Kaufland ma problem z Unileverem. 90 produktów ma zniknąć ze sklepów sieci w Polsce

Nawet największe koncerny mogą mieć problem przy negocjacjach z sieciami detalicznymi. Z Kauflandu mają zniknąć produkty takich marek jak Knorr czy Coccolino.

Mogłoby się wydawać, że wielkie koncerny mające w swoim portfolio mocno rozpoznawalne marki mogą nie obawiać się o obecność w wielkich sieciach handlowych. Jednak ostra decyzja sieci Kaufland w sprawie produktów koncernu Unilever wskazuje, że to, co spotyka czasem małych producentów może też spotkać dużych. Sieć detaliczna, powołując się na znaczne podniesienie cen przez Unilever, zdecydowała o wycofaniu marek giganta ze swoich sklepów.

- Z przykrością przyjęliśmy decyzję dostawcy o znacznym podniesieniu cen zakupu produktów dla sieci Kaufland, co musiało spotkać się z brakiem naszej akceptacji. Nowa oferta oparta jest na warunkach, które obok wysokiej jakości i dużego wyboru nie pozwalają zaoferować naszym klientom najlepszych cen, a to jedna z głównych obietnic firmy Kaufland złożonej naszym klientom. W związku z powyższym wstrzymane zostały dostawy produktów m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji i Chorwacji – napisało Next.gazeta.pl biuro prasowe Kaufland Polska. 

Czytaj więcej: Lidl pokonał Biedronkę. Na początku wakacji wydali na reklamę naprawdę duże pieniądze

Kaufland bez Knorra, Surfa czy Coccolino

W Polsce Kaufland zrezygnuje z zamawiania 90 produktów koncernu Unilever. Dotyczy to tak uznanych marek jak Knorr czy Coccolino, ale także tych trochę mniej obecnych w świadomości konsumentów – Surf czy Sunlight. W Polsce na liście produktów, z których zamawiania z powodu podwyżek cen rezygnuje Kaufland na razie nie ma wyrobów marek Lipton, Domestos, Rexona czy Dove, z których zamawiania właściciel sieci (Schwarz Gruppe) zrezygnował np. w Niemczech.

- Kaufland współpracuje z szerokim gronem producentów i będzie nadal oferował klientom duży wybór produktów zarówno marek producenckich, jak i własnych, które są atrakcyjną alternatywą dla cotygodniowych zakupów – zapewniło nas biuro prasowe Kaufland Polska. 

Czytaj więcej: Popierała zakaz handlu w niedzielę, ale teraz szacuje straty w swoich sklepach na 1 mln zł rocznie

Tesco też kiedyś rezygnowało z Unilevera

To nie pierwszy przypadek, gdy produkty Unilevera znikają z półek jakiejś sieci. W 2016 roku, po drastycznych podwyżkach wynikających z dewaluacji funta po brexicie z zamawiania marek tego koncernu zrezygnowało brytyjskie Tesco. Takie kroki sieci handlowych wobec dużych producentów są jednak relatywnie rzadkie – w Polsce najgłośniejszym przypadkiem był spór producenta słodyczy Wawel z Jeronimo Martins Polska.

Schwarz Gruppe jest właścicielem sieci detalicznych Kaufland i Lidl. Brak jednak informacji czy również ta druga sieć będzie rezygnować z zamawiania marek koncernu Unilever. Jednak warto zauważyć, że o ile Kaufland jest siecią detaliczną oferującą szerokie spektrum marek, o tyle Lidl to sieć dyskontowa skupiająca się przede wszystkim na markach własnych.

Jak przygotowywano "malucha" dla Toma Hanksa?

Więcej o: