Cena 1449 dolarów za najdroższy model iPhone’a XS Max brzmi szokująco praktycznie wszędzie – nie tylko nad Wisłą, ale również w dużo bardziej zamożnych Stanach. I o to, dlaczego aż tyle trzeba teraz płacić za nowe iPhone’y, zapytano Tima Cooka w popularnym za oceanem programie "Good Morning America”.
Najpierw Cook powiedział, że najdroższy iPhone jest najbardziej zaawansowanym spośród wszystkich, które firma kiedykolwiek wyprodukowała.
A potem dodał jeszcze, że wysoką cenę tłumaczy fakt, że zastępuje on wiele innych elektronicznych gadżetów. – iPhone zastąpił twój cyfrowy aparat. Nie potrzebujesz już innego. Zastąpił twoją kamerę, zastąpił twój odtwarzacz muzyczny. Zastąpił wszystkie z tych bardzo różnych urządzeń – tłumaczył Cook.
Z tego wynika, że jest to urządzenie dla wielu naprawdę ważne. – Ludzie chcą mieć najbardziej zaawansowany produkt. To nie może być tanie – dodał szef Apple’a.
Czytaj więcej: Ile godzin musi pracować Polak, aby zarobić na nowego iPhone'a XS? Jest jeszcze gorzej niż myśleliśmy.
I tak kupisz go na raty
Przypomniał również, że patrząc na cenę nowego drogiego iPhone’a, trzeba pamiętać o tym, że większość Amerykanów nie kupuje go za gotówkę, ale w ramach abonamentu u operatora sieci komórkowej, płacąc za to około 30 dolarów miesięcznie.
Czy można zgodzić się z argumentacją Cooka? Chyba nie. Po pierwsze, inne flagowe smartfony konkurencji również z powodzeniem zastępują urządzenia wymienione przez szefa Apple’a. Tak samo są najbardziej zaawansowanymi urządzeniami spośród tych, które ich producent dotąd wprowadził na rynek. Niewiele też zmienia zakup urządzenia na raty – nadal jego cena jest wysoka.
Cook ani słowem nie wspomniał też o tym, co najważniejsze, czyli, że wysokie ceny telefonów są tutaj częścią całej strategii marketingowej koncernu, który naciskany przez azjatycką konkurencję swojej szansy szuka wśród produktów luksusowych. W tym świecie konkurencja jest mniejsza, a marże są wyższe – to bardzo cieszy akcjonariuszy producenta iPhone’ów.
Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.