Andrzej Sapkowski sprzedał prawa do "Wiedźmina" za 35 tys. zł, dziś chce 60 mln zł

Robert Kędzierski
Pełnomocnik twórcy kultowego "Wiedźmina" przesłał do CD Projekt wezwanie do zapłaty 60 mln zł. Powodem żądań ma być sukces gry stworzonej przez studio.

Andrzej Sapkowski domaga się od CD Projekt, największej polskiej firmy produkującej gry, 60 mln zł. Jak wynika z oficjalnego komunikatu opublikowanego przez spółkę pełnomocnik autora kultowego "Wiedźmina" powołuje się na art. 44 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Mówi on, że "w  razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd."

Bo gra okazała się sukcesem 

W piśmie od pełnomocnika czytamy, że właściwe wynagrodzenie dla Andrzeja Sapkowskiego powinno wynosić 6 proc. osiągniętych zysków. 

Pełnomocnik Andrzeja Sapkowskiego przesłał CD Projekt wezwanie do zapłatyPełnomocnik Andrzeja Sapkowskiego przesłał CD Projekt wezwanie do zapłaty Źródło: http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31450043,cd-projekt-sa-15-2018-otrzymanie-wezwania-do-zaplaty-zlozonego-w-imieniu-pana-andrzeja-sapkowskiego

Pełnomocnik podkreśla też, że roszczenia mogą mieć negatywny wpływ na wizerunek grupy.

W ocenie spółki żądania są bezpodstawne.

Spółka w sposób ważny i zgodny z obowiązującymi przepisami, nabyła prawa do utworów Pana Andrzeja Sapkowskiego, m.in. w zakresie niezbędnym do wykorzystania ich w ramach tworzonych przez Spółkę gier, regulując uzgodnione w umowach wynagrodzenia - czytamy w komunikacie. 

Kilka transakcji, kilkadziesiąt tysięcy

Według Sebastiana Zielińskiego, który w 2002 roku był szefem studia CD Projekt Red, Andrzej Sapkowski sprzedał prawa do "Wiedźmina" za 35 tys. zł - podaje FrazPC. Możliwe, że twórca zawarł z producentem gier inne porozumienie - już po tym, gdy gra okazała się sukcesem rynkowym.

Niska z dzisiejszej perspektywy kwota mogła się wydawać pisarzowi korzystna z prostego powodu. Pierwsza umowa z nieistniejącą dziś firmą Metropolis Software opiewała na kwotę rzędu 15 tys. zł. Stworzona przez studio gra (widoczna poniżej) nie okazała się jednak wielkim sukcesem. 

"Popełniłem błąd"

Andrzej Sapkowski w przeszłości przyznał, że negocjował z CD Projektem w niezbyt przemyślany sposób. 

Byłem na tyle głupi, że sprzedałem im prawa w jednej transakcji. Oferowali mi procent od dochodów, ale powiedziałem 'Nie, nie będziecie mieli z tego żadnych dochodów - dawajcie mi od razu wszystkie pieniądze. Całą sumę'. To było głupie.

- stwierdził w rozmowie dla serwisu Eurogamer dodając, że nikt nie spodziewał się, iż wiedźmińska gra będzie takim hitem. 

***

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o: