Ceny rosną stabilnie. Inflacja w sierpniu taka sama jak w lipcu. GUS ujawnia część danych

Inflacja trzeci miesiąc z rzędu utrzymuje się na poziomie 2 proc. w ujęciu rok do roku. Tak wynika ze wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Kilka rzeczy ekonomistów zaskoczyło.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu w porównaniu z lipcem, czyli w ujęciu miesięcznym nie zmieniły się wcale. Rok do roku wzrosły o 2 proc., czyli tak samo jak w lipcu i czerwcu. Inflacja po kilku miesiącach spadków zaczęła rosnąć znów w marcu tego roku - wtedy wynosiła jeszcze 1,3 proc., w ujęciu rocznym.

Inflacja ogólnie bez zmian, w górę ceny paliw

Inflacja w sierpniuInflacja w sierpniu źródło: raport GUS

Na razie nie mamy pełnego odczytu danych za sierpień, nie wiemy więc, co dokładnie najmocniej drożało, a co taniało. GUS ujawnia tylko kilka danych. Ceny żywności wzrosły o 2,1 proc. rok do roku, nośników energii o 2,2 proc. a paliw do prywatnych środków transportu o 15,3 proc.

Tych zmian cen nie odczuliśmy jednak bardzo mocno, bo w ujęciu miesięcznym z powyżej wymienionych zwiększyły się tylko ceny nośników energii - 0,5 proc. Ceny paliw minimalnie spadły, o 0,1 proc., a ceny żywności były o 0,7 proc. niższe.

Susza w cenach żywności

Efekt suszy według analityków jednak widać. "Ceny żywności spadły w sierpniu, aczkolwiek ich miesięczna dynamika ukształtowała się powyżej swojego wzorca sezonowego, głównie za sprawą wakacyjnej suszy w rolnictwie Ceny owoców kontynuowały naszym zdaniem spadki ze względu na wysoką podaż po ciepłej wiośnie. Roczna dynamika cen żywności kontynuowała spadki ze względu na efekty wysokiej bazy statystycznej związanej z ubiegłorocznymi wzrostami cen masła i jaj. Ceny paliw pozostały relatywnie stabilne względem sierpnia. Wzrosły za to ceny energii, co było związane z podwyżkami cen gazu w obrocie detalicznym" - komentują eksperci PKO BP.

Ich zdaniem, w kolejnych miesiącach inflacja będzie się osłabiać, aż do dołka w listopadzie, kiedy spadnie do poziomu 1,2-1,3 proc. w ujęciu rok do roku. Od grudnia ma już dynamicznie rosnąć, do czego przyczynią się, według ekonomistów PKO BP, ceny żywności na świecie.

Pełny raport o inflacji za sierpień GUS opublikuje 13 września.