"Gigantyczna unijna dotacja dla S3 Legnica-Bolków stała się faktem"

Droga ekspresowa S3 Legnica - Lubawka zyska kolejny odcinek. Ministerstwo Infrastruktury i rozwoju informuje o podpisaniu umowy. Chwali się jednocześnie gigantyczną unijną dotacją obejmującą Bolków.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informuje o podpisaniu umowy związanej z kolejnym odcinkiem drogi ekspresowej S3. Powstanie nowy fragment o długości 67 km, który połączy dwa dolnośląskie miasta - Legnicę i Lubawkę.  W ramach budowy  znajdzie się fragment trasy biegnący przez Bolków. 

Unijne dofinansowanie projektu, które wyniesie ok. 1,89 mld zł przy całkowitym koszcie budowy wynoszącym ok. 3,96 mld zł.

Ministerstwo skomentowało podpisanie umowy w wymowny sposób. Na Twitterze pojawił się komunikat informujący o tym, że "gigantyczna unijna dotacja dla S3 Legnica-Bolków stała się faktem." 

Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec maja 2023 r.  

Czytaj też: Premier Morawiecki: "Więcej środków od tych bandytów, którzy swobodnie sobie hulali po państwie polskim za czasów PO i PSL, więcej środków odzyskaliśmy niż środki unijne"

S3, obok autostrady A1 i S19, to jeden z trzech filarów, na których opiera się polski system dróg prowadzących z północy na południe kraju. Wykonujemy kolejny krok w kierunku tego, o czym mówiliśmy miesiąc temu otwierając nowy odcinek S3 między Nową Solą a Kaźmierzowem: S3 uruchomi potencjał tkwiący w portach Szczecin-Świnoujście, gdy połączy je systemem dróg w Czechach i Austrii

- powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

Budowany odcinek rozpoczyna się w gminie Krotoszyce, następnie trasa przechodzi przez gminy Męcinka, Jawor, Mściwojów, Paszowice, Dobromierz, Bolków, Stare Bogaczowice, Czarny Bór, Marciszów, Kamienna Góra i Lubawka.

"Budowana droga ekspresowa S3 jest kluczowym korytarzem komunikacyjnym otwierającym polskie porty na Europę środkową i południową. S3 biegnie z północno-zachodniej Polski, aż do południa kraju i łączy miasta wojewódzkie na trasie Szczecin - Gorzów Wielkopolski - Zielona Góra - Wrocław - Katowice"

- powiedział dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) Przemysław Gorgol, cytowany w komunikacie. 

Roboty na odcinku S3 od Legnicy do Bolkowa są już na ukończeniu i jesienią tego roku odcinek ten zostanie oddany do ruchu, natomiast w ramach odcinka S3 od Bolkowa do Lubawki (granica państwa) GDDKiA wybrała wykonawców robót. Inwestycja ma duże znaczenie dla usprawnienia ruchu drogowego w regionie. Po wybudowaniu drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica – Lubawka natężenie ruchu na drodze krajowej nr 8 Kudowa Zdrój – Kłodzko – Wrocław zmniejszy się o około 1000 pojazdów (w tym około 400 samochodów ciężarowych) na dobę. Nastąpi również poprawa warunków ruchu tranzytowego przy drogach krajowych nr 3 i nr 5, podano też w komunikacie. 

GDDKiA podkreśliła na Twitterze, że jest to już 46. umowa o dofinansowanie inwestycji prowadzonych przez Generalną Dyrekcję. Łączna wartość całkowita tych inwestycji to około 57,5 mld zł, w tym koszty kwalifikowalne około 33,9 mld zł oraz wkład unijny to blisko 28,8 mld zł.

***

Adam Czerniak: "Rząd nie tylko uszczelnia podatki, ale także je podnosi"

(ISBnews)

Więcej o: