Prokuratura i CBŚP rozbili szajkę handlującą energią i usługami VOiP. 143 lewe faktury na 446 mln zł

Robert Kędzierski
Zarzuty dotyczące wystawienia 143 fikcyjnych faktur opiewających na 446 mln usłyszeli prezesi dwóch spółek, którzy, zdaniem warszawskiej prokuratury, stali na czele grupy przestępczej. Skarb państwa miał stracić na działalności oszustów kilkadziesiąt milionów złotych.

Prokuratura Regionalna w Warszawie informuje o zatrzymaniu dwóch mężczyzn, którzy mieli w fikcyjny sposób pełnić rolę prezesów dwóch spółek zaangażowanych w karuzelę VAT. 

Zdaniem śledczych mężczyźni wystawili 143 "lewe" faktury na łączną kwotę 446 mln zł. Przedmiotem fikcyjnej sprzedaży miały być usługi telefonii VoiP oraz obrót energią elektryczną i gazem. Poprzez poświadczenie nieprawdy spółki miały doprowadzić Skarb Państwa do utraty 83 mln zł z tytułu zwróconego podatku VAT.

Jedna z badanych w postępowaniu spółek dokonywała zakupów krajowych od ustalonego podmiotu gospodarczego w postaci połączeń typu VoIP, które następnie sprzedawała do Malezji. Rozliczenia finansowe pomiędzy współpracującymi podmiotami, dokonywane były za pomocą platformy płatniczej w Malezji.

- informuje Prokuratura. 

Śledztwo, w które zaangażowano Centrale Biuro Śledcze Policji oraz Urząd Celno-Skarbowego w Bydgoszczy nabrało tempa po zawiadomieniu Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. To jego eksperci namierzyli konto bankowe, na którym stwierdzono dziwną aktywność. Podejrzenia, że może ono służyć do prania brudnych pieniędzy, okazały się słuszne. 

Czytaj też: Ministerstwo zamyka furtkę przed nosem przestępców. Zmiana przepisów. 

Wiadomo, że przynajmniej część wyprowadzonych pieniędzy uda się odzyskać - Prokuratura Regionalna w Warszawie dokonała bowiem blokad rachunków bankowych. Łączna kwota zabezpieczonych dotychczas środków pieniężnych sięga blisko 37 milionów złotych. 

Oskarżonym oprócz 25 lat więzienia grozi też kara grzywny. Prokuratura planuje dalsze czynności - gromadzi dowody, które mają ustalić właścicieli firm współpracujących z oszustami.

Luka w VAT

Według wyliczeń rządu luka w VAT wynikająca z obrotu fałszywymi fakturami ma wynosić 40 mld zł. Tyle rocznie przez karuzele vatowskie tracić ma budżet państwa. Na początku kwietnia Ministerstwo Finansów informowało, że dzięki podjętym działaniom luka w VAT zmniejszyła się w 2017 r. do 14 proc. Według wyliczeń przeprowadzonych  w naszej redakcji, w oparciu o dane uzyskane z Ministerstwa Finansów, w 2017 roku luka sięgnęła 25,5 mld zł.

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Źródło: pk.gov.pl/

Więcej o: