Deweloper chce razem z archidiecezją zbudować kompleks hotelowy nad jeziorem. Zgodzić musi się Watykan

BBI Development podał w komunikacie, że szykuje nową inwestycję. Nie sam, we współpracy z partnerem. Umowa jest o tyle ciekawa, że to raczej nietypowy partner - Archidiecezja Warmińska.

Giełdowy deweloper i archidiecezja wspólnie inwestują

Planowana inwestycja BBI Development to kompleks hotelowo-konferencyjno-mieszkalny "Rybaki – Łańsk". Projekt ma powstać w atrakcyjnym turystycznie regionie – Rybaki i Łańsk to małe miejscowości położne w województwie warmińsko-mazurskim, nad Jeziorem Łańskim, w podolsztyńskiej gminie Stawiguda.

Deweloper (a dokładnie jego spółka zależna Realty 4 Management) do realizacji projektu zawarł przedwstępną umowę inwestycyjną z partnerem, którym jest Archidiecezja Warmińska. Archidiecezja Warmińska ma już nad Jeziorem Łańskim, dokładnie w Rybakach, charytatywny ośrodek Caritas.

Oba podmioty powołały też spółkę celową, która będzie zarządzać inwestycją. Kompleks powstanie na terenie należącym do archidiecezji o powierzchni około 16,5 ha. Po wniesieniu tej nieruchomości archidiecezja będzie miała w spółce celowej 51 proc., a spółka BBI 49 proc.

Kompleks hotelowy za 300 mln PLN

W ramach projektu ma powstać czterogwiazdkowy hotel z częścią rekreacyjną, a do tego kompleks domów, które mają być sprzedane indywidualnym nabywcom.

Jak czytamy w komunikacie BBI Development, na początku strony zainwestują w projekt około 15 mln PLN (wkład do spółki celowej i wykonane prace). Dalej inwestycja ma być finansowana z wkładów własnych, środków zebranych w czasie komercjalizacji projektu oraz długu, możliwe też, że w projekcie pojawi się jeszcze jeden inwestor. Jak szacuje BBI, łącznie inwestycja ma mieć wartość około 300 mln PLN.

Umowa BBI Development jest przedwstępna, a jej ostateczne zawarcie zależy od wielu czynników. Jak pisze spółka w giełdowym komunikacie, wśród tych niepewnych zdarzeń najważniejsze jest to, czy archidiecezja będzie mieć prawną możliwość wniesienia nieruchomości, w związku z ograniczeniami w obrocie nieruchomościami rolnymi. Nietypowy kościelny partner oznacza też, że zgodę musi wydać Watykan.

BBI Development to deweloper notowany na giełdzie w Warszawie od 1997 roku. Znany jest z inwestycji w stolicy, m.in. Plac Unii, Rezydencja Foksal, Centrum Praskie Koneser czy Złota 44. Niedługo, 6 czerwca, ma zostać otwarty sklep Sezam i Pasaż Rowickiego – to część inwestycji Centrum Marszałkowska, czyli tzw. „Nowy Sezam”. Reszta, czyli część biurowa, ma ruszyć jesienią.

W pierwszym kwartale BBI Development zanotował stratę netto w wysokości 320 tys. zł - co jest wynikiem lepszym niż w tym samym okresie rok temu, kiedy miał 1,32 mln zł straty. Przychody operacyjne wyniosły 8,68 mln zł.

Czytaj też: Największe polskie firmy zarabiają wyraźnie gorzej niż rok temu. Zysk spółek z WIG20 mocno w dół

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: