Donald Trump: Musiałem powiedzieć, co myślę o podwyżkach stóp. W USA zrobiło się przez chwilę jak w... Turcji

Donald Trump w wywiadzie dla telewizji CNBC skrytykował politykę monetarną amerykańskiego banku centralnego. Nie podobają mu się podwyżki stóp procentowych. Jego zdaniem utrudniają działania jego administracji.

Krytykowanie działań banku centralnego przez urzędującego prezydenta to rzecz, z którą mogliśmy się ostatnio spotkać w Turcji. W USA podobne działania wydawały się niemożliwe. Całkowita niezależność Fed, a więc amerykańskiego banku centralnego, to świętość systemie polityczno-gospodarczym Stanów Zjednoczonych. Jakiekolwiek atakowanie przez administrację Białego Domu działań Fed jest za oceanem czymś bardzo rzadkim i czymś odbieranym bardzo negatywnie. Trump jednak jest mocno nietypowym prezydentem, co właśnie udowodnił po raz kolejny.

W wywiadzie dla CNBC powiedział, że nie pochwala podwyżek stóp procentowych przez Fed (w tym roku były już dwie), chociaż "umieścił tam bardzo dobrego człowieka". Trump miał tu na myśli szefa Fed Jerome’a Powella, który otrzymał nominację na swój fotel z jego rąk późną jesienią ubiegłego roku.

- Tak naprawdę nie jestem z tego powodu szczęśliwy. Ale jednocześnie pozwalam im robić to, co uważają za najlepsze – mówił amerykański prezydent o podwyżkach stóp i decyzjach banku centralnego USA.

Czytaj więcej: Donald Trump atakuje Amazona. 'Nie płacą podatków, powodują ogromne straty dla Stanów'

Wyraźnie powiedział ponadto, że nie podoba mu się „cała ta praca” Fed, ponieważ jego zdaniem podważa działania, które prowadzi jego administracja. Chodzi tu o te, które stymulują gospodarkę, jak np. duże cięcia podatkowe.

Trump uważa też, że polityka Fed być może jest błędna, ponieważ podwyżki, jego zdaniem, są zbyt wczesne – Fed podnosi stopy, chociaż inne duże banki centralne (Japonii i EBC) prowadzą nadal bardzo luźną politykę monetarną.

Amerykański prezydent powiedział też, że nie może ukrywać swoich poglądów dotyczących polityki Fed – w końcu musi powiedzieć, to co myśli.

Biały Dom tłumaczy prezydenta

Szybko po wywiadzie Trumpa Biały Dom wydał oświadczenie. Czytamy w nim, że „oczywiście prezydent szanuje niezależność Fed”. Uważa przy tym Powella za bardzo dobrego specjalistę i nie wpływa na decyzje banku centralnego.

W wywiadzie Trumpa, jak dalej czytamy w komunikacie przygotowanym przez jego rzecznika, nie ma żadnego zaskoczenia. - Poglądy prezydenta na temat stóp procentowych są dobrze znane, a jego dzisiejsze komentarze są powtórzeniem jego od dawna znanego stanowiska i wypowiedzi publicznych – dodano.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (16)
Trump prawie jak kiedyś Erdogan. Krytykuje politykę banku centralnego
Zaloguj się
 • Oceniono 16 razy 6

  Wnioskujac, wiidać, że instrukcje z centrum sterowania na Kremlu , są takie same, mimo iż kraje różne.

 • supermarjan

  Oceniono 6 razy 4

  przetrzymali komune adolfa i japanerow, a tego rednecka mogą nie przetrzymac.
  rus w bialym domu.
  qrfa, zaczynam podejrzewac ze putler to jednak geniusz.
  komuna probowala roznych rzeczy w tym tak zaawansowane techniki wojskowe jak na3,14erdalanie butem w mownice onz, i nie pomoglo.
  a putler.? ryku cyku i ma swojego na szczycie.....

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 12 razy 4

  KGB koronkową robotą agentów i wywiadu przejęło władzę na świecie bez jednego wystrzału. Moje gratulacje.

 • gorillaglu

  Oceniono 1 raz 1

  Republikanie mieli bardzo krótką listę wymagań wobec prezydenta. Punkt 1 i jedyny "nie być zdrajcą". Jak widać nawet to im nie wyszło. Pozdrawiam Ti Parti!

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 2 razy 0

  skąd oni wzięli takiego? on gospodarkę też rozwali. to tylko kwestia czasu.

 • kwiatoslav

  Oceniono 2 razy 0

  Pan ma mylne pojęcie o "całkowitej niezależności Fed".

  Na początek: However, the Federal Reserve is subject to oversight by Congress, which aims to ensure it achieves the economic objectives of maximum employment and stable prices. And the Fed Chair must submit a semi-annual report on monetary policy to Congress.

  Read more: Why Is The Federal Reserve Independent? | Investopedia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX