Największa polska prywatna sieć stacji benzynowych z nowym inwestorem. Moya może zaliczyć mocny skok

Spółka Anwim, właściciel sieci stacji paliw Moya, poinformował o podpisaniu listu intencyjnego z funduszem private equity Polish Enterprise Fund VIII zarządzanym przez Enterprise Investors.

Fundusz przejmie mniejszościowy, ale jak informuje Anwim, „znaczący” pakiet akcji spółki. To, jaki on konkretnie będzie, a co za tym idzie - jaka będzie ostateczna wartość transakcji – zostanie dopiero ustalone w toku negocjacji. Powodzenie transakcji zależy także jeszcze od pomyślnego przebiegu analiz inwestycyjnych oraz zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wzmocnienie akcjonariatu oraz dokapitalizowanie spółki umożliwi dalszy dynamiczny rozwój sieci Moya w Polsce

- cieszy się Anwim.

Moya tylko za gigantami

Anwim to aktualnie największy spośród niezależnych operatorów stacji paliw w Polsce. Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, na koniec czerwca spółka prowadziła 178 stacji paliw Moya. Anwim aktualnie już mówi o ponad 180 lokalizacjach. Więcej stacji mają w Polsce tylko firmy państwowe - PKN Orlen (1771 na koniec czerwca, wg POPiHN) i Lotos (484), oraz zagraniczne koncerny - BP (537), Shell (420) i Circle K (348).

Nowy inwestor z pewnością przyda się Anwimowi w realizacji ambitnych planów związanych z marką Moya. Spółka planuje bowiem w najbliższych pięciu latach co najmniej podwoić liczbę stacji działających w sieci. 

Stacje Moya funkcjonują od 2009 r. Obecnie zapewniają Anwimowi połowę przychodów, czyli w 2017 r. ok. 1,5 mld zł. Pozostałe pieniądze spółka zarobiła na hurtowym obrocie paliwem.

Inwestor od Kofoli i XTB

Nowy inwestor, Enterprise Investors, to jedna z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka „zbiera” pieniądze od inwestorów w kolejnych funduszach Polish Enterprise Fund i w ich imieniu lokuje je średnio- i długoterminowo w rokujące spółki nienotowane na giełdzie.

Enterprise Investors zainwestuje w Anwim poprzez fundusz Polish Enterprise Fund VIII. Łącznie spółka utworzyła już dziewięć takich funduszy. Zainwestowały one ponad 1,8 miliarda euro w 142 spółki działające w różnych sektorach gospodarki. Fundusze te zakończyły inwestycje w 127 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 3,7 miliarda euro.

Aktualnie spółka Enterprise Investors poprzez fundusze private equity jest zaangażowana m.in. w spółkę Danwood - polskiego producenta domów energooszczędnych, Intersport ISI – słoweńską sieć sklepów sportowych, Jantoń – polskiego producenta napojów alkoholowych, Kofola – czeskiego producenta napojów, X-Trade Brokers – polskiego brokera finansowego, Noriel – największą sieć sklepów z zabawkami i grami w Rumunii, czy Novaturas – litewskie biuro podróży, największe w krajach bałtyckich.

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: