Ceny mieszkań w górę. Kredyty sprzedają się jak ciepłe bułeczki

W sierpniu banki w Polsce udzieliły 18,6 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości ponad 4,7 mld zł. W ujęciu wartościowym to aż 27 proc. więcej, niż w tym samym miesiącu rok temu, podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

W pierwszych ośmiu miesiącach 2018 r. banki udzieliły łącznie 154,9 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 37,5 mld zł. To kwota ponad 18 proc. wyższa niż w tym samym okresie 2017 r.

- Sierpień 2018 r. jest już kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla kredytów mieszkaniowych zarówno pod względem liczby, jak i wartości udzielanych kredytów. Na rynku kredytów mieszkaniowych nadal panuje więc bardzo dobra koniunktura, która przy jej kontynuacji w kolejnych miesiącach powinna pozwolić na osiągnięcie w skali roku sprzedaży na poziomie 56 mld zł. Za osiem miesięcy wartość udzielonych kredytów wynosi już 37,55 mld zł - powiedział główny analityk BIK Waldemar Rogowski. 

Czytaj więcej: Kawalerki drożeją dwa razy szybciej niż większe mieszkania. To mogła być dobra inwestycja

Polacy biorą duże kredyty

Jego zdaniem kredytową hossę napędza wzrost cen mieszkań, i jeszcze prze jakiś czas tak będzie. Zauważyć jednak można przedziały cenowe, gdzie dynamika jest ujemna. 

- Dwucyfrowa dynamika wzrostu kredytów mieszkaniowych w pierwszych ośmiu miesiącach br. w ujęciu wartościowym (18,7 proc.), po części wynika bowiem ze struktury udzielanych kredytów mieszkaniowych. Ponad 60 proc. wartości udzielonych w okresie styczeń - sierpień 2018 r. kredytów mieszkaniowych przypada na kredyty powyżej 250 tys. zł. Ponadto dynamika udzielanych kredytów mieszkaniowych w poszczególnych przedziałach kwotowych jest zróżnicowana, w dwóch najniższych przedziałach kwotowych do 100 tys. zł oraz 100-150 tys. dynamika ośmiu pierwszych miesięcy 2018 r. w relacji do ośmiu miesięcy 2017 r. w ujęciu liczbowym jest ujemna, odpowiednio (-17 proc.) oraz (-4,8 proc.) - dodał Rogowski.

Również w ujęciu wartościowym dynamika w tych przedziałach jest ujemna odpowiednio (-15,5 proc.) oraz (-4,3 proc.). Najwyższa dynamika zarówno wolumenu, jak i wartości dotyczy kredytów z przedziału powyżej 350 tys. zł, (37,1 proc.) liczbowo i (35,3 proc.) - wartościowo, w porównaniu do ośmiu pierwszych miesięcy 2017 r. 

Czytaj więcej: Mieszkańcy Berlina mają dość. Miasto może zakazać kupna domów i mieszkań cudzoziemcom

Niskie ryzyka dla banków

- Miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w sierpniu 2018 r. wyniósł jedynie (0,79 proc.), co potwierdza wieloletnią już obserwację dotyczącą niskiego ryzyka kredytowego związanego z tymi kredytami. W ostatnich 12 miesiącach jakość portfela jeszcze się poprawiła, o czym świadczy spadek Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych o (-0,24 proc.). - powiedział ekspert. 

Na razie nie widać więc istotnych zagrożeń, które w krótkim horyzoncie czasowym mogłyby istotnie wpłynąć na wzrost szkodowości tych kredytów, a tym samym wzrost poziomu ryzyka kredytowego. Musimy jednak pamiętać o tym, że kredyty mieszkaniowe udzielane są na wiele lat, a co za tym idzie, narażone są na ryzyko związane z cyklem gospodarczym oraz zmiennością stóp procentowych - podsumował Rogowski.

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o: