100-lecie odzyskania niepodległości. PKP Intercity pomaluje lokomotywy na biało-czerwono

100-lecie odzyskania niepodległości kolejarze uczczą okolicznościowymi barwami lokomotyw i naklejkami programu "Niepodległa" na elektrycznych zespołach trakcyjnych.

Akcja „Niepodległa” upamiętnia 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Dołączyli do niej właśnie kolejarze z PKP Intercity. Przewoźnik rozpoczął oklejanie swoich pociągów w ramach obchodów – na 60 elektrycznych zespołach trakcyjnych znajdą się naklejki programu „Niepodległa”, a 20 lokomotyw ma być ozdobionych biało-czerwoną grafiką.

Czytaj więcej: LOT reaguje na remonty dróg i trasy kolejowej do Lublina. Od września superszybkie połączenie

Cyfrowy rękopis Józefa Piłsudskiego na Pendolino, biało-czerwone lokomotywy

Naklejką programu „Niepodległa” jest cyfrowo odświeżony rękopis Józefa Piłsudskiego, jednego z wielu polskich polityków zasłużonych dla polskiej niepodległości, późniejszego dyktatora. Napis „Niepodległa” wykonany ręką Piłsudskiego będący logo programu sukcesywnie ma się pojawiać na czołach EZT-ów - Pendolino, Flirtów i Dartów. Pierwsze pociągi świętujące 100-lecie niepodległości można już zobaczyć na torach.

W narodowych barwach pojawią się też lokomotywy „Husarz”. Sześć maszyn tego typu, wyprodukowanych przez niemiecki koncern Siemens, zostanie oklejone na biało-czerwono, podobnie jak 14 maszyn typu EP09 pochodzących z wrocławskiej fabryki Pafawagu.

- Biało-czerwone lokomotywy oraz składy zespolone z odtworzonym cyfrowo napisem „Niepodległa”, stworzonym ręką Marszałka Józefa Piłsudskiego będą przyciągać wzrok ludzi w całej Polsce. Jako narodowy przewoźnik wraz z organizatorem akcji realizujemy inicjatywy mające na celu przypomnienie jak największej liczbie naszych pasażerów o wydarzeniach sprzed stu lat – mówi prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Zapewnia przy tym, że PKP Intercity planuje kolejne akcje z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przewoźnik jeszcze nie zdradza jednak szczegółów.

Logo programu „Niepodległa” i lokomotywy w narodowych barwach to kolejna wspólna akcja przewoźnika i rządowego programu obchodów stulecia niepodległości. PKP IC włącza się w akcje od 2017 roku.

Czytaj więcej: PKP bierze się za budowę hoteli, biurowców i Mieszkań Plus. Doradzi im Chopin Airport Development

Nieco gorsza punktualność PKP Intercity

Niestety, jubileuszowy dla polskiej niepodległości rok, nie zapowiada się na razie na dobry pod jednym względem. Pociągi PKP Intercity notują punktualność (z tolerancją do 5 minut) na poziomie 74,52 proc (w pierwszym kwartale). Rok wcześniej było nieznacznie lepiej – 75,85 proc. pociągów PKP IC było punktualnie u celu.

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o: