterowania pary. Rządowe środki przeznaczane są na niektóre oficjalne podróże zagraniczne i pensje żołnierzy, którzy chronią rodzinę.
Około połowa rocznego dochodu pary przeznaczana jest na oficjalne obowiązki i podróże, a jedna czwarta kierowana jest do urzędu podatkowego. Pozostałe 6,6 mln funtów trafia do dzieci Karola czy królewskie konto oszczędnościowe.