Prof. Pfeffer: Współczesne miejsce pracy stało się szokująco nieludzkie. Ludzie zostali skrzywdzeni

Praca jest źródłem stresu, a stres powoduje choroby przewlekłe, na leczenie których wydajemy coraz więcej pieniędzy - pisze w swojej książce "Dying for a Paycheck" profesor Uniwersytetu Stanforda Jeffrey Pfeffer.

Jeffrey Pfeffer przytacza dane, według których miejsce pracy jest piątą najważniejszą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych. Firmy mają coraz większe problemy ze spowodowaną chorobami i stanem psychicznym absencją pracowników.

W jednym z badań 61 proc. pracowników przyznało, że miejsca pracy przyprawiają ich o ból głowy, 7 proc. osób wyznało, że było hospitalizowanych ze względu na stres w miejscu pracy, połowa z badanych była z powodu stresu nieefektywna.

Czytaj więcej: A jednak imigranci. Rząd pracuje nad ustawą, która otworzy nasz rynek dla pracowników spoza UE

"Szokująco nieludzkie" miejsce pracy

Stres w pracy kosztuje amerykańskich pracowników ponad 300 miliardów rocznie, a liczba zgonów z tego powodu każdego roku może być większa o 120 tys. osób. W Chinach z przepracowania umiera 1 milion osób rocznie. Tak właśnie ludzie umierają dla pieniędzy („Dying for a Paycheck”).

Zdaniem Jeffreya Pfeffera, współczesne miejsce pracy stało się „szokująco nieludzkie”. Jest coraz więcej stresu, zwolnień, niepewności finansowej, normą są coraz dłuższe godziny pracy. Jej zdaniem, oprócz zanieczyszczenia środowiska, możemy mówić o „zanieczyszczeniu społecznym”, którego źródłem jest m.in. praca. Rośnie liczba konfliktów na linii praca-rodzina, a coraz większe zaangażowanie, którego wymagają korporacje, zakłóca życie rodzinne, powoduje rozpady małżeństw, cierpią na tym dzieci.

Czytaj więcej: Nowy typ umowy o pracę. Rządowa zmiana stanie się przełomowa dla 500 tysięcy osób

Będzie jak z koncernami tytoniowymi?

Jeffrey Pfeffer zwraca uwagę na paradoks. Firmy określiły katalog zachowań wobec środowiska naturalnego, które uważają za niedozwolone. Jednocześnie jednak podejmują działania szkodliwe dla osób, które dla nich pracują.

Profesor uważa, że złe warunki pracy, do jakich dochodzimy, mogą zmienić procesy przeciwko firmom. Będą to batalie sądowe na wzór tych, które wytoczono przeciwko koncernom tytoniowym. - Niektóre firmy zabijają swoich pracowników, ludzie zostali skrzywdzeni - podsumowuje profesor Uniwersytetu Stanforda. 

***

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (73)
Współczesna praca nas zabija. Jest na piątym miejscu wśród przyczyn zgonów
Zaloguj się
  • siwywaldi

    Oceniono 22 razy 18

    Święta racja, w wielu przypadkach współczesne miejsca pracy to taka WYLIZANA wersja obozów pracy przymusowej.

    Ja mam to już za sobą, ale współczuje młodym, którym w korpo-biurze odezwać się do koleżanki wolno wyłącznie teoretyczne, którym by mieć CHWILE relaksu MUSZĄ zamykać się w kiblu - do którego wyjście często jest rejestrowane przez koleżankę recepcjonistkę, I cieszę się że żyłem w czasach, gdzie dzień można było zacząć od kwadransa kawy wypitej przy biurku a nie w pokoju socjalnym, a dzień imienin OFICJALNIE uczcić alkoholem. I w czasach gdy kolegę, który próbował "wyścigu szczurów", można było zwyczajnie i bez żadnych ceregieli SZYBKO przywołać do porządku. :-))

  • ostatniniezmanipulowany

    Oceniono 15 razy 11

    W Polsce pomimo bardzo niskiego bezrobocia Janusze i Grażyny Biznesu dalej chcą płacić wykwalifikowanym pracownikom minimum krajowe, a oczekują za to bezbłędności, wykonywania dodatkowych skomplikowanych obowiązków i dodatkowych szkoleń za pieniądze pracowników. Porażka

  • kamuimac

    Oceniono 27 razy 9

    Ludzie pracują tak bo nie potrafią dwóch rzeczy :1) zrozumieć tego że choćby nie wiadomo jak się starali nie przeskoczą więcej jak 1 max 2 szczebelki na drabinie społecznej . Ta sztuka udaje się może jednej osobie na 100 tys. Reszta albo nie awansuje społecznie albo awansuje o 1-2 szczebelki . Np dzieci kierowników może zostaną dyrektorami . Dzieci zwykłych robotników może zostaną majstrami . Itd itp. 2) przyczyną jest pęd do posiadania ponad swój stan . A temu akurat winne są reklamy telewizyjne . Ludzie widzą luksus który nigdy nie będzie ich i to ich zmusza do pracy ponad siły i do depresji . Pora żeby ludzie uświadomili sobie że pracując do kogoś innego są niewolnikami i myśleli tylko i wyłącznie o rozwijaniu małych rodzinnych firm .

  • Tomasz Wawerski

    Oceniono 12 razy 6

    Polacy pracują dłużej niż Japończycy. W UE jesteśmy na 2. miejscu pod tym względem, a na świecie na 7.

    Polacy pracują ok. 2000 godzin rocznie, Niemcy ok. 1400. Proszę nie pieprzyć, że musimy długo harować, żeby się wzbogacić, Grecy nas właśnie wyprzedzają w tym względzie i jakoś nie są bogaci.

    Z punktu widzenia Niemca Polacy pracują o połowę dłużej niż oni.

    I niestety tylko partia Razem zbiera podpisy pod projektem ustawy o skróceniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo przy zachowaniu tych samych pensji. Tak jest w cywilizowanych państwach, tak zrobiła Francja, gdy zarobki miała na poziomie obecnych polskich.

  • baby1

    Oceniono 4 razy 2

    Ale tak konkretnie, o co chodzi? Przecież nie o pracę taką jak w Ziemi Obiecanej Reymonta.

  • jtby

    Oceniono 1 raz 1

    Człowiek człowiekowi człowiekiem. Dal zysku nie cofnie się przed żadną niegodziwością względem innego człowieka.
    Póki nie zmieni się sposobu myślenia, że to nie człowiek jest dla gospodarki, a gospodarka dla człowieka, to świat zmieni się w jeden wielki obóz pracy z którego faktyczne zyski będzie czerpać niewielu, ale trochę skapnie obozowym kapo za trzymanie niewolników w ekonomicznych i społecznych kajdanach. Od dawna twierdzę, że człowiek, to wcale nie brzmi dumnie - brzmi smutno.

  • brak.slow

    Oceniono 3 razy 1

    życie przeciętnego człowieka to syf. a tu się jeszcze namawia ludzi do sprowadzania kolejnych na ten po... świat. pewne żeby byli kolejni niewolnicy do pracy.

  • allegro6

    0

    Pisałem o czymś podobnym wcześniej
    Moim zdaniem to celowe działania redukujące ludzi ekonomiczny-wojownik.pl/praca/manipulacje-na-rynku-pracy-moga-nawet-zabic/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX