Poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak planuje sprzedać browary Ciechan, Lwówek i Bojanowo

Browary Regionalne Jakubiak, których właścicielem jest poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak, planują sprzedaż browaru Ciechan - informuje portal "Wiadomości Handlowe". Jakubiak potwierdza te wieści.

Jak donoszą "Wiadomości Handlowe", poza Ciechanem - chyba najbardziej znanym browarem w grupie Browary Regionalne Jakubiak – na sprzedaż mają iść także browary Bojanowo i Lwówek. Spółka oczekuje, że za browar Ciechan otrzyma ok. 60 mln zł, a za Bojanowo i Lwówek kolejno 28 i 20 mln zł. Wśród potencjalnych kupców, których ponoć nie brakuje, mają być inwestorzy m.in. z Chin czy Stanów Zjednoczonych.

Skąd u Jakubiaka plan pozbycia się dobrze prosperujących browarów? Poseł tłumaczy w rozmowie z „WH”, że z powodu swego zaangażowania w politykę nie może poświęcać się biznesowi tak jak wcześniej. - Dziś podejmuję decyzje dotyczące całej Polski, a nie tylko browarów - mówi Jakubiak.

Biznes Browarów Regionalnych Jakubiak polega m.in. na ratowaniu nieczynnych historycznych, regionalnych browarów w Polsce. W Lwówku, który ma trafić na sprzedaż, piwo jest warzone od 1209 r., w browarze Bojanowo od 1685 r. „Flagowy” browar w grupie Jakubiaka - Ciechan - ma z kolei już 154 lata. Poza tym grupa posiada także browary w Tenczynku, Biskupcu i Darłówku. Jakubiak od niedawna produkuje też własne whisky. Jak chwalą się Browary Regionalne Jakubiak, jedną z kluczowych decyzji w drodze do sukcesu było podstawienie na własną dystrybucję i bezpośrednie dotarcie do punktów sprzedaży.

Dwa lata temu mówiło się o możliwości sprzedania przez Jakubiaka browaru w Biskupcu. Powodem miały być inne priorytety inwestycyjne posła Kukiz’15. Jakubiak tłumaczył, że szkoda, aby browar przez kilka lat się nie rozwijał. Ostatecznie browar pozostał jednak w portfolio BRJ i mają być w niego inwestowane pieniądze.

W 2014 r. piwa marki Ciechan były przez niektórym bojkotowane po homofobicznych wypowiedziach (jeszcze nie posła) Marka Jakubiaka.

Marek Jakubiak jest najbogatszym posłem w polskim Sejmie. W zeszłym roku jego majątek był szacowany na ponad 63 mln zł.

***

Cotygodniowe podsumowanie roku. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: