Biedronka wydaje gazetki handlowe po ukraińsku. Takich przykładów jest więcej

W sklepach sieci Biedronka pojawiają się gazetki handlowe napisane po ukraińsku. Przykładów adresowania przez firmy swoich usług do Ukraińców jest w Polsce coraz więcej.

Zdjęcie gazetki handlowej w języku ukraińskim pokazał ekonomista Rafał Mundry. Fotografia pochodzi ze sklepu Biedronka w Grójcu, ale materiały reklamowe w języku ukraińskim są także rozdawane w innych lokalizacjach.

Zresztą to nie pierwszy raz, gdy Biedronka swój przekaz kieruje do Ukraińców w ich ojczystym języku. Już dwa lata temu pojawiły się gazetki dwujęzyczne. Sieć używa też języka ukraińskiego w ogłoszeniach o pracę.

Jest tego więcej

Gazetki Biedronki nie są oczywiście wyjątkiem. Firm w Polsce, które zaczynają adresować swoje usługi do Ukraińców, jest coraz więcej. Przyczyna jest jasna - to już potężna grupa klientów. Narodowy Bank Polski szacował, że w 2017 r. średnio w Polsce przebywało około 900 tys. obywateli Ukrainy, a co roku ta liczba może się powiększać o 200-300 tys. osób. Ale to "średnio" wynika też z tego, że wielu przyjeżdża do Polski na kilka miesięcy. Według danych banku Pekao, już w 2018 r. może pracować w Polsce około trzech milionów obywateli Ukrainy (prawdopodobnie te szacunki dotyczą łącznej liczby Ukraińców, którzy w ciągu roku podjęli/podejmą pracę w Polsce.

I tak - do Ukraińców coraz szerzej uśmiechają się m.in. banki, kusząc ich oczywiście m.in. atrakcyjnymi cenami przelewów za wschodnią granicę Polski. W lipcu z ofertą dla Ukraińców wyszedł bank Pekao, dedykowaną ofertę i wersje strony internetowej po ukraińsku ma także np. Santander Bank Polska, PKO BP, BGŻ BNP Paribas czy Getin Noble Bank.  

.. PKO BP

Podobnie robią zresztą także telekomy. Play czy Plus (podobnie jak np. Bank Santander) mają już infolinie, na których można porozmawiać po ukraińsku. Sieci handlowe, np. Carrefour czy (okazyjnie) Biedronka, wprowadzają do oferty produkty z Ukrainy. Specjalne usługi dla Ukraińców - Paczkę Ukraina Plus oraz szybkie przekazy pieniężne za granicę - zaoferowała w sierpniu Poczta Polska. 

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (71)
Biedronka wydaje gazetki handlowe po ukraińsku. Takich przykładów jest więcej
Zaloguj się
 • padoq

  Oceniono 30 razy 14

  W Chicago mozesz zdawac test pisemny na prawo jazdy po polsku , hiszpansku etc. czyli w urzedzie i nikt nie robi z tego problemu , a widze ze tu niektorzy maja problem z ukrainskim w biedronce w prywatnej firmie , co za pis.dzielstwo ...

 • krysia_z_garwolina

  Oceniono 22 razy 8

  nie mam nic przeciwko

 • zerozer52

  Oceniono 11 razy 7

  Na pocztach też są plakaty po ukraińsku.

 • tradycja_krotkiej_reki

  Oceniono 22 razy 4

  Dosyć to dziwne. Nie mam nic przeciwko temu, by do Polski przyjeżdżali ludzie z innych krajów, jeżeli chcą tu mieszkać, uczyć się i pracować. Ale w Niemczech nikt nie tworzy specjalnych ofert dla obcokrajowców w innych językach, bo wszyscy wychodzą ze słusznego założenia, że znajomość niemieckiego jest w Niemczech oczywista... Jeżeli chcemy zintegrować Ukraińców to powinniśmy raczej dbać o to, by przyswoili sobie naszą mowę, a nie tworzyć handlowe getto.

 • nienoto

  Oceniono 1 raz 1

  Śmieszne to, bo większość Ukraińców która do nas przyjeżdża nie mówi po ukraińsku, tylko po rosyjsku. To już polski zna więcej... Ale reklamy po rusku, to chyba jeszcze byłby za duży szok...

 • adok1103

  Oceniono 19 razy 1

  Oni naszych mordowali do dziś z Polaków się śmieją i mówią że sami się mordowaliśmy a wy im w du... włazicie przeklęte bandery

 • ratlerek.hitlerek

  Oceniono 9 razy 1

  Jako bezrobotny utrzymujący się z utylizacji surowców wtórnych z tym większą satysfakcją będę wynosił te gazetki do skupu makulatury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX