Ostatni kwartał ubiegłego roku okazał się bardzo pomyślny dla Amazona. Największy sklep internetowy świata osiągnął zysk netto wynoszący 1,9 mld dolarów (3,75 dol. na akcje). To rekord w historii firmy i dwukrotnie więcej niż przewidywali analitycy. Warto podkreślić, że pozytywnie na wyniku odcisnęły się zmiany podatkowe w USA - Amazon zyskał na nich 0,8 mld.
Spółka Jeffa Bezosa rozwija się niemal na każdym polu działalności. Sprzedaż w ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrosła o 38 proc. - osiągnęła poziom 60,5 mld dol.
Do 4 mln wzrosła liczba subskrybentów programu Prime. Przynieśli oni zysk wyższy o 49 proc. - 3,2 mld dol. - donosi Reuters.
Bardziej dochodowa okazała się też dla Amazona reklama - przyniosła 1,74 mld dol., o 62 proc. więcej.
Amazon udowodnił także, że jest jednym z najbardziej liczących się graczy na rynku usług komputerowych. Amazon Web Services odnotował wzrost na poziome 45 proc. - do 5,1 mld dol.
Dane za cały rok 2017 również są optymistyczne. Przychody firmy wyniosły 178 mld dol. i były o 30 proc wyższe niż rok temu. Całoroczny zysk spółki to 3 mld dol., o 0,6 mld więcej niż rok wcześniej.
Czytaj też: Amazon ma w swojej siedzibie własny las deszczowy. Stworzył go za jedyne 4 mld dol.
W reakcji na wyniki akcje Amazona podrożały w handlu posesyjnym (wyniki podano po zakończeniu notowań w USA) o 6 proc. W ciągu roku ich wartość wzrosła o 70 proc., a wartość spółki osiągnęła 0,7 mld dol.
Coraz lepsza kondycja Amazona przynosi spore korzyści założycielowi - Jeffowi Bezosowi. Najbogatszy człowiek świata - jak wskazuje ranking Bloomberga - ma już majątek o wartości 116 mld dol. Od początku roku wzrost wyniósł ponad 17 mld. dol.
Według opublikowanego właśnie rankingu Brand Finance Amazon jest najcenniejszą marką świata. Jej wartość wynosi 151 mld dol. - o 42 proc. więcej niż przed rokiem, kiedy wartość ta wynosiła 106 mld. Na drugim miejscu rankingu utrzymał się Apple odnotowując wzrost o 37 proc. (ze 107 do 146 mld dol.). Podium zamyka Google, który zyskał 10 proc. - jest wart 121 mld.
Amazon zapowiada, że dalej będzie inwestował. Zamierza zwiększyć skalę działalności poza USA - na przykład w Indiach. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku przejął sieć sklepów Whole Foods Market za blisko 14 mld dol.