Media: Wonga ma poważny problem w Wielkiej Brytanii. Firma może nawet zbankrutować

Portal theguardian.com wskazuje, iż znana brytyjska firma pożyczkowa Wonga przeżywa na tamtejszym rynku poważne problemy. Jest niemal na "na krawędzi upadku". Gotówka od akcjonariuszy pomogła, ale nie wiadomo na jak długo.

Reklamująca się w Polsce firma pożyczkowa Wonga, w Wielkiej Brytanii ma spore kłopoty. Przedsiębiorstwo to, będące jednym z większych brytyjskich  pożyczkodawców, w ostatnich tygodniach przeżywa gwałtowny wzrost liczby roszczeń o odszkodowania od swoich klientów.

Zbyt wysokie oprocentowanie

Narastająca liczba roszczeń wobec Wonga wynika z pożyczek udzielonych przed 2014 r., kiedy to firma stała się głównym celem kampanii oburzenia na całą branżę pożyczkową. Organizatorzy tamtej kampanii twierdzili, że firma i inne przedsiębiorstwa z branży wykorzystują swoich klientów poprzez udzielanie pożyczek o wysokim oprocentowaniu i ukierunkowanie na klientów wrażliwych na sprytny, elastyczny marketing.

Financial Conduct Authority (FCA), czyli brytyjski regulator rynku finansowego, stała się wtedy odpowiedzialna za nadzorowanie branży pożyczkowej w 2014 r., i ograniczyła  wysokość kosztów tzw. "szybkich pieniędzy". Dodatkowo, zmuszono wtedy firmę do rekompensowania klientom nieuczciwych praktyk windykacyjnych.  

W efekcie wprowadzenia obostrzeń, wyniki finansowe Wongi zaczęły się pogarszać. Aby ją ratować, pożyczkodawca otrzymał w tym miesiącu, od akcjonariuszy, 10 milionów funtów wsparcia gotówką. O istniejących problemach poinformował, też rzecznik firmy, stwierdzając, że miała ona do czynienia ze "znacznym wzrostem należności związanych ze starszymi kredytami, głównie ze względu na działalność firmy zajmującej się likwidacją szkód". 

Czytaj więcej: 500 plus vs. firmy pożyczkowe. "Te, które żyły z problemów biednych rodzin, mają problem"

Wonga w Polsce bez problemów

10 mln funtów chyba jednak nie do końca pomogło, gdyż jak podają brytyjskie media, pożyczkodawca podobno prowadzi już rozmowy z firmą Grant Thornton zajmującą się rachunkowością, na temat ewentualnej administracji Wonga, na wypadek gdyby zarząd uznał, że nie jest w stanie uniknąć niewypłacalności. 

Jeśli natomiast chodzi działalność polskiego odziały firmy, to jak podaje serwis tvn24bis.pl powołując się na informacje ze spółki, jej sytuacja w naszym kraju jest stabilna, wszystko działa normalnie. Co więcej, ubiegły rok firma zakończyła zyskiem w wysokości 6 mln zł.  

Kiedyś Wonga była jedną z najszybciej rozwijających się firm finansowych w Wielkiej Brytanii, a jej wartość wyceniano na nawet 1 miliard dolarów. Obecnie wartość tej firmy spadła do zaledwie 30 milionów dolarów. 

Czytaj więcej: Zawody bez przyszłości, czyli kogo niebawem wygryzą roboty i algorytmy

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: