Nowy wyścig zbrojeń napędza militarną hossę na giełdach

Na giełdach trwa zbrojeniowa hossa. Kursy największych na świecie firm sprzedających broń są na najwyższych albo bardzo blisko najwyższych poziomów w historii. Światowe wydatki na uzbrojenie są najwyższe od blisko 30 lat.

Nowy wyścig zbrojeń

W tym biznesie niepodzielnie rządzą Amerykanie, spośród dziesięciu największych firm zbrojeniowych, aż siedem ma swoje siedziby za oceanem. Ich portfele zamówień pęcznieją, bo światowy handel bronią osiągnął najwyższy poziom od czasów "zimnej wojny". Według wyliczeń sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem tylko w 2017 roku na odbudowę arsenałów wydano 1,7 biliona dolarów, czyli 2,2 proc. globalnego PKB, albo 230 dolarów w przeliczeniu na osobę. Największymi eksporterami broni są USA i Rosja, importerami Indie i państwa Bliskiego Wschodu.

Inwestorzy na giełdzie kupują przyszłość, dlatego wzrostom pomaga nowy wyścig zbrojeń światowych mocarstw. Giełdowe notowania takich spółek jak General Dynamics, Raytheon, Lockheed Martin, Boeing notują spektakularne wzrosty.

Myśliwiec F-35 Lightning IIMyśliwiec F-35 Lightning II Lockheed Martin

LOCKHEED MARTIN, akcje tej spółki w ciągu trzech lat zyskały 75 proc.

GIEŁDOWA KAPITALIZACJA: 96 MILIARDÓW DOLARÓW

PRZYCHODY (2017):  51 MILIARDÓW DOLARÓW

ZYSK NETTO (2017):  2 MILIARDY DOLARÓW

PRODUKUJE: firma wyspecjalizowała się w produkcji myśliwców piątej generacji, wśród nich znajduje się m.in. F-35, oraz F-22 Raptor.

Główne notowania Lockheed MartinGłówne notowania Lockheed Martin investing.com

GENERAL DYNAMICS, akcje tej spółki w ciągu ostatnich trzech lat zyskały ponad 50 proc.

GIEŁDOWA KAPITALIZACJA: 60 MILIARDÓW DOLARÓW

PRZYCHODY (2017):  31 MILIARDÓW DOLARÓW

ZYSK NETTO (2017):  3 MILIARDY DOLARÓW

PRODUKUJE: między innymi okręty dla amerykańskiej armii oraz czołgi, a wśród nich słynny M1 Abrams. 

Giełdowe notowania General DynamicsGiełdowe notowania General Dynamics investing.com

BOEING, akcje tej spółki zyskały wciągu trzech lat prawie 200 proc.

GIEŁDOWA KAPITALIZACJA: 213 MILIARDÓW DOLARÓW

PRZYCHODY (2017):  93 MILIARDY DOLARÓW

ZYSK NETTO (2017):  8 MILIARDÓW DOLARÓW

PRODUKUJE: oprócz samolotów cywilnych spółka Boeing Defense, Space & Security produkuje m.in. myśliwce F-15, F/A 18

Giełdowe notowania BoeingGiełdowe notowania Boeing investing.com

RAYTHEON: kurs tej spółki w ciągu trzech lat urósł o ponad 100 proc.

GIEŁDOWA KAPITALIZACJA: 57 MILIARDÓW DOLARÓW

PRZYCHODY (2017):  25 MILIARDÓW DOLARÓW

ZYSK NETTO (2017):  2 MILIARDY DOLARÓW

PRODUKUJE: w portfolio spółki znajduje się między innymi system Patriot, który kupuje polski rząd, oraz pociski Tomahawk, które spadły w tym roku na obiekty z bronią chemiczną w Syrii. 

Notowania giełdowe RaytheonNotowania giełdowe Raytheon investing.com

Polityka Trumpa

Prezydent Donald Trump od początku swojej kadencji jest największym ambasadorem amerykańskich firm zbrojeniowych na świecie. Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej obiecywał najwyższy w historii budżet na uzbrojenia. I tak się stało - w 2018 roku Amerykanie na armię zamierzają przeznaczyć ponad 700 miliardów dolarów, to więcej niż wartość rocznego produktu krajowego brutto Polski.

Nie jest ważne gdzie pojedzie amerykański prezydent, zawsze powtarza, że broń i amunicja z USA są najlepsze na świecie. Trump grzmi też, że za amerykańska ochrona musi kosztować. Nie tak dawno, bo podczas wtorkowej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą powiedział, że polski "prezydent zaoferował dużo więcej niż 2 mld dolarów za obecność amerykańską w Polsce". Także wśród sojuszników z NATO, Trump ostro domaga się podniesienia wydatków na zbrojenia do poziomu 2 proc. PKB w NATO.

Prezydent przywozi także ze swoich zagranicznych podróży gigantyczne kontrakty. Podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej wynegocjował dziesięcioletni kontrakt o wartości 110 mld na amerykańskie uzbrojenie, w tym okręty, śmigłowce Black Hawk i Chinook oraz system THAAD. Wielkim marzeniem Trumpa jest także rozbudowa i tak już potężnej floty lotniskowców, które dają Amerykanom przewagę na morzach i oceanach.

Prezydent Donald Trump na pokładzie lotniskowca USS Gerald Ford, 2 marca 2017 rokuPrezydent Donald Trump na pokładzie lotniskowca USS Gerald Ford, 2 marca 2017 roku US NAVY/MC2 Tyler Preston

Mocarstwowe ambicje innych

Chiny i Rosja także nie próżnują. Władimir Putin, nawet pomimo problemów gospodarczych, ogłosił potężny plan modernizacji arsenału nuklearnego. Rosjanie próbują sprzedać sojusznikom, i nie tylko, swój najnowszy zbrojeniowy produkt eksportowy, czyli system S-400. Putin w marcu zaprezentował także wizualizację nowego pocisku hipersonicznego „Kindżał”.

Władimir Putin na manewrach wojskowych Wostok 2018Władimir Putin na manewrach wojskowych Wostok 2018 kremlin.ru

Chiny z kolei wyprodukowały swój myśliwiec piątej generacji J-20. Do tego budują sztuczne wyspy na morzu południowo-chińskim, które faszerują potężnym uzbrojeniem i tworzą własne lotniskowce Liaoning.

Do tego wyścigu dołączają się Indie, które stały się największym importerem uzbrojenia na świcie w 2017 roku według sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem. Tylko w latach 2012 – 2016 import broni wzrósł tam o 43 procent. Zaraz po Indiach jest Arabia Saudyjska. W latach 2011 – 2016 import broni do tego kraju wzrósł o  ponad 200 procent.

Rosyjskie ćwiczenia wojskowe Wostok 2018Rosyjskie ćwiczenia wojskowe Wostok 2018 kremlin.ru

Gorące konflikty i strach

Nie tylko atmosfera nowej "zimnej wojny", ale przed wszystkim gorące konflikty wpływają na rozwój branży militarnej. Mowa między innymi o wojnach w Syrii i Jemenie. Na syryjskiej pozycje reżimu Baszara al-Assada spadło już np. setki pocisków Tomahawk, co było zdecydowaną odpowiedzią na syryjski atak chemiczny w Dumie. W ten konflikt niebezpośrednio zaangażowane są największe światowe armie z Rosją na czele. Rosyjscy żołnierze od lat stacjonują w Syrii i wspierają Assada. Zarówno w Syrii, jak i w Jemenie wojna trwa od 2011 roku, gdy obalono prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Od marca 2015 roku konflikt rozgorzał na nowo, gdy interwencję rozpoczęła Arabia Saudyjska, która wsparta przez międzynarodową koalicję walczy z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran. Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła życie blisko 30 tysięcy ludzi. 

Na wzrost wydatków zbrojeniowych wpływa także strach przed innymi ewentualnymi konfliktami. Korea Południowa w obawie przed nieobliczalnym dyktatorem Kim Dzong Unem była gotowa wydawać miliardy dolarów na amerykańską tarczę rakietową. W obawie przed Rosją, kraje bałtyckie, ale także Polska podnoszą wydatki na zbrojenie. Politycy w Polsce wspominają już nawet o podniesieniu wydatków do 2,5 proc. PKB. 

Rozwój nowych technologii

Jeszcze jedną przyczyną mody na akcje giełdowych spółek zbrojeniowych są nowoczesne technologie. Firmy takie jak Boeing, Lockheed Martin, czy Raytheon pracują nad bronią przyszłości. Amerykański wiceprezydent Mike Pence ogłosił w tym roku, że nadszedł czas, aby utworzyć siły kosmiczne Stanów Zjednoczonych. Utworzenie szóstego rodzaju wojsk ma kosztować 8 miliardów dolarów do 2020 roku. Celem jest ochrona amerykańskich instalacji kosmicznych, a w przyszłości być może także utworzenie baz, na przykład na Księżycu. Pod komendą US Air Force Space znajdzie się 18 tys. żołnierzy i cywilów. Oprócz tego największe koncerny zbrojeniowe pracują nad bronią laserową, rakietami hipersonicznymi i wykorzystaniem sztucznej inteligencji na polu bitwy.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Rosja szykuje się do największych manewrów wojskowych od czasów Związku Radzieckiego

Więcej o: