Amazon wart bilion dolarów. Miesiąc po Apple. Google i Microsoft następne w kolejce

Robert Kędzierski
Amazon na chwilę został drugą amerykańską firmą, której wartość rynkowa przebiła poziom biliona dolarów. W elitarnym klubie, do którego należy Apple, wkrótce mogą znaleźć się inni giganci technologii.

Amazon, jedna z największych firm świata zajmujących się handlem w internecie, w trakcie sesji na Wall Street sięgnęła wartości biliona dolarów - podały amerykańskie media i agencje informacyjne, w tym Reuters, Bloomberg i CNN.

Wcześniej, jako pierwsza amerykańska spółka w historii, poziom biliona dolarów kapitalizacji, czyli giełdowej wartości wszystkich akcji, osiągnął Apple. Przez kilka tygodni nie było pewne, kto ten wyścig wygra. Teraz wartość rynkowa Apple to już 1,1 bln dolarów.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: Apple wygrał wyścig. Jest już wart bilion dolarów. Jako pierwsza spółka w historii Wall Street

We wtorek w trakcie sesji giełdowej za jedną akcję Amazona płacić trzeba było nawet 2050,50 dol., a kurs rósł o 1,9 proc. Później wzrosty nieco się osłabiły, przed 20:00 polskiego czasu spółka zyskiwała 1,4 proc.

Notowania AmazonNotowania Amazon Źródło: Investing.com

Jak podkreśla agencja Bloomberg wkrótce do elitarnego klubu bilionerów dołączą też Google (w zasadzie jego spółka matka czyli Alphabet) oraz Microsoft

Bezos dokonuje niemożliwego

Jeszcze na początku tego roku firma Jeffa Bezosa warta była znacznie mniej, bo 580 mld dolarów. W drugim kwartale przychody firmy gwałtownie wzrosły. Osiągnęły poziom 2,5 mld dolarów, gdy rok wcześniej wynosiły zaledwie 0,2 mld. Inwestorom spodobał się fakt, że pieniądze pochodzą nie tylko z handlu. Amazon zdobył więcej wpłat z  programu Amazon Prime, świetnie też idzie mu z Web Service czyli usługami internetowymi dla firm. Sprzedaż firmy osiąga poziom 200 miliardów dolarów rocznie. 

Opierając się na optymistycznych danych agencja Morgan Stanley podniosła prognozowaną wycenę spółki do 2500 dolarów za akcję. Oznaczałoby to, że wartość całej spółki może sięgnąć nawet 1,2 bln dolarów. Według analityków przychody Amazona będą rosły co roku o jedną czwartą. 

Współczesny faraon

Według rankingu Bloomberg Billionaires Jeff Bezos jest najbogatszym człowiekiem w nowożytnej historii. Jego majątek wyceniany jest na 166 mld dolarów czyli około 617 mld złotych.

Majątek Jeffa Bezosa coraz większyMajątek Jeffa Bezosa coraz większy Źrodło: Bloomberg

Jeszcze w lipcu majątek Bezosa wyceniano na 157 mld dolarów. Bill Gates, drugi na liście, jest "biedniejszy" o ok. 70 mld dol. 

Czytaj też: Matczyna emerytura już od przyszłego roku. Znamy kryteria

Skąd ten sukces? Daniel Martins, analityk finansowy, twierdzi, że "Amazon to najlepsze połączenie wielkiej firmy z innowacyjnym DNA i duchem startupu". Firma Bezosa znalazła sposób, by zarabiać zarówno na sprzedaży towarów w sieci jak i usług internetowym sklepom, serwisom. Spółka rośnie więc wraz z rozwojem całej branży. 

***

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (50)
Amazon jest wart bilion dolarów. Miesiąc po Apple. Google i Microsoft następne w kolejce
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 33 razy 19

  Amazon w Polsce stworzył ponad 20 tys. miejcs pracy za śmieszne pieniądze, bo raptem 15 tysięcy za stanowisko pracy. I płacąc żenująco niskie pensje przy jednoczesnym wyzyskiem zatrudnionych, to mamy przyczynę tak wielkich wzrostów przychodów dochodów tej firmy.

 • ksobier

  Oceniono 19 razy 13

  Wartość spekulacyjna. Jedna niepomyślna wiadomość może spowodować, że 'wartość' spadnie o miliony. Tak samo wzrost przy pomyślnej wiadomości. To wartość znaku handlowego nie aktywów firm.

 • g.m.jackie

  Oceniono 12 razy 10

  Nic dziwnego, przecież mają "niskie koszty pracy". Pozdrowienia dla wszystkich, którzy tam pracują i nie dostaną podwyżek bo firmy na nie nie stać

 • sselrats

  Oceniono 13 razy 7

  Wkrotce Amazon bedzie wart jeszcze wiecej po tym jak przeniesie magazyny z Polski na Ukraine.

 • timsen

  Oceniono 11 razy 5

  To jest bardziej niebezpieczne od najbardziej skumulowanych mechanizmów politycznych..

 • music0

  Oceniono 6 razy 4

  Oj pompuje się ten i inne baloniki. A potem będzie jebudu i znowu ludzie będą skakać z okien.

 • syningia

  Oceniono 14 razy 2

  Tak to jest jak sie korzysta z pracy niewolniczej, dotowanej przez pomdatnikow.

 • qqror

  Oceniono 1 raz 1

  Czym się różni przychód wielkości 2.5mld dolarów od "wartości sprzedaży" w wysokości 200mld dolarów? Pytam bez złośliwości. Bo wiem czym jest zysk. Ale przychód to chyba właśnie wartość sprzedaży. Aha i czym się jeszcze różni przychód od obrotu? Jeśli kupię banana za 2 zł i sprzedam go za 3 to czy mój zysk wyniesię 1zł, wartość sprzedaży (przychód?) wyniesie 3zł a obrót 5zł?

 • saves

  Oceniono 5 razy 1

  Pracownicy polskich pakowni Amazona z pewnością cieszą się z sukcesu amerykańskich akcjonariuszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX