Polscy emigranci przesyłają do ojczyzny grube miliardy. Coraz więcej pieniędzy płynie na Ukrainę

Robert Kędzierski
Polacy mieszkający za granicą przesłali do Polski w pierwszym kwartale 2018 r. 3,7 mld złotych - wynika z raportu NBP. Imigranci pracujący w Polsce również wysyłają pieniądze. I to coraz więcej.

Polscy emigranci pracujący za granicą przesłali do kraju w I kw. 2018 r. 3,7 mld zł. W blisko 60 proc. transfery pochodziły z dwóch krajów - Niemiec i Wielkiej Brytanii. Polacy pracujący u zachodnich sąsiadów przesłali do ojczyzny 1,3 mld zł, ci z Wysp 0,8 mld. NBP w opublikowanym raporcie podkreśla, że w zeszłym roku właśnie ta grupa przesłała do Polski o 0,2 mld zł więcej. 

Bank rozróżnia też w swoim raporcie, czy pieniądze pochodzą od tych, którzy poza Polską są długo, czy też wyjechali niedawno. Wyjeżdżający dorobić przesłali do Polski 0,8 mld zł (24 proc. wszystkich transferów), pracujący długo lub mieszkający za granicą na stałe, przesłali 2,8 mld (76 proc. transferów). 

Coraz więcej pieniędzy płynie z Polski

Zwiększająca się liczba imigrantów pracujących w naszym kraju jest odzwierciedlona w rosnącej liczbie transferów płynących z Polski. W pierwszym kwartale wysłano ich na kwotę 3,4 mld zł.  To o 0,7 mld zł więcej niż rok temu. 

Zdecydowana większość pieniędzy, bo aż 86 proc., czyli 2,9 mld zł., została wysłana na Ukrainę. I to głównie przez tych, którzy pracują w Polsce krótkookresowo. Rok temu wysłali oni do swojej ojczyzny 2,4 mld zł. 

W Polsce przybywa imigrantów

Na koniec 2017 r. w Polsce zarejestrowano 440 tys. pracujących imigrantów. Na koniec marca 2018 r. było to już 476 tys. - wyliczała minister Elżbieta Rafalska podczas czerwcowej konferencji prasowej. A będzie ich jeszcze więcej, bo od 1 lipca zaczęło obowiązywać rozporządzenie resortu pracy, które rozszerza możliwość zatrudnienia pracowników spoza Polski w 289 profesjach. Upraszcza ono procedury. 

Czytaj też: Polska zaprasza Filipińczyków i Wietnamczyków?

Ponadto, jak już pisaliśmy, obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Rosji i Ukrainy mogą już pracować u nas bez zezwoleń - wystarczy odpowiednie oświadczenie pracodawcy. To umożliwi firmom znacznie szybszą rekrutację - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (31)
Polscy emigranci przesyłają do ojczyzny grube miliardy. Coraz więcej pieniędzy płynie na Ukrainę
Zaloguj się
 • deco.derr

  Oceniono 3 razy 3

  A skad bank wie kto na stale a kto se dorabia przy szparagach ?

 • gustdelf4

  Oceniono 4 razy 2

  Skoro Polacy emigrujacy od 2004 do różnych krajów roku przysyłają do Polski tylko o 0.8 mld mniej niż Ukraincy wysyłają na Ukrainę, to biorąc pod uwagę ich zarobki w Polsce musi ich byc u nas chyba z 5 milionów.

 • czegotychcesz

  Oceniono 4 razy 2

  Pis zamierza opodatkować ten strumień, boi się, że przedtem wyschnie !!!

 • paseo

  Oceniono 4 razy 2

  z jakiego powodu sfalszowaliscie komunikat ?? W raporcie podano,ze ilość pieniędzy ZMALALA o 200 milionow a NIE wzrosla. I zmalala jzu po raz kolejny.Ten strumien powoli wysycha.

 • menosky

  Oceniono 12 razy 2

  Czy "solidarność" godzi się na taki wypływ gotówki z ojczyzny?
  kiedyś była przeciw eksportowi towarów..

 • drdr2

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekaw jestem jak NBP zbiera te dane? Każdy pośrednik melduje kto komu wysłał? A co z tymi co wiozą gotówkę i wymieniają w polskich kantorach?

 • magtic

  Oceniono 1 raz 1

  czyli o 4kg obywatela mniej ... :D

 • bmarten

  Oceniono 2 razy 0

  Czy na zasadzie wzajemności Polacy mogą bez większych formalności pracować w Rosji? Co na to Putler?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX