PKP PLK: 26 nowych przystanków na kolejowej mapie Polski
"W 2017 na sieci kolejowej przybyły nowe przystanki - Gorzów Wielkopolski Wschodni i Kraków Podgórze. To efekt zwiększonego zainteresowania koleją w miastach. W tym roku lepszy dostęp do kolei zapewniły przystanki na Podkarpaciu: Ostrów koło Radymna i Markuszowa, a także Huta Komorowska i Majdan Królewski Podlasek - których budowę sfinansowała gmina. Ułatwiają one dostęp do kolei, uwzględniając potrzeby mieszkańców i osób dojeżdżających do miast. Do końca roku PLK planują udostępnić budowane przystanki Subkowy Centrum na Pomorzu i Warszawa Koło" - czytamy w komunikacie.
Nowe przystanki mają zwiększyć możliwości kolei m.in. w aglomeracjach, co jest jednym z celów Krajowego Programu Kolejowego. Zarządca infrastruktury dodaje też, że w przyszłym roku chce oddać do użytku ponad 20 nowych przystanków, które zapewnią m.in. lepsze podróże w aglomeracji warszawskiej, wrocławskiej, jeleniogórskiej i krakowskiej.
Czytaj więcej: Dwa wiadukty na budowanym odcinku autostrady A1 do wyburzenia. "Zakwestionowaliśmy jakość betonu"
Nowe nazwy przystanków kolejowych
Równocześnie m.in. z rozwojem miast przystanki zmieniają nazwy.
"Nowe nazwy istniejących stacji czy obiektów to proces związany z rozwojem miast czy powstaniem nowych centrów przesiadkowych. Takim przykładem jest zmiana nazwy przystanków, np. Warszawa Wola to wcześniej Warszawa Kasprzaka. Natomiast Warszawa Młynów, wcześniej Warszawa Koło, zapewni dobre przesiadki z kolei do innych środków komunikacji miejskiej, w tym metra na nowo budowanej stacji o tej samej nazwie. Często nowa nazwa ułatwia podróże, gdyż jest lepiej związana z obszarem, na którym się znajduje. Przystanek Kielce Ślichowice - dawniej: Kielce Czarnów to sąsiad rozrastającego się osiedla Ślichowice, z coraz większą liczbą mieszkańców - potencjalnych pasażerów. Kielce Ślichowice znajduje się w pobliżu rezerwatu geologicznego Ślichowice, co dodatkowo ułatwia lokalizację miejsca" - wyjaśnia zarządca infrastruktury kolejowej.
Czytaj więcej: Groclin ogłosił, że zwolni prawie połowę pracowników
W 2017 r. nowe nazwy zyskały stacje i przystanki w m.in.: Suchej Beskidzkiej Zamku (dawniej: Sucha Beskidzka Rynek), Kielcach - Kielce Słowik (wcześniej Słowik Przystanek). W tym roku w Opolu podróże ułatwiają "nowe" przystanki - Opole Borki (dawniej: Borki Opolskie), Opole Czarnowąsy (dawniej: Czarnowąsy) i Opole Chmielowice (dawniej: Chmielowice).
Podobna sytuacja jest m.in. w Zielonej Górze, gdzie do końca 2018 roku podróżni będą korzystać ze stacji Zielona Góra Główna (dawniej: Zielona Góra), Zielona Góra Przylep (dawniej: Przylep) i Zielona Góra Stary Kisielin (dawniej: Stary Kisielin), wymienia zarządca infrastruktury kolejowej.
W 2018 roku PKP Polskie Linie Kolejowe w uzgodnieniu z gospodarzami miejscowości wprowadzą nazwy nowych stacji i przestanków w 13 miejscach.
-
Złe dane z porodówek w Polsce. Wyrwa demograficzna? Przeradza się w przepaść [WYKRES DNIA]
-
COVID-19. Szczepienia w Wielkiej Brytanii. Wirusolożka z Oxfordu: Ogromne efekty
-
Rząd szuka pieniędzy? Przeniesie pieniądze Polaków z OFE i pobierze prowizję. "Perspektywa tygodnia"
-
Ulga na dziecko może być mniejsza o kilkaset złotych. Sprawdź, jak tego uniknąć
-
Niemcy. Zaskakujący efekt pandemii koronawirusa. Boom na akcje. "Sensacyjny rozwój"
- 1270 km2 lodu oderwało się od lodowca szelfowego. Pierwsze pęknięcia pojawiały się już dekadę temu
- Niemcy. Sklepy chcą spalić pół miliona ubrań i butów. Wychodzi taniej, niż oddać je biednym
- Niemcy. Dramatyczna sytuacja hotelarzy. "Zastanawiam się, dlaczego wstaję z łóżka"
- Podwyżki emerytur od 1 marca. Zmiany w 500 plus
- "Recepta na kryzys" Koalicji Obywatelskiej. Obniżenie VAT. Rekompensaty dla studentów. Handel w niedzielę