Skarbówka kontroluje kolejną wielką spółkę. Może chcieć 17 mln zł podatku

Kontrola celno-skarbowa wykazała, że polski producent maszyn Famur zalega ponad 17 mln zł podatku wraz z odsetkami. Spółka się z tym nie zgadza i zapowiada podjęcie kroków odwoławczych.

Kontrola celno-skarbowa w Famurze, przeprowadzona w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów osiągniętych w latach 2013, 2014 i 2015, będzie skutkować - w przypadku wydania decyzji podatkowej - obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych w kwocie 17,74 mln zł wraz z odsetkami, które na dzień publikacji raportu wynoszą ok. 4,44 mln zł, podał Famur. Spółka nie zgadza się z wnioskami organu zawartymi w wyniku kontroli i podejmie środki odwoławcze.

"Należy podkreślić, że spółka w związku z prowadzoną kontrolą i ryzykiem zakwestionowania przez organ podatkowy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat licencyjnych utworzyła już wcześniej z ostrożności rezerwę na potencjalne zobowiązania publicznoprawne w łącznej kwocie 21 189 tys. zł [...]. Utworzona rezerwa jest aktualizowana o wysokość ewentualnych odsetek. W konsekwencji wynik kontroli nie ma jakiegokolwiek wpływu na bieżące wyniki finansowe emitenta. Spółka podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko, [...] zgodnie z którym przeniesienie znaku towarowego do Famur Brand Sp. z o.o. i ponoszenie przez emitenta kosztów opłat licencyjnych było zgodne z obowiązującymi w badanym okresie przepisami prawa oraz było uzasadnione zarówno gospodarczo, jak i ekonomicznie" - czytamy w komunikacie.

Famur nie zgadza się z wnioskami organu podatkowego zawartymi w wyniku kontroli i podejmie wszelkie przewidziane przepisami prawa podatkowego działania i środki odwoławcze mające na celu obronę własnego stanowiska mając w szczególności na uwadze, że wynik kontroli nie zawiera merytorycznego uzasadnienia, ograniczając się jedynie do opisu stanu faktycznego, podkreślono także.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW. Skonsolidowane przychody Famuru sięgnęły 1 459,6 mln zł w 2017 r. 

Żywiec też kontrolowany

Kilka dni temu o kontroli organów skarbowych informowała też Grupa Żywiec. Firma ostrzegała wtedy, że w jej ewentualnym efektem mogłoby być nałożenie dodatkowego  zobowiązania podatkowe w łącznej wysokości 68 mln zł.

---

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (30)
Fiskus ściga polską firmę. Famur zalega 17 mln zł podatku
Zaloguj się
 • rosomak29

  Oceniono 7 razy 5

  Pewnie młode wilczki z jakiegoś znanej firmy konsultingowej opchnęły patent na optymalizację podatkową w postaci amortyzacji znaku towarowego, czy opłat licencyjnych do firmy powiązanej.

 • szabepio

  Oceniono 16 razy 4

  Pis zniszczy przedsiebiorstwa i hooja dostanie a nie podatek. Chociaz po polexicie i zamknięciu granic w doopie bedzie miała pisowsko koscuelna dyktatura jakis brak pieniedzy. Rząd sie wyżywi.

 • kemor234

  Oceniono 17 razy 3

  Tonący brzytwy się chwyta.
  Noooo ale jak brakuje na pińćset ...

 • arkusza

  Oceniono 7 razy 3

  Przenoszenie "brandu" do innej spółki żeby potem płacić opłaty licencyjne źle mi się kojarzy bo "właściciel brandu" jest najczęsciej zarejstrowny w jakimś raju podatkowym - ale "Famur Brand Sp. z o.o" wygląda na zarejestrowany w Polsce i chyba musi płacić podatki od dochodu z licencji? Czyżby famur zabezpieczał "srebra rodowe" w spółce niezwiazanej z produkcją? Czy może jakaś inna optymalizacja podatkowa?

 • dublet

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo PiS! Gonić tych prywaciaży co się żywią krwią robotnika, chłopa i inteligencji pracującej! Wiadomo, że to kodowcy, złodzieje, ubecy, komoruskie i ogólnie swołocz, która wkłada kij w szprychy rozwoju naszej socjalistycznej Ojczyzny, Ojczyzny wielkiego Jarosława, Bolesława i Władysława!

 • logedout

  Oceniono 10 razy 2

  Firmy, które nie będą chciały sponsorować władzy ludowej będą miały długotrwałe kontrole.

 • Piotr Angelus

  Oceniono 2 razy 2

  "wynik kontroli nie zawiera merytorycznego uzasadnienia, ograniczając się jedynie do opisu stanu faktycznego, podkreślono także."

  Yoda to pisał? :)

 • komentator.81

  Oceniono 3 razy 1

  Na chłopski rozum , tworzenie spółek do tworzenia kosztów polegających na wystawianiu MILIONOWYCH faktur za użyczanie znaku towarowego pachnie przekrętem.

  Szkoda , że dotyczy to polskiej spółki tylko.

  Wcześniej było to zjawisko dość częste dla zachodnich korporacji, z tego co pamiętam np. orange.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX