Zasiłek dla bezrobotnych doczekał się podwyżki. Po 20 latach pracy można dostać 867 zł. Ale tylko przez kwartał

Przez ostatnie lata wysokość zasiłku dla bezrobotnych pozostawała bez zmian, ale 1 czerwca i to świadczenie doczekało się waloryzacji. Jego kwota bazowa wzrosła o niecałe 20 zł brutto. W praktyce oznacza to, że wciąż bliżej mu do minimum egzystencji, niż minimum socjalnego, o pensji minimalnej nie wspominając.

Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłek dla bezrobotnych co roku, 1 czerwca, podlega waloryzacji. Dokonuje się jej na podstawie poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni, które podaje GUS.

Przykładowo, w 2016 roku średni poziom cen uległ zmniejszeniu w stosunku do 2015 r., więc waloryzacji nie było.

W tym roku kwota bazowa zasiłku dla bezrobotnych wyniesie 847,80 zł brutto, czyli 730,50 zł na rękę, ale to i tak tylko przez pierwsze trzy miesiące. Potem spadnie do 665,70 zł brutto, czyli 583, 79 zł na rękę. Na tyle może liczyć osoba, która ma na koncie od 5 do 20 lat stażu pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2018 r. po podwyżce

zielonalinia.gov.plzielonalinia.gov.pl 

zasiłek podstawowy 100 proc. (od 5 do 20 lat stażu pracy)
obniżony - 80 proc. (do 5 lat stażu pracy)
podwyższony - 120 proc. (powyżej 20 lat stażu pracy)

Kwoty są niskie, a o zasiłek trudno. Żeby go otrzymać należy zarejestrować się w urzędzie dla bezrobotnych i w ciągu ostatnich 18 miesięcy być zatrudnionym przez co najmniej 365 dni oraz otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż pensja minimalna, od którego musi być odprowadzana składka na Fundusz Pracy. Wymiar etatu nie ma znaczenia, liczy się wynagrodzenie. Co ważne, prawo do zasiłku mają również osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej i umowy o pracę nakładczą.

Kryteria na pierwszy rzut oka nie wydają się surowe, jednak osoby o niskich kwalifikacjach, zamieszkujące regiony mniej rozwinięte gospodarczo nierzadko mają problem z tym, żeby im sprostać. 

Zasiłek wypłacany jest od 6 do 12 miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak duże jest bezrobocie w regionie. Im trudniej o pracę, tym dłużej się go dostaje.

Zasiłek poniżej minimum socjalnego

Zasiłek dla bezrobotnych w swojej optymistycznej, 100 proc. wersji wynosi 847,80 zł, a minimum socjalne, czyli kwota, która ma zapewnić przeżycie i nie wykluczyć ze społeczeństwa, w 2017 roku wynosiła dla osoby żyjącej samotnie 1134,46 zł na osobę. Dla osoby żyjącej w tradycyjnym polskim modelu, czyli "2+2" to 908,23 zł na osobę. Jakby nie liczyć, wciąż dużo mniej. 

Jeszcze smutniej robi się, kiedy zestawimy zasiłek dla bezrobotnych z minimum egzystencji, czyli kwotą poniżej której "występuje biologiczne zagrożenie życia", która w 2017 roku wyniosła 574,01 zł dla osoby żyjącej samotnie, 488,60 zł dla członka czteroosobowej rodziny.

Osoby, które mają poniżej 5 lat stażu, czyli dostają zaledwie 80 proc. zasiłku, w zasadzie od samego początku, ustawowo, są skazane na życie w skrajnym ubóstwie, dopóki nie znajdą pracy.

W tym miejscu należy dodać, że zasiłek dla bezrobotnych finansowany jest z Funduszu Pracy, na który co miesiąc płacimy składkę w wysokości 2,45 proc. swojej pensji.

Fundusz Pracy miał wspierać bezrobotnych, a łata dziury budżetowe. Kolejny raz

W FP co rok jest nadwyżka, którą rząd wykorzystał ostatnio do sfinansowania części programu "Za życiem". 

+++

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (78)
Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych. Ile wyniesie zasiłek dla bezrobotnych w 2018 roku?
Zaloguj się
 • szymi_mispanda

  Oceniono 38 razy 26

  polacy to jednak dziwny narod - wszedzie w europy jest ten zasilek - w jednym z krajow w ktorzych pracowalem wynosi on 70 procent sredniej pensji z ostatnich 12 miesiecy (liczone wedlug dni)
  jest wyplacany przez tyle samo czasu ile trwalo zatrudnienie maksymalnie 36 miesiecy

  jest on wyplacany nie tylko w razie zwolnienia ale np. jak sie samemu zrezygnuje albo jest na kontrakcie I kontrakty sie konczy to tez sie go dostaje

  ja dostalem jedno miesieczy jak zmienialem kontrakty - wyniosl ten jednomiesiczny zasilek wg dzisijeszego kursu 26780 pln - tak wiem ze nikt nie uwierzy w tym lumperskim kraju ale tyle przelano "miesiecznego zasilku" (70 procent sredniej pensji z ostatniego roku)- jakbym nie wskoczyl na kolejny kontrakty to moglem ten zasilek dostawac przez ponad rok miesiac w miesiac

  zalozenia jest takie ze ma on umozliwic zycie na tym samym poziomie co w czasie pracy

  na miejscu polskiego rzadu to bym sie spalil ze wstydu 800 zyli - to jak dac kelnerowi napiwek 5 groszy - albo sie ku... daje napiwek albo jak cie ku... nie stac to sie nie daje

  ale w polsce honor jest rzadki - inaczej by wogle nie wyplacali bo wyplacac "to cos" to jest kurde wstyd

  tym bardziej ze podatki sa na poziomie swiatowym

  polska I Europa to jednak inne planety

 • brunon_k

  Oceniono 25 razy 19

  Podatki dochodowe od zasiłku dla bezrobotnych? Ha ha ha. Ale te państwo jest zdrowo szurnięte.

  Szkoda, że jeszcze składek emerytalnych, rentowych i zdrowotnej nie odprowadzają od zasiłku tak jak wszyscy, którzy muszą płacić podatki. To oczywiste, że jeśli ktoś znalazł się w trudnej sytuacji i dotychczas płacił te różne składki na Fundusz Pracy to ma płacić podatki taj jak wszyscy. Ha ha ha.

  Najlepsze jest to, że jak pracodawcy przyjdzie do głowy zmienić warunki zatrudnienia pracownika - np. w ramach tzw. reorganizacji przesunąć go ze stanowiska specjalisty na sprzątaczkę to pracownikowi pozostaje:
  a) podpisanie nowej umowy i akceptacja narzuconych jednostronnie warunków,
  b) nie przyjęcie propozycji zmiany warunków zatrudnienia = rozwiązanie stosunku pracy co wiąże się albo ze znalezieniem nowej pracy u innego pracodawcy albo w skrajnych przypadkach w miejscach gdzie trudniej o nową pracę = brak zasiłku prze 3 miesiące od czasu zarejestrowania w UP.

  Jednym słowem Polska to państwo niewolników.

 • nicto_mk

  Oceniono 11 razy 11

  a progi dochodowe uprawniające do pomocy społecznej maja wzrosnąć o kilka złotych. Nasze Państwo uważa, że 514 zł. na osobę w rodzinie to jest wystarczający dochód aby godnie żyć. Proponuję aby Panom posłom i Paniom posłankom dać takie wynagrodzenie i zobaczymy jak godnie się z tym pogodzą. Takie progi nie dziwiłyby w Państwie, w którym są niskie podatki. Jeżeli Państwo nie doi z ciebie ile się da na każdym kroku ma prawo też nic nie dawać. Jeżeli jednak pod pozorem Państwa opiekuńczego doi się z nas coraz więcej i więcej każdego roku mamy chyba prawo wymagać aby dostać jakieś rozsądne minimum socjalne kiedy znajdziemy się w potrzebie. Takie kwoty to kpina w sytuacji kiedy najniższy czynsz za mieszkanie 50 metrowe w dużym mieście wynosi tyle ile to minimum socjalne.

 • schneckenkorn

  Oceniono 16 razy 10

  Rząd widać traktuje osoby bezrobotne jak zło konieczne. Rzucić im parę stówek, może z głodu nie zdechną. Raz byłem pięć lat temu przez dwa mies. na zasiłku. Praktycznie jego wysokość jest dziś taka sama, jak przed pięcioma laty. Żenada, gdzie ta empatia i sprawiedliwość w tym rządzie..

 • xxx1975

  Oceniono 14 razy 10

  ZŁODZIEJE !!!

 • zbycholik

  Oceniono 8 razy 8

  Co tam bezrobotni... Grunt, że państwa stać na pieniążki dla "etosu". 31 sierpnia ubiegłego roku weszły w życie nowe przepisy „o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych”. Dzięki niej 30 tys. działaczy opozycji i osób represjonowanych otrzymało prawo do ok. 400 zł comiesięcznego dodatku, który jest nieopodatkowany i nieoskładkowany. Ponadto wypłata dodatku jest bezterminowa i bez kryterium dochodowego.

  Trzeba było zatem wrzeszczeć przed 90. rokiem "precz z komuną", a nie liczyć, że "będzie lepiej"... Bo jest lepiej... ale dla swoich...

 • gaciekesikowej

  Oceniono 8 razy 8

  500 + dają łaskawie na każdego malucha, staruchom już nie potrzeba. Ciekaw jestem dlaczego rzecznik praw niby obywatelskich nie zajmie się tym problemem? gdzie organizacje które mogą ten paradoks zaskarżyć do UE przecież osoba samotna nie ma prawa przeżyć płacąc za czynsz. Gdzie ta hierarchia kościelna tak się martwiąca o dusze wiernych? te bezrobotne dusze to już nie potrzebne bo na tacę nie dadzą? to jest po prostu haniebne, tak pohańbić ludzi tylko dlatego że komuś się w życie nie bardzo udało. I jak tu żyć panie Premierze? no jak?

 • smiki48

  Oceniono 14 razy 8

  dzięki tak niskim zasiłkom i krótkiego okresu czasu ich wypłacania mamy tak niskie bezrobocie. Nie ma sensu rejestrować się w urzędzie pracy, po to aby raz w miesiącu tracić cały dzień tylko po to aby usłyszeć:"Nie mamy dla pana oferty pracy zgodnie z pańskimi kwalifikacjami". Proszę sprawdzić jakie oferty pracy są dla osob z wyższym wykształceniem w wieku 50+.
  Znam parę osób bez stałej pracy, które nie są zarejestrowane, bo PUP nic im nie zaproponował a okres pobierania zasiłku się skończył.

 • ranny_rys

  Oceniono 18 razy 8

  Balcerowicz dawał zasiłek w wysokości 80% ostatniej pensji, no ale to był wielki ekonomista.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX