Solaris ma inwestora. To hiszpański gigant rynku kolejowego - firma CAF. "Wyższy poziom rozwoju"

Solaris poinformował o podpisaniu umowy z nowym inwestorem. Została nim hiszpańska spółka CAF zajmującą się projektowaniem i produkcją taboru kolejowego. Firmy chcą być liderem komunikacji miejskiej.

Solaris Bus & Coach S.A. oraz hiszpańska spółka CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) podpisały umowę w sprawie współpracy. Tym samym trwający od kilku miesięcy proces poszukiwania inwestora dla Solarisa, wszedł w nowy etap - poinformowała spółka w przesłanym nam komunikacie.

Solange Olszewska, prezes zarządu Solarisa komentując zawarcie umowy stwierdziła, że CAF ma właściwą wizję rozwoju dla spółki i będzie w stanie rozwinąć potencjał Solarisa na skalę globalną.

Umowa podpisana z inwestorem jest w pełni zgodna ze wszystkim, co osiągnęliśmy od momentu założenia firmy 22 lata temu i pozwoli Solarisowi wejść na wyższy poziom rozwoju -  dodała Olszewska.

Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF, komentując kontrakt stwierdził, że chce by obie firmy zostały liderem miejskiej mobilności. Chodzi nie tylko o tradycyjne pojazdy szynowe, ale i elektryczne. 

Solaris i CAF mają być liderem komunikacji miejskiej

Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy.

- dodał. 

Warto podkreślić, że w procesie rozmów z potencjalnymi inwestorami dla Solarisa, rozpatrywano oferty zarówno z rynku polskiego, jak i Chin czy Turcji. Jeden ze scenariuszy o jakich spekulowano zakładał również, że mniejszościowym akcjonariuszem zostanie Polski Fundusz Rozwoju, który jest zaangażowany w proces nacjonalizacji bydgoskiej Pesy. 

Solaris dostarcza obecnie swoje pojazdy do 700 miast w 32 państwach. Firma ma w swojej ofercie zarówno autobusy miejskie z tradycyjnym napędem spalinowym, jak również pojazdy hybrydowe, elektryczne, z wodorowym ogniwem paliwowym i na CNG. 

Czytaj też: PESA zostanie znacjonalizowana - bydgoska spółka zostanie przejęta. 

Firma CAF to hiszpański producent, z ponad stuletnia historią, notowany na hiszpańskiej giełdzie. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych. W obszarze jego aktywności leżą także najnowsze rozwiązania dla transportu miejskiego w tym emobilność. 

Podpisana umowa pozwala firmie CAF na dalsze negocjowanie szczegółów transakcji z Solarisem. Spółka przekaże dalsze informacje na ten temat w najbliższych tygodniach.

***

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (59)
Solaris ma inwestora. To hiszpański gigant rynku kolejowego - firma CAF. "Wyższy poziom rozwoju"
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 44 razy 30

  Jak to? Nie znacjonalizujo? Nie będzie nowych stołków dla misiów i Godków?

 • praskiso

  Oceniono 35 razy 25

  A dlaczego Pesa nie może znaleźć inwestora tylko będzie znacjonalizowana ? Pesa upadnie za parę lat, ale do tego czasu kolejne zastępy dzielnych misiewiczów będą miały gdzie pracować.

 • lech2011

  Oceniono 29 razy 17

  dobrze, że do spółki nie weszła żadna polska państwowa firma, z zarządem dobrej zmny.
  Byłby koniec Solarisa.

 • miets1

  Oceniono 7 razy 7

  Solaris się sprzedaje nie czekając na propozycję nie do odrzucenia ze strony PFR.
  Sorry, taki mamy klimat.

 • darpodinio

  Oceniono 10 razy 6

  Kto współpracował z Hiszpanami lub Portugalczykami ten wie, że dla Solarisa to będzie katastrofa.

 • ferdkiepski

  Oceniono 14 razy 6

  No cóż - jak Solaris jest takim "rekinem biznesu", że nie stać go na podwyżkę o 200 złotych dla swoich pracowników, bo by zbankrutował, to nie pozostaje nic innego jak "ładnie się sprzedać".

 • piotrwxxx

  Oceniono 5 razy 5

  Praca na bazarze nie hańbi.

 • jan_dreptak

  Oceniono 10 razy 4

  Lepiej sprzedać firmę jak mieć do czynienia z dobrą zmianą. Jako przedsiębiorca doskonale ich rozumiem. Jest tylko kwestią czasu kiedy NEP się skończy i zacznie rozkułaczanie kułaków.
  Dla tej władzy każdy przedsiębiorca, każdy umiejący samodzielnie myśleć, nawet każdy, kto umie czytać i pisać jest wrogiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX