Jeff Bezos najbogatszym człowiekiem we współczesnej historii. Ma ponad 150 mld dolarów

Akcje spółki Amazon osiągnęły w poniedziałek rekordowy poziom. Tym samym majątek Jeffa Bezosa - najbogatszego człowieka na świecie - wzrósł do rekordowych ponad 150 miliardów dolarów.

Najbogatszy człowiek świata stał się jeszcze bogatszy. Jeff Bezos ma już majątek o wartości ponad 150 miliardów dolarów. Tak wynika z wyliczeń zarówno "Forbesa", jak i rankingu miliarderów Bloomberga.  Portal Bloomberg nazywa zresztą Bezosa najbogatszym człowiekiem we współczesnej historii.

Jak rośnie majątek Bezosa

Jeff Bezos jest największym udziałowcem spółki Amazon, ma ponad 16 proc. udziałów. Jest także właścicielem "The Washington Post" i firmy Blue Origin, która w planach ma rozwój kosmicznej turystyki. Wartość netto majątku Jeffa Bezosa wzrosła w 2018 roku o 52 miliardy dolarów.

Rośnie znaczenie Amazona, amerykańskiej spółki zajmującej się handlem elektroniką i posiadającej największy na świecie sklep internetowy. Jest drugą najbardziej wartościową giełdową firmą na świecie, po innym amerykańskim gigancie - Apple.

Notowania Amazona na amerykańskiej giełdzie NasdaqNotowania Amazona na amerykańskiej giełdzie Nasdaq źródło: investing.com

Notowania akcji firmy Amazon wzrosły o prawie 60 proc. w tym roku, wartość rynkowa firmy przekracza 890 miliardów dolarów. Wartość rynkowa Apple wynosi nieco ponad 935 miliardów dolarów.

Amazon przedstawi wyniki za drugi kwartał 26 lipca. Analitycy przewidują imponujący wzrost sprzedaży o 40 proc. Jeżeli tak będzie, wartość firmy może przekroczyć 1 bilion dolarów, a majątek Bezosa wzrośnie do 175 miliardów dolarów.

Czytaj też: Do końca lipca Amazon otworzy w Sosnowcu nowy budynek. Praca dla 500 osób

3,4 mld dolarów na cele charytatywne

Drugim najbogatszym człowiekiem na świecie według rankingu Bloomberga jest Bill Gates, współzałożyciel i prezes Microsoftu. Zgromadził 95,3 mld dolarów, w ciągu roku jego majątek urósł 3,54 miliarda dolarów.

Trzecim człowiekiem na liście najbogatszych jest inwestor giełdowy Warren Buffett.  Filantrop przekazał właśnie akcje swojego funduszu Berkshire Hathaway, o wartości 3,4 mld dolarów, do pięciu organizacji charytatywnych. Buffett ma plan przekazania znacznej większości swojego majątku na cele charytatywne. Podobne działania podejmuje też zresztą od dawna Bill Gates.

Zobacz też: 4,5 mld zł dla Dominiki Kulczyk w gotówce. Dzieci miliardera podzieliły majątek

Właściciel Amazon jest najgorszym szefem na świecie? Niektórzy tak twierdzą. Oto Jeff Bezos, miliarder i miłośnik podróży kosmicznych

Więcej o: