Po maju nadal w budżecie Polski jest nadwyżka. Blisko 10 mld zł na plusie

Po maju nadwyżka w budżecie Polski wyniosła ok. 9,6 mld zł - wynika z szacunkowego wykonania budżetu państwa opublikowanego przez Ministerstwo Finansów.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, szacowana nadwyżka w budżecie Polski po maju 2018 r. wynosi ok. 9,6 mld zł. W stosunku do danych z kwietnia urosła o ok. 260 mln zł - wówczas budżet był bowiem na ok. 9,3-miliardowym plusie. 

Przez pierwszych pięć miesięcy 2018 r. dochody budżetowe wyniosły ok. 154 mld zł, a wydatki 144,4 mld zł. 

nadwyżka budżetowa po maju 2018 r.nadwyżka budżetowa po maju 2018 r. źródło: Ministerstwo Finansów

Przypomnijmy, że w ustawie budżetowej założono, że w tym roku do kasy państwa trafi 355,7 mld zł, a wypłynie z niej 397,2 mld zł, co oznaczałoby deficyt na poziomie 41,5 mld zł. I z pewnością ten deficyt w końcu się pojawi, zresztą sam resort finansów przyznaje, że nadwyżka na charakter przejściowy. W zeszłym roku również długi czas budżet był na plusie aż do listopada. Ostatecznie deficyt wyniósł 25,4 mld zł, co i tak było najlepszym wynikiem od sześciu lat (prognozowany w ustawie budżetowej deficyt wynosił aż 59 mld zł).

Analitycy mBank Research sugerują, że w tym roku deficyt na koniec roku też może być nieco niższy od zakładanego i wynieść ok. 25-30 mln zł. 

Wyższe od zakładanych nawet o 6-8 mld zł mogą być w tym roku dochody podatkowe.

Faktycznie, dochody budżetowe są lepsze niż rok temu - o ok. 10,7 mld zł (tj. o 7 proc.) w porównaniu z okresem styczeń-maj 2017 r. Dochody z podatku VAT są procentowo wyższe niż rok temu w każdej "grupie", najmocniej - o 16,4 proc. - wzrosły w przypadku dochodów z podatków CIT i PIT (kolejno o 2,4 mld zł i 3,3 mld zł). Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, wysokie dochody z podatku PIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą.

Plan na ten rok jest najbardziej wykonany w przypadku wpływów z CIT - to już 53,5 proc.

.. źródło: Ministerstwo Finansów

Nadal "ostrożnie" są wydawane pieniądze z budżetu. 144,4 mld zł wydatków w okresie styczeń-maj oznacza wykonanie planu z budżetu w 36,4 proc. Rok temu w analogicznym okresie przekazano na wydatki 143,5 mld zł, tj. 37,3 proc. planu.

Niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń-maj roku ubiegłego jest przede wszystkim wynikiem niższej dotacji przekazanej do FUS (mniej o ok. 5,3 mld zł), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS

- tłumaczy Ministerstwo Finansów.

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: