"Sułtan" Erdogan odpowiada Trumpowi potężną podwyżką ceł. Dolar w górę, złoty obrywa rykoszetem

Nawet 140 proc. więcej za alkohol, 120 proc. za samochody osobowe i 60 proc. na tytoń. O tyle w górę poszły stawki celne na sprowadzane z USA do Turcji produkty, w związku z podpisaniem przez prezydenta Recepa Erdogana odpowiedniego dekretu. Podwojeniu ulegają też taryfy na węgiel, kosmetyki czy ryż.

Decyzja tureckiego przywódcy jest bezpośrednią odpowiedzią na podobne restrykcje ogłoszone w piątek przez Donalda Trumpa w związku z konfliktem dyplomatycznym  między Ankarą a Waszyngtonem. Chodzi o sprawę amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, który jest oskarżany przez Turków o wspieranie próby przewrotu z 2016 roku i z tego powodu został zatrzymany.

“Właśnie autoryzowałem podwojenie ceł na stal i aluminium dla Turcji, podczas gdy ich waluta - turecka lira - gwałtownie spada względem naszego mocnego dolara! Cła na aluminium od teraz będą wynosić 20 proc., a na stal 50 proc. Nasze relacje z Turcją nie są w tym momencie dobre!" - napisał Trump w piątek na Twitterze.

Dodatkowo we wtorek, Erdogan wezwał swoich obywateli do bojkotu amerykańskich produktów. - Zbojkotujemy produkty elektroniczne z USA. Mają iPhone’y? Jest Samsung, są też inni. Mamy swoją markę Venus Vestel. Podejmiemy odpowiednie kroki – mówił prezydent.

Dolar nie boi się Turcji, złoty w dół

Wymiana ciosów między sojusznikami w NATO, a także trwająca wojna handlowa Donalda Trumpa z Chinami i Unią Europejską, odbija się na sytuacji na rynku walutowym. Inwestorzy, jak to zwykle w takich przypadkach bywa, szukają dla swoich pieniędzy "bezpiecznej przystani" i np. kupują amerykańskiego dolara, który od początku miesiąca (a w zasadzie od początku roku) dynamicznie zyskuje na wartości do euro.

Kurs eurodolaraKurs eurodolara stooq.pl

Kryzys w Turcji oraz handlowa wojna gigantów powoduje, że rykoszetem obrywa także złoty - za dolara płaci się dziś ponad 3,81 zł i jest to najniższy kurs naszej waluty od czerwca 2017 roku. Od początku roku nasza waluta jest już tańsza do dolara o prawie 10 proc. Na podobnych poziomach z ubiegłego roku jest też szwajcarski frank, za którego płaci się dziś prawie 3,83 zł wobec 3,53 zł w styczniu i 3,70 zł na początku sierpnia. Stabilnie zachowuje się za to najważniejsza dla polskich firma para walutowa, złoty do euro - europejski pieniądz kosztuje dziś prawie 4,33 zł, czyli 6 groszy więcej niż na początku obecnego miesiąca i 17 groszy więcej niż na początku roku. 

Kurs złotego do dolaraKurs złotego do dolara stooq.pl

Niepokój tureckich i amerykańskich firm

Być może jednak jesteśmy w apogeum kryzysu, gdyż cała sytuacja zaczyna bardzo mocno niepokoić amerykańskich i tureckich przedsiębiorców, którzy wystosowali do obydwu przywódców list z apelem o dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu.

Kurs liry tureckiej do dolaraKurs liry tureckiej do dolara stooq.pl

Jeśli jednak nie stanie się jak chcą przedsiębiorcy, to kłopoty może może mieć nie tylko Turcja, której waluta straciła w tym roku na wartości już 60 proc. (główna stopa proc. to 17,75 proc, a inflacja 15 proc.), ale i częściowo inne kraje zaliczane do tzw. rynków wschodzących, jak np. Argentyna. W kontekście tureckiego problemu analitycy wymieniają też niektóre europejskie banki udzielające swego czasu całkiem sporych kredytów tamtejszym firmom.  

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: