Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale jest to nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

"Ostatnie lata pokazały, że ryzyko polityczne nie jest tak istotne dla gospodarki, jak sądzą pesymiści. Gospodarka idzie swoim torem, a wstrząsy polityczne nie są aż tak niebezpieczne" - mówi Ignacy Morawski, ekonomista i dyrektor serwisu SpotData w rozmowie z Rafałem Hirschem

"Na wzrost gospodarczy składa się  wzrost liczby pracowników oraz wzrost wydajności tych pracowników. Średnio rzecz biorąc, w ostatnich 30 latach wydajność pracy w Polsce rosła o 3,5 procent. Wątpię, aby mogła rosnąć szybciej. Jeśli nie będzie rosnąć zatrudnienie, a wydajność utrzyma się na tym samym poziomie, to wzrost gospodarczy nie przekroczy 3,5 procent. Ale to wciąż nie będzie recesja" - podkreśla Morawski.

"Recesja wystąpi wtedy, gdy nastąpi jakiś niespodziewany pożar. Albo upadnie jakiś bank na świecie. Albo jakieś państwo wpadnie w duże tarapaty finansowe" - dodaje.

W rozmowie z serwisem Next.gazeta.pl ekonomista Ignacy Morawski opowiada o wpływie sytuacji politycznej na gospodarkę oraz ryzyku wystąpienia globalnej recesji.

Więcej o:
Komentarze (37)
Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania.
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 23 razy 13

  Kasa jeszcze jest to ją rozdamy - kobietom za dzieci i Kościołowi. Bo to daje w Polsce władzę ...

 • tzetze1

  Oceniono 6 razy 6

  "Ostatnie lata pokazały, że ryzyko polityczne nie jest tak istotne dla gospodarki, jak sądzą pesymiści. "

  Klasyczny błąd ekonomistów i analityków a także oczywiście większości "zwykłych ludzi" - naiwna ekstrapolacja ... Patrzysz na wykres z przeszłości i po prostu od linijki przedłużasz go na przyszłość. Seen that, done this.

 • kuba_wu

  Oceniono 7 razy 3

  Kogo obchodzi całkowity PKB?
  Ważny jest PKB per capita, a ten zależy tylko od wydajności pracy oraz stopnia aktywizacji zawodowej (czyli odsetka pracujących).

 • czechy11

  Oceniono 6 razy 2

  Nędzny to kraj w który programy socjalne rozbudzają aspiracje.

 • drkj

  Oceniono 14 razy 2

  Będzie Wolacy bolało. Pan Pinokio prowadzi nasz okręt prosto na skały. Inaczej nie potrafi bo to tylko enedecki fanatyk który dla swoich chorych rojeń jest gotów zatopić każdą łódź.

 • miets1

  Oceniono 8 razy 2

  "Albo jakieś państwo wpadnie w duże tarapaty finansowe" a ty państwem będzie pisowska wolska.

 • ds215

  Oceniono 1 raz 1

  Niech w Szwajcarii wprowadzą prawo że od karzdego 1000 frankow zapłaconych pracownikowi płaci się 2 tys frankow kary to natychmast w Szwajcarii zabralnie pracownikow.

 • beastiebot

  0

  W Polsce już kilka lat temu zabrakło murzynów. Teraz kolej na pracowników.

 • ja.szela

  Oceniono 12 razy 0

  A kto to jest Ignacy Morawski? Co to jest SpotData? Jakiś nowy serwis Agory?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX