Trzy mapy pokazują, w jaki sposób można uratować gospodarkę Korei Północnej

Według szacunków ekspertów Korea Północna może mieć złoża minerałów warte 6 bilionów dolarów, w tym największe na świecie złoża metali ziem rzadkich. Jest plan, jak uzyskać do nich dostęp.

Spotkanie Donald Trump - Kim Dzong Un

Co Korea Północna może faktycznie uzyskać po szczycie Kim Dzong Una z Donaldem Trumpem? Ten jeden z najbiedniejszych krajów świata może zostać włączony w obszar gospodarczy Azji Południowo-Wschodniej, jednego z najbardziej dynamicznych regionów gospodarczych świata z Koreą Południową, Chinami, Japonią, Wietnamem, Rosją i Indonezją.

Konieczne jest otwarcie w Korei Północnej i zmiany polityczne na jej szczycie. Jednak oficjalne zakończenie wojny koreańskiej i porozumienie w sprawie denuklearyzacji otworzą Korei Północnej i jej władzom szanse na rozwój i bogacenie, wyjście z strefy cienia i możliwość spieniężania zasobów.

Ważne mapy

Pasy ekonomiczne, połączenia kolejowe i ogromne złoża minerałów to trzy kwestie kluczowe dla podniesienia gospodarki Korei Północnej, które portal Bloomberg pokazuje na trzech mapach.

Po pierwsze: trzy pasy ekonomiczne

Moon Jae-in, prezydent Korei Południowej, zaproponował plan włączania Korei Północnej w światową gospodarkę poprzez rozwój trzech pasów ekonomicznych, które powiązały by Koreę Południową z Północną, a następnie z Chinami i Rosją.

Po drugie: wielkie zasoby surowców

Jeżeli mówią nam coś nazwy: skand, itr, lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet, to jest dobrze. Jeżeli nie, to warto zapamiętać, że są to kluczowe materiały w przemyśle kosmicznym, lotniczym i elektronicznym, chemicznym, laserów, medycynie. Elektronika, silniki samochodów elektronicznych, komórki, baterie elektryczne, samoloty, rakiety, komputery bez nich praktycznie nie działają. Tak. Bez użycia tych metali, nie zadzwonimy do mamy, żony, brata czy przyjaciela.

A to nie koniec skarbów Północy. Zasoby złota, srebra, miedzi, platyny i platynowców, magnezytów, cynku, żelaza, ropy naftowej, a to są tylko złoża szacowane. Wartość złóż Korei Północnej North Korea Resources Institute w Seulu oszacował w 2013 roku na 6 bilionów dolarów. Rzeczywiste bogactwa mogą być o wiele większe. Można by jak Aladyn rzec „Sezamie otwórz się”. Ale to nie jest aż tak proste.

Czytaj więcej: Polska w 'elitarnym gronie'. Będziemy szukać złota, srebra i innych cennych substancji na dnie Atlantyku

Po trzecie: transport

Szanse na sukces są jednak wysokie. Możliwe spotkanie Donald Trump i Kim Dzong Un znacznie przybliża taką perspektywę. Już w kwietniu podczas szczytu przywódców Korei Północnej  i Korei Południowej zapowiedziano ponowne otwarcie połączeń kolejowych i drogowych między Koreą Południową a Północą. Polepszona infrastruktura drogowa pomogłaby też Korei Północnej w usunięciu przeszkód w monetyzacji zasobów mineralnych. Pozyskane środki można wykorzystać na rozwój słabo rozwiniętej i przestarzałej infrastruktury transportowej i energetycznej.

Czytaj więcej: W naszych szufladach są surowce warte miliardy złotych

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o: