Masz wirusa w telefonie? Bank nie wpuści cię na twoje konto. Nowy pomysł Credit Agricole

Credit Agricole pokazał pierwsze w Polsce rozwiązanie blokujące dostęp do bankowej aplikacji mobilnej, jeśli na smartfonie zostanie znaleziony wirus.

Za każdym razem, gdy użytkownik będzie się logował do aplikacji mobilnej, jego smartfon zostanie przeskanowany pod kątem złośliwego oprogramowania. Jeśli zostanie zdiagnozowane jakieś zagrożenie, klient otrzyma komunikat z nazwą wirusa w czerwonej ramce wraz z informacją, że logowanie do aplikacji CA24 Mobile jest niemożliwe. Dopiero po usunięciu zagrożenia będzie można ponownie aktywować aplikację.

.. Credit Agricole

- To pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku. Pozwoli na znaczące ograniczenie przypadków kradzieży metodą "malware", czyli przy pomocy nieautoryzowanego transferu środków z konta klienta na konto złodzieja - wyjaśnia Beata Mikołajczyk, dyrektor Biura Ryzyka Operacyjnego i Stałej Kontroli w banku Credit Agricole. 

Oczywiście nie ma wątpliwości, że każde dodatkowe zabezpieczenie w w systemie bankowości elektronicznej jest godne pochwały. Mogą pojawić się natomiast na przykład wątpliwości, czy antywirus będzie w 100 procentach skuteczny, a świadomość takiej ochrony ze strony banku będzie zwalniała użytkowników z zachowania ostrożności przy korzystaniu ze smartfona.

- Nie możemy zrezygnować z wdrażania zabezpieczeń antywirusowych z obawy, że to uśpi czujność użytkowników - komentuje Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole. - Zdalny dostęp do usług bankowych wymaga zarówno rozwijania zabezpieczeń technologicznych, jak również edukowania użytkowników na temat istnienia zagrożeń w sieci i sposobów, jak się przed nimi chronić. To musi iść w parze, bo nawet najlepsze oprogramowanie antywirusowe nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności klienta - mówi Przybylski dodając, że baza oprogramowania, które może zostać uznane za złośliwe przez aplikację CA24 Mobile, będzie stale aktualizowana.

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: