Jest pomysł na obniżenie kosztów programu Mieszkanie Plus. W Polsce powstaną "fabryki domów"

Robert Kędzierski
BGK Nieruchomości pracuje nad nową technologią, która ma umożliwić powstawanie w wielu polskich miastach "fabryk domów". Ma to znacząco obniżyć koszty projektu Mieszkanie Plus.

BGK Nieruchomości ma pomysł na obniżenie kosztów budowy domów, które mają powstać w ramach rządowego projektu Mieszkanie Plus. Rozwiązaniem ma być prefabrykacja, która jest, według BGK, "nowoczesną i efektywną formą budownictwa, która może pomóc skutecznie rozwiązać problem niedoboru mieszkań i rosnących kosztów pracy, przy zachowaniu wysokich standardów realizowanych inwestycji."

Elementy prefabrykowane domu modułowego.Elementy prefabrykowane domu modułowego. Autorzy: Autorzy: Piotr Trębacz, Wiktor Gago, Jakub Pieńkowski, Dorota Ryżko, Joanna Ryżko Uczelnia: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Konkurs ogłoszony

BGKN ogłosił konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. Wypracowanie powtarzalnych rozwiązań technologicznych miałoby pozwolić rynkowi zwiększyć skalę realizowanych inwestycji i obniżyć ich koszty.

Oczekujemy, że pierwsza, wzorcowa realizacja, prowadzona na podstawie opracowanego systemu prefabrykacji zabudowy mieszkaniowej oraz projektu architektoniczno-urbanistycznego na wybranej przez nas działce, przełamie stereotypy i stworzy nowy obraz budownictwa prefabrykowanego

- powiedział Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Dla tworzenia nowego wizerunku prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej istotną rolę będą miały nie tylko przyjęte rozwiązania techniczne i technologiczne, ale również to, co z nich powstanie, czyli dobra jakościowo architektura.

- dodał.

Jak wyjaśnia BGKN, logika przyjętych w konkursie rozwiązań jest inna niż powszechnie przyjęta w polskim procesie projektowym. Najpierw tworzone będą elementy, na ich bazie - sekcje budynków, a dopiero na końcu powstanie finalny budynek.

Uczestnicy konkursu będą musieli wskazać m.in. na możliwe konfiguracje układów zabudowy, przyjmując różne ustawienia względem stron świata budynków klatkowych, korytarzowych, punktowych i galeriowych. Celem jest, by możliwie różnorodne budynki były realizowane z jak najmniejszej liczby powtarzalnych elementów.

Liczę, że organizowany przez BGKN konkurs dowiedzie, że poprzez prefabrykację możliwe jest zapewnienie wysokiej jakości budynków i zwiększenie efektywności cenowej inwestycji. Dzięki temu prefabrykacja może wrócić do łask architektów i inwestorów.

- podkreślił Józef Kostrzewski, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Betonów.

Można nadsyłać zgłoszenia

Konkurs organizowany przez BGK Nieruchomości, we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów. powinien zostać rozstrzygnięty w połowie grudnia. 

Betoniarnia fabryką domów

Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGKN, stwierdził, że dobrym rozwiązaniem byłaby budowa w całej Polsce zakładów produkujących domy prefabrykowane.

BGKN chce, by opracowana technologia opracowana pozwalała na prefabrykowanie domów w zakładach takich, jak betoniarnie. Powodem takiej strategii jest to, że firmy specjalizujące się w prefabrykacji nie mają odpowiedniej wydajności. 

Obniżenie kosztów

Gdyby elementy domów wytwarzano w licznych zakładach znacząco spadłyby koszty transportu. Muszyński w rozmowie z PAP wyjaśnia, że transport na odległość większą niż 100 km czyni domy z prefabrykatów nieekonomicznymi. 

Wiemy jak mogą wyglądać nowe domy

W maju BGK Nieruchomości rozstrzygnął konkurs na projekty domów, które mają powstawać w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jednym z kryteriów konkursu była właśnie prefabrykacja elementów. 

Domy wytwarzane tą techniką miałby mieć nie więcej niż 80 metrów kwadratowych. Mają być przystosowane głównie do potrzeb rodzin z trojgiem dzieci. 

Konkurs na modelowy wolnostojący dom jednorodzinny wygrali projektanci z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Być może właśnie tego typu domy będą "wyrastać" w całej Polsce dzięki projektowi "Mieszkanie+".

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: