Solaris ma inwestora. To hiszpański gigant rynku kolejowego - firma CAF. "Wyższy poziom rozwoju"

Solaris poinformował o podpisaniu umowy z nowym inwestorem. Została nim hiszpańska spółka CAF zajmującą się projektowaniem i produkcją taboru kolejowego. Firmy chcą być liderem komunikacji miejskiej.

Solaris Bus & Coach S.A. oraz hiszpańska spółka CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) podpisały umowę w sprawie współpracy. Tym samym trwający od kilku miesięcy proces poszukiwania inwestora dla Solarisa, wszedł w nowy etap - poinformowała spółka w przesłanym nam komunikacie.

Solange Olszewska, prezes zarządu Solarisa komentując zawarcie umowy stwierdziła, że CAF ma właściwą wizję rozwoju dla spółki i będzie w stanie rozwinąć potencjał Solarisa na skalę globalną.

Umowa podpisana z inwestorem jest w pełni zgodna ze wszystkim, co osiągnęliśmy od momentu założenia firmy 22 lata temu i pozwoli Solarisowi wejść na wyższy poziom rozwoju -  dodała Olszewska.

Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF, komentując kontrakt stwierdził, że chce by obie firmy zostały liderem miejskiej mobilności. Chodzi nie tylko o tradycyjne pojazdy szynowe, ale i elektryczne. 

Solaris i CAF mają być liderem komunikacji miejskiej

Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy.

- dodał. 

Warto podkreślić, że w procesie rozmów z potencjalnymi inwestorami dla Solarisa, rozpatrywano oferty zarówno z rynku polskiego, jak i Chin czy Turcji. Jeden ze scenariuszy o jakich spekulowano zakładał również, że mniejszościowym akcjonariuszem zostanie Polski Fundusz Rozwoju, który jest zaangażowany w proces nacjonalizacji bydgoskiej Pesy. 

Solaris dostarcza obecnie swoje pojazdy do 700 miast w 32 państwach. Firma ma w swojej ofercie zarówno autobusy miejskie z tradycyjnym napędem spalinowym, jak również pojazdy hybrydowe, elektryczne, z wodorowym ogniwem paliwowym i na CNG

Czytaj też: PESA zostanie znacjonalizowana - bydgoska spółka zostanie przejęta. 

Firma CAF to hiszpański producent, z ponad stuletnia historią, notowany na hiszpańskiej giełdzie. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych. W obszarze jego aktywności leżą także najnowsze rozwiązania dla transportu miejskiego w tym emobilność. 

Podpisana umowa pozwala firmie CAF na dalsze negocjowanie szczegółów transakcji z Solarisem. Spółka przekaże dalsze informacje na ten temat w najbliższych tygodniach.

***

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: