Salony gier w rękach państwa. Totalizator Sportowy chce postawić w Polsce nawet 38 tys. jednorękich bandytów

- Totalizator Sportowy rozpoczyna pilotaż gier na automatach. Pierwsi gracze będą mogli zagrać na nich już za blisko miesiąc - poinformowała spółka. Totalizator udostępni na razie co najmniej 1220 automatów

Totalizator Sportowy to spółka skarbu państwa. Jest właścicielem marki Lotto. Dysponuje siecią ponad 16 tys. punktów sprzedaży pracujących w systemie online.

Państwowy monopol hazardowy

Po nowelizacji ustawy hazardowej z pierwszego kwietnia 2017 r. stał się państwowym monopolistą w zakresie organizacji gier hazardowych. Tylko on (poza nielicznymi wyjątkami, np. kasynami) może być operatorem automatów do gier o niskich wygranych, zwanych jednorękimi bandytami.

W zeszłym roku, po wejściu w życie nowelizacji ustawy hazardowej, państwo zarekwirowało 80 tys. nielegalnych automatów. Liczyło na to, że po tym jak organizację gier na automatach przejmie Totalizator, do budżetu państwa w 2017 r. trafi blisko 650 mln zł. W tym roku miało to już być 1,5 mld zł. W kolejnych latach zyski kasy państwa z gry na automatach jeszcze miały wzrosnąć.

Państwowy operator miał zbudować sieć lokali z automatami do gry. Już w zeszłym roku miał ich mieć 50.

Ale przygotowania do uruchomienia projektu przedłużały się. Totalizator zapowiedział uruchomienie pierwszych salonów w pierwszym kwartale 2018 r. Także z tego nic nie wyszło.

Czytaj więcej: Pierwszy raz w historii dług Skarbu Państwa spadł zamiast urosnąć

Bezpieczni jednoręcy bandyci

Teraz jednak wydarzenia nabierają tempa. Totalizator zapowiedział w komunikacie ”pilotaż gier na automatach”. Pierwsi gracze mają zagrać na pierwszych państwowych automatach do gier już za blisko miesiąc.

 - Celem pilotażu jest zdobycie wiedzy o oczekiwaniach i preferencjach klientów oraz doświadczeń we wprowadzaniu w życie nowych przepisów w zakresie gier hazardowych – wyjaśnił Totalizatora.

Państwowy operator przekonuje, że „rozrywka na automatach w salonach gier w Polsce stanie się bezpieczna”. - Gry będą prowadzone w oparciu o przejrzyste zasady na certyfikowanych maszynach, a gwarancje właściwego działania usługi zapewni centralny system informatyczny, do którego podłączone będą urządzenia należące do Totalizatora Sportowego – przekonuje spółka. - Automaty oraz system informatyczny będą zabezpieczone przed niepowołaną ingerencją, a gracze chronieni zgodnie z najwyższymi standardami - dodaje.

Czytaj więcej: Ponad 64 lata. Tyle musiałby pracować Polak z przeciętnym wynagrodzeniem na dwuletnie zarobki prezesa Orlenu

Totalizator buduje system zarządzania jednorękimi bandytami

Totalizator Sportowy poinformował, że realizując monopol państwa, państwowe spółki WZŁ nr 1, PWPW oraz Exatel kończą prace nad centralnym systemem zarządzania, rejestrem gracza, infrastrukturą informatyczną i automatami do gry. - W pilotażu wykorzystanych zostanie nie mniej niż 1220 maszyn do gry – twierdzi Totalizator. - W ubiegłym tygodniu zamówiono 300 automatów marki Merkur Gaming, produkowanych przez jednego ze światowych liderów w branży, co pozwoli na dywersyfikację oferty i analizę preferencji graczy – poinformował państwowy monopolista.

Docelowo, w ciągu 4-5 lat Totalizator Sportowy chce wprowadzić na rynek nawet 38 tys. automatów współpracujących z centrum zarządzania informatycznego i dostępnych w salonach gier w całym kraju.

Czytaj więcej Prokuratura i CBŚP rozbili szajkę handlującą energią i usługami VOiP. 143 lewe faktury na 446 mln zł

Totalizator szuka lokali na salony gier

Klika dni temu Totalizator ogłosił, że szuka „osób, które chcą podjąć współpracę z Totalizatorem Sportowym w zakresie wynajmu lokali na Salony Gier na Automatach”.

Na swojej stronie udostępnił formularz online, który należy wypełnić, żeby formalnie zgłosić lokal do wstępnej oceny jego wartości biznesowej oraz zgodności z ustawą o grach hazardowych.

Na stronie internetowej Totalizatora można też znaleźć wykaz lokalizacji, w których spółka poszukuje obecnie pomieszczeń o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych, na swoje salony gier. W wykazie są m.in. Ełk – śródmieście; podwarszawskie Janiki, Raszyn i Pruszków; Warszawa – Dworzec Zachodni, Dworzec Wileński, ulice: Mazowiecka, Jana Pawła II, Krucza, Aleje Jerozolimskie, Marszałkowska; Wólka Kosowska; Bielsko-Biała; Chorzów; Jelenia Góra; Legnica; Rybnik; Sosnowiec; Tychy; Wałbrzych; Gdańsk Wrzeszcz; Kołobrzeg; Słupsk, Szczecin, Toruń; Włocławek; Nowy Sącz; Nowy Targ i zakopiańskie Krupówki.

Totalizator Sportowy informuje, że jest zainteresowany wyłącznie wynajmem lokali z przeznaczeniem na salony gier na automatach. - Jeżeli zgłoszony lokal po przeprowadzonej weryfikacji uzyska ostatecznie pozytywną ocenę spółka przedstawi oferentowi warunki współpracy oraz dalsze kroki postępowania, w tym informacje dotyczącą skompletowania i przekazania odpowiedniej dokumentacji – informuje Totalizator.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: