"Kler" w weekend zarobił tyle, że producent będzie musiał oddać dotację od PISF

Frekwencyjny sukces "Kleru" musiał się przełożyć na finansowy wynik filmu. Jak szacuje Money.pl tylko po pierwszym weekendzie wyświetlania obraz Smarzowskiego mógł przynieść wpływy w wysokości ok. 18,7 mln zł. Po odjęciu wszystkich kosztów to ponad 9 milionów zysku.

W ostatni weekend w kinach niepodzielnie panował jeden film - "Kler". Frekwencyjny sukces filmu Wojciecha Smarzowskiego obejrzało 935 357 osób i jest to rekord ostatnich lat. Widzowie szturmowali kina pomimo (albo właśnie z powodu) licznych wezwań do bojkotu kierowanych do nich przez prorządowych, prokościelnych i prawicowych publicystów. Kina urządzały rekordową liczbę pokazów filmu, a i tak bilety (z wyjątkiem godzin wczesnoporannych) były trudno osiągalne.

"Kler" opłaci się finansowo wszystkim? 

Portal Money.pl pokusił się o oszacowanie potencjalnych wpływów dystrybutora filmu z pierwszego weekendu wyświetlania oraz oszacowanie, czy film będzie zyskowny. Przy założeniu średniej ceny biletu w wysokości 20 zł (co jest ostrożnym szacunkiem) Money.pl ustaliło, że "Kler" mógł przynieść łączne wpływy w wysokości 18 707 140 zł tylko w pierwszym weekendzie. Po odjęciu kwot, które zatrzymują producent, kina oraz obowiązkowej działki dla Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej(1,5 proc. ceny każdego biletu) i podatku VAT, dla Kino Świat, czyli dystrybutora (oraz koproducenta zarazem) zostanie około 9 353 570 zł. 

Oznacza to, że film zwrócił się niemalże w całości już w pierwszy weekend wyświetlania - koszt produkcji "Kleru" wyniósł bowiem 10 mln złotych. W tej kwocie zawarta jest także dotacja PISF, która wyniosła 3,5 mln złotych. Prawdopodobne jest więc, że "Kler" będzie dla wszystkich finansowo korzystny, także dla Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, który przez środowiska prokościelne był krytykowany za wsparcie tej produkcji. 

Zgodnie z art. 23 ust. 5 ustawy o kinematografii każdy, kto otrzymał dofinansowanie PISF do swojego dzieła i udało mu się osiągnąć zysk musi zwrócić dotację. 

Podmiot otrzymujący dofinansowanie przedsięwzięcia jest zobowiązany, w przypadku osiągnięcia zysku z przedsięwzięcia, do zwrotu dofinansowania przedsięwzięcia na zasadach określonych w przepisach o finansach publicznych 

- mówi przytoczony wyżej przepis ustawy o kinematografii. 

Oznacza to, że finansowo "Kler" opłaci się wszystkim. Od producenta, poprzez kina aż po budżet państwa i PISF. 

Sonda: Co Polacy myślą o "Klerze" Smarzowskiego po pokazie?

Więcej o: