Urzędy skarbowe chcą od banków jeszcze więcej danych o klientach. I będą mogły dostać nawet numer IP komputera

Zmiany w ordynacji podatkowej mogą przerazić niejednego. Skarbówka chce, by banki i SKOK-i podawały numery IP urządzeń oraz inne dane osobowe i dotyczące logowań na rachunki w bankach.

Projekt nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa przewiduje szerszy zakres informacji, jakie organom skarbowym będą musiały udostępniać banki i SKOK-i. W ramach obowiązków banków znajdzie się przekazywanie informacji o adresie IP urządzenia, z którego klient łączy się z bankowością elektroniczną.

Istotą projektowanych zmian jest blokada rachunku podatnika podejrzanego o przestępstwo skarbowe, a sama blokada ma nie tylko chronić środki na rachunku, ale także ustalać jego działania i miejsca pobytu. Takie działania skarbówki mają odbywać się na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Bank nie poinformuje klienta o blokadzie

Informację o blokadzie rachunku, bank lub SKOK będzie mógł przekazać podatnikowi podejrzanemu o przestępstwo skarbowe dopiero wtedy, gdy otrzyma od KAS informację o tym, że wszystkie blokady zostały nałożone i tylko na wniosek podatnika. Do tego momentu bank nie będzie mógł udzielić nawet informacji dlaczego nie można wykonać operacji bankowej.

Zmiany w ordynacji podatkowej de facto poszerzają katalog informacji, jakich banki muszą udzielać organom skarbowym. Cel zmian jest jasny – chodzi o lepsze zabezpieczanie środków, które mogą pochodzić z przestępstwa skarbowego.

Projekt ustawy opuścił właśnie biura legislacyjne Ministerstwa Finansów i został skierowany do konsultacji publicznych. Ewentualnego uchwalenia nie należy się więc spodziewać w najbliższych tygodniach.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: