Boom budowlany. Mafie ostro zabrały się za handel piaskiem. Skutki są fatalne

Globalny boom budowlany spowodował, że przestępcy zabrali się za handel piaskiem. Gangi kradną go z plaż, wysp i rzek, by szybko sprzedać spółkom zajmującym się różnego rodzaju budownictwem.

Na świecie zużywa od 30 do 40 miliardów ton kruszywa budowlanego rocznie, połowę z tego stanowi piasek. 8-10 mld ton piasku rocznie trafia do betonu.

Dlaczego piasek wywożony jest z plaż zamiast z pustyń, których na świecie nie brakuje? Budowlańcy nie chcą piasku z pustyń, ponieważ działanie wiatru sprawia, że ziarna są zaokrąglone, zbyt gładkie i małe, by odpowiednio wiązały się w betonie.

Wolą piasek kanciasty, występujący w korytach rzek i na plażach. Przykładem może być najwyższy drapacz chmur na świecie - Burdż Chalifa w Dubaju. Jest dosłownie otoczony piaskiem, ale przy jego budowie wykorzystano piasek przywieziony z Australii.

Obecnie, największym importerem piasku na świecie jest niewielki Singapur. Powiększył on swoją powierzchnię o 20 proc., wykorzystując piasek pochodzący z Indonezji, Malezji, Kambodży i Tajlandii, w znacznej części pozyskany nielegalnie. W efekcie, okazało się, że takie działania doprowadziły zagrażają istnieniu około 80 małych indonezyjskich wysp, graniczących z Singapurem.

Zagrożenie dla środowiska naturalnego

Międzynarodowy handel piaskiem rośnie, ponieważ popyt przewyższa lokalne dostawy. Efektem jest niszczenie siedlisk ryb, krokodyli, żółwi i innych rzecznych i morskich zwierząt. Wydobywanie piasku obniża poziom wód gruntowych i zanieczyszcza wodę pitną, tak jak w delcie Mekongu w Wietnamie.

- Wydobywanie piasku powoduje degradację koralowców, wodorostów i łąk trawy morskiej, zagraża różnorodności biologicznej, a także gatunkom znajdującym się na granicy wyginięcia – dodaje Aurora Torres, hiszpańska ekolożka.

Nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak dużo szkód proceder ten przynosi środowisku naturalnemu, ponieważ jest to najczęściej ukrywane, a wydobycie odbywa się w odosobnionych miejscach. 

Zamiast kupować drogi piasek, pozyskiwany z licencjonowanych kopalni, „piaskowe mafie” montują pogłębiarki w ustronnych ujściach rzek, niszczą plaże, a nawet całe wyspy, w Afryce czy Azji.

Ci, którzy staną na ich drodze - ekolodzy, dziennikarze lub uczciwi policjanci, są zastraszani, ranieni, w skrajnych przypadkach zabijani. Sandeep Sharma, indyjski reporter lokalnej stacji telewizyjnej stracił życie, po nakręceniu policjanta przyjmującego łapówkę w zamian za przymykanie oczu na wydobywanie piasku w rezerwacie krokodyli. W maju, w Indiach martwy znaleziony został policjant gromadzący dane wywiadowcze na temat nielegalnego wydobywania piasku.

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (48)
Boom budowlany. Mafie ostro zabrały się za handel piaskiem. Skutki są fatalne
Zaloguj się
 • wino0000006

  Oceniono 12 razy 12

  Gratuluję przepisania artykułu z Guardiana, który ukazał się tam w grudniu.

 • e50504

  Oceniono 40 razy 12

  Jeśli szukacie wiadomości na temat mafii, bandytyzmu, nieposzanowania procedur, korupcji, kolesiostwa, chamstwa i przyprawiającego o mdłości braku klasy to proponuję zainteresować się miejscowością Stobnica w woj. Wielkopolskim.

  Tam właśnie Dominika Kulczyk, w przerwie między fotografowaniem się z dziećmi modnego w tym sezonie koloru, postawiła sobie na jeziorze pałac którego nie powstydziłby się Janukowycz.

  Dodajmy tylko, że wszystko to ma miejsce w Puszczy Noteckiej na obszarze objętym programem Natura 2000.

 • 3miastoorg

  Oceniono 15 razy 9

  Skoro na Ziemi zaczyna brakować już dla nas nawet piasku, to długo nie pociągniemy.

 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 6 razy 6

  Szejkom to nie przeszkadza... Co z tego że zginą żółwie i ryby w Singapurze... Oni odtworzą ten ekosystem w zadaszonych parkach w mikroskali i będą zarabiali na wejściu... z 100 od łba.

 • ndof

  Oceniono 3 razy 3

  "Wolą piasek kanciasty, występujący w korytach rzek i na plażach."
  ***************
  Piasek rzeczny nie jest "kanciasty", wręcz przeciwnie. Ten z plaży podobnie. Ale to ich - poza szczególnymi przypadkami - nie dyskwalifikuje.
  Pustynny się nie nadaje bo to w rozumieniu frakcji nie jest piasek, a w zasadzie taki trochę grubszy kurz. Innymi słowy nie te wymiary.

 • shtalman

  Oceniono 2 razy 2

  Miliony ton piasku przemieszczają się corocznie z wiatrem w atmosferze a tu jakiś klops artykuł dla niepełnosprawnych umysłowo

 • cmochall

  Oceniono 1 raz 1

  Z powyzszego wynika ze panstwami rzadza mafie skoro proceder kwitnie .Podobnie bylo z piratami uprowadzajacymi statki za ktorymi staly rzady krajow pragnace po cichu wspierac Panstwo Islamskie i nie byly to panstwa arabskie ani afrykanskie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX