Niedziela bez handlu. Następna również taka będzie. A kiedy następna wolna?

W tym miesiącu zakupy w niedzielę zrobimy dopiero 27 maja. Zgodnie z przyjętą niedawno ustawą, dwie najbliższe niedziele (13 maja oraz 20 maja) będą wyłączone z handlu. Lepiej zatem zrobić większe zakupy jeszcze dziś.

Warto przypomnieć, że jutro (13 maja) i za tydzień (20 maja) dla odwiedzających będą zamknięte głównie centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe. Z zakazu handlu wyłączone są między innymi stacje paliw, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, cukiernie, piekarnie, czy lodziarnie. W sklepach działających na zasadzie franczyzy wszystko zależy od obecności właściciela.

Za złamanie zakazu trzeba się liczyć z dotkliwymi karami finansowymi od 1 tys. zł do 100 tys. zł. W przypadku uporczywego łamania założeń ustawy niepokorni mogą nawet trafić do więzienia. Przestrzeganiem nowych przepisów zajmuje się w tym wypadku Państwowa Inspekcja Pracy, której można zgłaszać przypadki łamania zakazu handlu w niedziele. PIP odpowiada również za przeprowadzanie kontroli terenowych.

Ich częstotliwość jest jednak dużo niższa niż w marcu (11.03 i 18.03) oraz kwietniu (08.04 i 15.04), kiedy nowa ustawa zaczęła obowiązywać. Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy argumentują to spadkiem liczby przypadków, w których notowano nieprawidłowości w przestrzeganiu przepisów. Wydaje się, że handlowcy wzięli sobie rządowy zakaz do serca.

Czytaj też: 'Solidarność' idzie na wojnę z Żabką. Poszło o 'pocztowe sklepy', czyli o handel w niedzielę

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę zakłada możliwość swobodnych zakupów weekendowych w pierwsze i ostatnie niedziele czerwca (3.06 i 24.06), lipca (1.07 i 29.07), sierpnia (5.08 i 26.08), września (2.09 i 30.09), października (7.10 i 28.10) i listopada (4.11 i 25.11). W grudniu sklepy mają być zamknięte tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. Od stycznia 2019 roku handel ma być dozwolony jedynie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (40)
Najbliższa niedziela bez handlu - 13 i 20 maja sklepy zamknięte
Zaloguj się
 • kabed007

  Oceniono 11 razy 3

  co jeszcze można wymyślić, żeby sukienkowym jeszcze głębiej w d u p ę wejść

 • rajqu

  Oceniono 2 razy 2

  A w Gazecie niwolnictwo tez w nuedziele.
  Kolejna piekna niedziela bez galerii i marketow :)

 • roy-cohn

  Oceniono 2 razy 2

  Niedziela bez handlu / a na Czerskiej - jak żyć ???

 • pkad

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedy zamkną gazetę wyborczą?

 • romikus

  Oceniono 6 razy 2

  Jak żyć??? Jak żyć bez niedzieli handlowej??? My Wolacy co głosowaliśmy na PO, nie mamy gdzie zabrać swoich rodzin bo centra handlowe zamknięte!!! PO wróć do władzy!!! Spraw żeby niedziele byłe handlowe!!!!!

 • fruqo3

  Oceniono 4 razy 2

  So what?

 • super_benek

  Oceniono 6 razy 2

  Życie wraca na ulice! Szkoda, ze do tego trzeba zewnetrznego sterowania, ale fakt jest faktem.

 • crex-crex

  Oceniono 3 razy 1

  Trzy główne tematy: Lewandowski, Kubica, zakaz handlu w niedziele. Dajcie już spokój, bo zbyt często powtarzany bodziec traci na sile.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX