Rosja ma pomysł, jak zemścić się za sankcje. Sprzeda jeszcze więcej amerykańskich obligacji

Rosja planuje jeszcze bardziej zmniejszyć zaangażowanie w papiery skarbowe Stanów Zjednoczonych. Przy okazji wyjaśniła się przyczyna zaskakującego kroku z zeszłego miesiąca.

Rosyjski minister finansów w rozmowie z państwową telewizją przedstawił sposób na odegranie się na Waszyngtonie za najnowsze sankcje gospodarcze.

Rosja zemści się na USA za sankcje

- Zmniejszyliśmy do minimum i będziemy nadal zmniejszać nasze zaangażowanie w gospodarkę Stanów Zjednoczonych, w amerykańskie papiery wartościowe - zapowiedział Anton Siluanow.

To wyraźne odniesienie do dosyć zaskakującej informacji z ubiegłego miesiąca. Okazało się wtedy, że Rosja drastycznie, bo aż o 85 proc., zmniejszyła portfel papierów wartościowych USA. Już wtedy eksperci podejrzewali, że może chodzić o napięcia w relacjach na linii Moskwa-Waszyngton.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: Rosja nagle pozbyła się 85 proc. obligacji USA. Zniknęła z listy głównych inwestorów z zagranicy

Według ekspertów, nie jest to zapowiedź szczególnie alarmująca dla Amerykanów, bo i tak nie mają zbyt wiele obligacji Stanów Zjednoczonych.

Sankcje USA uderzyły w rubla

Niedawno ogłoszone przez administrację Donalda Trumpa kolejne sankcje, tym razem w odpowiedzi na domniemane otrucie Siergieja Skripala na terenie Wielkiej Brytanii, mocno Rosjan zdenerwowały. Cios może nie wydawał się zbyt mocny, przynajmniej na razie, ale spowodował silne osłabienie rubla i niósł za sobą groźbę bardziej bolesnego uderzenia w przyszłości.

Czytaj więcej na ten temat: Rubel najsłabszy od prawie dwóch lat. Przez sankcje USA na Rosję i zapowiedź 'ustawy z piekła rodem'

Premier Rosji Dminitrij Miedwiediew już kilka dni temu ostrzegał przed odwetem i porównał zapowiedź tych sankcji do wojny gospodarczej.

Rubel w poniedziałek nadal nie wygląda najlepiej - dolar wyraźnie zyskuje wobec rosyjskiej waluty (choć nakłada się na to zapewne także kryzys w Turcji, przez który rykoszetem dostają waluty tak zwanych rynków wschodzących, do których zaliczana jest Rosja, ale także Polska).

Notowania dolara amerykańskiego wobec rubla rosyjskiegoNotowania dolara amerykańskiego wobec rubla rosyjskiego źródło: investing.com

McDonald's zostaje

Sprzedaż kolejnych pakietów amerykańskiego długu to nie wszystko. Minister Siluanow powiedział też, że Rosja zastanawia się nad odejściem od rozliczeń w dolarze w handlu międzynarodowym. Kreml nie zamierza jednak uderzać w amerykańskich inwestorów działających w Rosji i zakazywać działalności firm takich jak McDonald’s - bo płacą podatki i zatrudniają rosyjskich obywateli.

Więcej o: