Ceny mieszkań w górę. Kredyty sprzedają się jak ciepłe bułeczki

W sierpniu banki w Polsce udzieliły 18,6 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości ponad 4,7 mld zł. W ujęciu wartościowym to aż 27 proc. więcej, niż w tym samym miesiącu rok temu, podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

W pierwszych ośmiu miesiącach 2018 r. banki udzieliły łącznie 154,9 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 37,5 mld zł. To kwota ponad 18 proc. wyższa niż w tym samym okresie 2017 r.

- Sierpień 2018 r. jest już kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla kredytów mieszkaniowych zarówno pod względem liczby, jak i wartości udzielanych kredytów. Na rynku kredytów mieszkaniowych nadal panuje więc bardzo dobra koniunktura, która przy jej kontynuacji w kolejnych miesiącach powinna pozwolić na osiągnięcie w skali roku sprzedaży na poziomie 56 mld zł. Za osiem miesięcy wartość udzielonych kredytów wynosi już 37,55 mld zł - powiedział główny analityk BIK Waldemar Rogowski. 

Czytaj więcej: Kawalerki drożeją dwa razy szybciej niż większe mieszkania. To mogła być dobra inwestycja

Polacy biorą duże kredyty

Jego zdaniem kredytową hossę napędza wzrost cen mieszkań, i jeszcze prze jakiś czas tak będzie. Zauważyć jednak można przedziały cenowe, gdzie dynamika jest ujemna. 

- Dwucyfrowa dynamika wzrostu kredytów mieszkaniowych w pierwszych ośmiu miesiącach br. w ujęciu wartościowym (18,7 proc.), po części wynika bowiem ze struktury udzielanych kredytów mieszkaniowych. Ponad 60 proc. wartości udzielonych w okresie styczeń - sierpień 2018 r. kredytów mieszkaniowych przypada na kredyty powyżej 250 tys. zł. Ponadto dynamika udzielanych kredytów mieszkaniowych w poszczególnych przedziałach kwotowych jest zróżnicowana, w dwóch najniższych przedziałach kwotowych do 100 tys. zł oraz 100-150 tys. dynamika ośmiu pierwszych miesięcy 2018 r. w relacji do ośmiu miesięcy 2017 r. w ujęciu liczbowym jest ujemna, odpowiednio (-17 proc.) oraz (-4,8 proc.) - dodał Rogowski.

Również w ujęciu wartościowym dynamika w tych przedziałach jest ujemna odpowiednio (-15,5 proc.) oraz (-4,3 proc.). Najwyższa dynamika zarówno wolumenu, jak i wartości dotyczy kredytów z przedziału powyżej 350 tys. zł, (37,1 proc.) liczbowo i (35,3 proc.) - wartościowo, w porównaniu do ośmiu pierwszych miesięcy 2017 r. 

Czytaj więcej: Mieszkańcy Berlina mają dość. Miasto może zakazać kupna domów i mieszkań cudzoziemcom

Niskie ryzyka dla banków

- Miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w sierpniu 2018 r. wyniósł jedynie (0,79 proc.), co potwierdza wieloletnią już obserwację dotyczącą niskiego ryzyka kredytowego związanego z tymi kredytami. W ostatnich 12 miesiącach jakość portfela jeszcze się poprawiła, o czym świadczy spadek Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych o (-0,24 proc.). - powiedział ekspert. 

Na razie nie widać więc istotnych zagrożeń, które w krótkim horyzoncie czasowym mogłyby istotnie wpłynąć na wzrost szkodowości tych kredytów, a tym samym wzrost poziomu ryzyka kredytowego. Musimy jednak pamiętać o tym, że kredyty mieszkaniowe udzielane są na wiele lat, a co za tym idzie, narażone są na ryzyko związane z cyklem gospodarczym oraz zmiennością stóp procentowych - podsumował Rogowski.

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (26)
Ceny mieszkań w górę. Kredyty sprzedają się jak świeże bułeczki
Zaloguj się
 • josemari

  Oceniono 22 razy 18

  spacerniak ma więcej przestrzeni

 • spolecznick

  Oceniono 11 razy 9

  Ładne to zdjęcie ilustracyjne.
  JA mam do sąsiada okno w okno w nowym osiedlu 15 m i narzekam, ale tutaj to chyba rekord - z 8 jest, nie więcej.

 • henio1946

  Oceniono 6 razy 4

  połowa z tych ludzi jak kiedyś zabraknie pracy oddadzą klucz a to co wpłacą przepadnie.

 • benzyl

  Oceniono 10 razy 4

  Niezły obrazek, dlaczego te bloki są tak blisko siebie, i po co jeszcze ten płot ?

 • rownowaznik

  Oceniono 7 razy 3

  Ciekawe, czy Ci wszyscy ludzie zdają sobie sprawę, ze bank im nic nie pożycza, tylko dodaje im cyferki na konto. Niestety, spłata jest realna.

 • bogucjusz

  Oceniono 11 razy 3

  Kupujcie, kupujcie, taniej nie będzie! Kto nie kupił, przegrał życie! Chwila...

 • belutti

  Oceniono 2 razy 2

  To ciekawe bo sprzedaż mieszkań w II kwartale w 2018r. w Warszawie spadła o 24%, czyli 1/4
  To tak jakby ktoś zarabiał 4 tyś zł na rękę i nagle zaczął zarabiać 3 tyś złotych na rękę.
  Nie byłbym zadowolony z takiego obrotu sprawy.
  Zobaczymy co się będzie działo w kolejnych kwartałach.

 • Marcin Drozdowski

  Oceniono 2 razy 2

  zdjęcie z Bydgoszczy ul. Bełzy Osiedle Karo. w tle osiedle Planet (chyba)

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 3 razy 1

  Chłopaki, napiszcie że to MaWi nagania i że zaraz odkupicie je za połowę.
  Koniecznie też wstawcie ironiczne "kto nie kupił przegrał życie" i "taniej nie będzie". Tradycji tego forum musi stać się zadość.
  Proszę was, chłopaki, napiszcie.
  W Boże Narodzenie musi być Kevin i Szklana Pułapka, a od lat po każdej informacji o podwyżkach cen mieszkań musi być wpis, że to "MaWi nagania" bo mu deweloperzy zapłacili. Taka nowa świecka tradycja na miarę naszych możliwości. I to nie jest nasze ostatnie słowo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX