Miliony brytyjskiej królowej? Tak, ale ponad 320 Brytyjczyków jest od niej bogatszych

Królowa Elżbieta II i brytyjska rodzina królewska mają wiele źródeł dochodów, ale nie dysponują majątkiem, jakiego wielu by się spodziewało.

Według doniesień medialnych, osobisty majątek królowej ma wartość do 360 milionów funtów (470 milionów dolarów). Kwota robi wrażenie, jednak ponad 320 Brytyjczyków jest bogatszych, zgodnie informacjami "Sunday Times".

To o tyle ciekawe, że kiedy w 1989 r. startował ranking najbogatszych Brytyjczyków według "Sunday Times", to właśnie królowa Elżbieta II była na 1. miejscu listy. Na czele zestawienia za 2018 r. znalazł się działający m.in. w branży chemicznej Jim Ratcliffe, właściciel grupy Ineos. Majątek Ratcliffe'a to ok. 21 mld funtów. Na drugim miejscu, z ok. 20,6 mld funtów, są bracia Sri i Gopi Hinduja z Hinduja Group - działającej m.in. w branży finansowej, motoryzacyjnej, medycznej czy odlewniczej. Trzecia pozycja najnowszego zestawienia przypadła Leonardowi Blavatnikowi. Majątek Blavatnika to ok. 15,3 mld funtów. Blavatnik to biznesmen i inwestor, obecnie m.in. właściciel Warner Music Group.

Królowa Elżbieta II i książę Filip

Ale wracając do królowej Elżbiety II - głównymi źródłami jej dochodu są: świadczenie otrzymywane z państwowego skarbca – Sovereign Grant, dochody z Księstwa Lancaster, a także własnych nieruchomości i inwestycji.

Sovereign Grant pokrywa wszelkie wydatki związane z pełnioną funkcją: podróżami, utrzymania ochrony, personelu, pałaców królewskich.

W roku podatkowym 2016-2017 z Sovereign Grant królowa otrzymała 42,8 miliona funtów, w tym roku dostanie o 78 proc.więcej. Za 76,1 mln funtów przeprowadzona ma być bowiem gruntowna renowacja pałacu Buckingham.

Księstwo Lancaster to zespół nieruchomości komercyjnych, rolniczych i mieszkalnych, pochodzący z 1265 roku. W ostatnim roku wygenerowało 19,2 mln funtów dochodów.

Królowa ma również swoje osobiste majątki, w tym odziedziczony po ojcu zamek Balmoral w Szkocji i posiadłość Sandringham na wschodzie Anglii. Jest właścicielką cennej kolekcji znaczków, licznych dzieł sztuki i portfela akcji.

Mąż królowej, książę Edynburga książę Filip, również otrzymuje roczną wypłatę, w wysokości 359 tys. funtów, na sfinansowanie obowiązków służbowych.

Książę Karol i jego klan

Ponad 90 proc. dochodów księcia Karola i jego żony Camilli pochodzi z posiadłości w Księstwie Kornwalii, którą utworzono w 1337 roku, aby zapewnić dochód następcy tronu. W ostatnim roku finansowym przyniosła parze 20,7 mln funtów.

Para otrzymała także 1,3 mln funtów z Sovereign Grantora i 461 tys. funtów z różnych departamentów rządowych. Z pierwszego źródła pokrywane są koszty podróży i zakwaterowania pary. Rządowe środki przeznaczane są na niektóre oficjalne podróże zagraniczne i pensje żołnierzy, którzy chronią rodzinę.

Około połowa rocznego dochodu pary przeznaczana jest na oficjalne obowiązki i podróże, a jedna czwarta kierowana jest do urzędu podatkowego. Pozostałe 6,6 mln funtów trafia do dzieci Karola czy królewskie konto oszczędnościowe.

Oto Google Campus Warsaw - jak wygląda wewnątrz

Więcej o: