Totalizator Sportowy to spółka skarbu państwa. Jest właścicielem marki Lotto. Dysponuje siecią ponad 16 tys. punktów sprzedaży pracujących w systemie online.
Po nowelizacji ustawy hazardowej z pierwszego kwietnia 2017 r. stał się państwowym monopolistą w zakresie organizacji gier hazardowych. Tylko on (poza nielicznymi wyjątkami, np. kasynami) może być operatorem automatów do gier o niskich wygranych, zwanych jednorękimi bandytami.
W zeszłym roku, po wejściu w życie nowelizacji ustawy hazardowej, państwo zarekwirowało 80 tys. nielegalnych automatów. Liczyło na to, że po tym jak organizację gier na automatach przejmie Totalizator, do budżetu państwa w 2017 r. trafi blisko 650 mln zł. W tym roku miało to już być 1,5 mld zł. W kolejnych latach zyski kasy państwa z gry na automatach jeszcze miały wzrosnąć.
Państwowy operator miał zbudować sieć lokali z automatami do gry. Już w zeszłym roku miał ich mieć 50.
Ale przygotowania do uruchomienia projektu przedłużały się. Totalizator zapowiedział uruchomienie pierwszych salonów w pierwszym kwartale 2018 r. Także z tego nic nie wyszło.
Czytaj więcej: Pierwszy raz w historii dług Skarbu Państwa spadł zamiast urosnąć
Teraz jednak wydarzenia nabierają tempa. Totalizator zapowiedział w komunikacie ”pilotaż gier na automatach”. Pierwsi gracze mają zagrać na pierwszych państwowych automatach do gier już za blisko miesiąc.
- Celem pilotażu jest zdobycie wiedzy o oczekiwaniach i preferencjach klientów oraz doświadczeń we wprowadzaniu w życie nowych przepisów w zakresie gier hazardowych – wyjaśnił Totalizatora.
Państwowy operator przekonuje, że „rozrywka na automatach w salonach gier w Polsce stanie się bezpieczna”. - Gry będą prowadzone w oparciu o przejrzyste zasady na certyfikowanych maszynach, a gwarancje właściwego działania usługi zapewni centralny system informatyczny, do którego podłączone będą urządzenia należące do Totalizatora Sportowego – przekonuje spółka. - Automaty oraz system informatyczny będą zabezpieczone przed niepowołaną ingerencją, a gracze chronieni zgodnie z najwyższymi standardami - dodaje.
Totalizator Sportowy poinformował, że realizując monopol państwa, państwowe spółki WZŁ nr 1, PWPW oraz Exatel kończą prace nad centralnym systemem zarządzania, rejestrem gracza, infrastrukturą informatyczną i automatami do gry. - W pilotażu wykorzystanych zostanie nie mniej niż 1220 maszyn do gry – twierdzi Totalizator. - W ubiegłym tygodniu zamówiono 300 automatów marki Merkur Gaming, produkowanych przez jednego ze światowych liderów w branży, co pozwoli na dywersyfikację oferty i analizę preferencji graczy – poinformował państwowy monopolista.
Docelowo, w ciągu 4-5 lat Totalizator Sportowy chce wprowadzić na rynek nawet 38 tys. automatów współpracujących z centrum zarządzania informatycznego i dostępnych w salonach gier w całym kraju.
Klika dni temu Totalizator ogłosił, że szuka „osób, które chcą podjąć współpracę z Totalizatorem Sportowym w zakresie wynajmu lokali na Salony Gier na Automatach”.
Na swojej stronie udostępnił formularz online, który należy wypełnić, żeby formalnie zgłosić lokal do wstępnej oceny jego wartości biznesowej oraz zgodności z ustawą o grach hazardowych.
Na stronie internetowej Totalizatora można też znaleźć wykaz lokalizacji, w których spółka poszukuje obecnie pomieszczeń o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych, na swoje salony gier. W wykazie są m.in. Ełk – śródmieście; podwarszawskie Janiki, Raszyn i Pruszków; Warszawa – Dworzec Zachodni, Dworzec Wileński, ulice: Mazowiecka, Jana Pawła II, Krucza, Aleje Jerozolimskie, Marszałkowska; Wólka Kosowska; Bielsko-Biała; Chorzów; Jelenia Góra; Legnica; Rybnik; Sosnowiec; Tychy; Wałbrzych; Gdańsk Wrzeszcz; Kołobrzeg; Słupsk, Szczecin, Toruń; Włocławek; Nowy Sącz; Nowy Targ i zakopiańskie Krupówki.
Totalizator Sportowy informuje, że jest zainteresowany wyłącznie wynajmem lokali z przeznaczeniem na salony gier na automatach. - Jeżeli zgłoszony lokal po przeprowadzonej weryfikacji uzyska ostatecznie pozytywną ocenę spółka przedstawi oferentowi warunki współpracy oraz dalsze kroki postępowania, w tym informacje dotyczącą skompletowania i przekazania odpowiedniej dokumentacji – informuje Totalizator.