Brytyjska Wonga przestała udzielać pożyczek, jest pod zarządem administracyjnym

Kilka dni temu brytyjskie media poinformowały, że tamtejsza Wonga jest na skraju niewypłacalności. Dziś jej zarząd najpierw zadecydował o wstrzymaniu udzielania nowych pożyczek, a pod koniec dnia ogłosił wejście pod zarząd administracyjny.

Wonga, jeden z największych brytyjskich pożyczkodawców przeżywa kryzys po lawinowym wzroście wniosków o odszkodowania za pożyczki, których firma udzieliła przed 2014 rokiem.

W tamtym czasie, ze względu na niewystarczające regulacje, oferowano wysokooprocentowane kredyty klientom, którzy nie mieli realnych szans na ich spłacenie. W efekcie stali się ofiarami niewłaściwych praktyk windykacyjnych i reklamowych.

Financial Conduct Authority (FCA), brytyjski regulator rynku finansowego, która stała się odpowiedzialna za nadzorowanie branży pożyczkowej w 2014 r., zmusiła Wongę do rekompensowania klientom nieuczciwych praktyk windykacyjnych.  

W efekcie wyniki finansowe firmy zaczęły się pogarszać. Aby ją ratować, pożyczkodawca otrzymał w tym miesiącu od akcjonariuszy 10 milionów funtów wsparcia gotówką. To jednak nie wystarczyło.

W czwartek rano zapadła decyzja o wstrzymaniu udzielania nowych pożyczek. Równocześnie firma wydała komunikat, że nie jest to równoznaczne z umorzeniem bieżących zobowiązań klientów.

"Klienci powinni nadal dokonywać zaległych płatności w normalny sposób, wszystkie istniejące umowy pozostają w mocy." 

Grant Thornton będzie działał jako administrator

W czwartek wieczorem brytyjskie media podały, że władzę w spółce przekazano firmie firma audytorskiej Grant Thornton. W ten sposób zewnętrzna firma otrzyma uprawnienia zarządu, aby móc rozważyć możliwe scenariusze przyszłości firmy.

Wonga zastrzega, że decyzja nie dotyczy jej zagranicznych spółek.

Eliza Więcław, rzeczniczka prasowa Wonga w Polsce podkreśla, że firma działa w naszym kraju jako oddzielna spółka na podstawie polskiego prawa, a nie jako oddział spółki brytyjskiej.

- Sytuacja Wonga w Polsce jest stabilna. Ubiegły rok zakończyliśmy zyskiem w wysokości 6 mln zł. Rozwijamy nasza ofertę pożyczek ratalnych (...) Realizujemy konsekwentnie naszą strategię, która zakłada oferowanie coraz większych pożyczek w cenach porównywalnych do bankowych – napisano w oświadczeniu. 

 +++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]