Praca pięć dni w tygodniu? Da się krócej! Eksperyment firmy z Nowej Zelandii wielkim sukcesem

Perpetual Guardian, nowozelandzka firma zajmująca się wspomaganiem klientów w zarządzaniu testamentami i majątkiem, przetestowała czterodniowy tydzień pracy. Jak wynika z opublikowanego przez nią raportu, eksperyment okazał się sukcesem.

Z raportu wynika, iż wszyscy jej pracownicy byli bardziej produktywni, wykazywali większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, oraz niższy poziom stresu w stosunku do tradycyjnego pięciodniowego tygodnia pracy. Ponad 240 pracowników w trakcie trwania eksperymentu (od początku marca do końca kwietnia) było opłacanych tak jak dotychczas, przy pięciodniowym tygodniu pracy.

Badanie przeprowadzili badacze spoza Perpetual Guardian, a Andrew Barnes, dyrektor generalny firmy podkreśla, że wprowadzając ten eksperyment, chciał stworzyć lepsze środowisko dla pracowników. Reakcja na eksperyment przekroczyła jego najśmielsze oczekiwania.

W przeprowadzonym pod koniec poprzedniego roku badaniu tylko 54 proc. ankietowanych stwierdziło, że czuje, że są w stanie znaleźć równowagą pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Po eksperymencie liczba ta wzrosła do 78 proc. Jednocześnie poziom stresu u zatrudnionych zmniejszył się o blisko 7 proc. W wyniku eksperymentu wzrosły także wskaźniki pomiaru zaangażowania w zespół i to przeciętnie aż o blisko 20 proc. Badanie było tak udane, że Andrew Barnes, dyrektor generalny Perpetual Guardian polecił zarządowi firmy, aby czterodniowy tydzień pracy pozostał w grafiku.

Jak stwierdzili naukowcy z Auckland University of Technology, kluczem do sukcesu był wkład pracowników, a samym zatrudnionym dano możliwość przeprojektowania ich sposobu myślenia. Ten eksperyment może być wzorem dla innych miejsc pracy i stać się rewolucyjnym sposobem pracy. Pracownicy stali się bardziej produktywni, spędzając mniej czasu w mediach społecznościowych lub poza pracą.

Cztery dni także w Polsce

Czterodniowy system pracy nie jest w Polsce obcy. Adecco Poland oszacowało, że w kraju już w blisko 700 firmach wprowadzono czterodniowy tydzień pracy, głównie na terenie aglomeracji śląskiej, przede wszystkim w branży przemysłowej, produkcji i IT.

Nie tylko model czterodniowy jest testowany. W Wenezueli z powodu braku prądu wprowadzono dla administracji publicznej dwudniowy tydzień pracy, przy zachowaniu dotychczasowych płac.

W innych krajach także pracuje się krócej. Mieszkańcy Niemiec, Szwajcarii i Belgii pracują przeciętnie 35 godzin tygodniowo, zaś Danii i Norwegii - 33 godziny. W Szwecji testowany jest sześciogodzinny dzień pracy. Najmniej pracują Holendrzy, bo przeciętnie 29 godzin tygodniowo, często spędzając w pracy tylko cztery dni.

***

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: