"Kler" idzie na rekord. Już ponad trzy miliony widzów i miejsce w prestiżowej dziesiątce

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego już po dwóch tygodniach jest wśród 10 filmów, które miały największą widownię w kinach po 1989 roku. Liczba widzów przekroczyła 3 miliony.

W zaledwie dwa tygodnie "Kler" Wojciecha Smarzowskiego zgromadził gigantyczną widownię. Od premiery obejrzało go 3 089 315 widzów, poinformował dystrybutor filmu firma Kino Świat. Tak duża liczba widzów oznacza, że "Kler" już teraz jest w gronie 10 filmów o największej widowni po 1989 roku. 

"Kler" pobije kolejne rekordy? 

Patrząc na fakt, że popularność "Kleru" nie słabnie, można założyć, że film już za parę tygodni znacząco poprawi swoją pozycję na liście najchętniej oglądanych filmów kinowych po 1989 roku. Już teraz przeskoczył takie hity, jak "Listy do M. 3" i "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy", a za moment dogoni drugą i trzecią część przygód Shreka (3 395 226 widzów miał "Shrek 2", a "Shrek Trzeci" 3 352 469). Wcale nie tak daleko jest też miejsce trzecie, czyli "Quo Vadis" z 4 300 351 widzów. Poza zasięgiem mogą być (ale nie muszą) dwa najchętniej oglądane po 1989 roku filmy - "Pan Tadeusz" z 6 168 344 widzami i "Ogniem i mieczem" z 7 151 354 widzami. 

Niezależnie od tego, na której pozycji wśród najchętniej oglądanych filmów kinowych po 1989 roku skończy "Kler", to już pobił on drobny rekord. Jest filmem, który zajmuje pierwsze miejsca pod względem liczby widzów w weekend otwarcia i w drugi weekend wyświetlania. I ma całkiem sporo szans na to, by również kolejne weekendy mieć co najmniej tak samo dobre. 

Sukces finansowy "Kleru"

Według TVN24, przychody "Kleru" można szacować już na 63 mln złotych (oczywiście producenci i dystrybutor dostają część tej kwoty), co oznacza, że film Smarzowskiego znalazł się również wśród najbardziej kasowych filmów ostatnich 29 lat. 

Film ma szanse zarobić także poza Polską - prawa do niego zostały bowiem sprzedane do wielu krajów, wśród nich znajdują się Austria, Niemcy, Irlandia czy Wielka Brytania oraz USA i Kanada. 

"Kler", który do kin trafił 28 września, ukazuje historię trzech księży i porusza tematy związane z Kościołem Katolickim - korupcję, pedofilię czy bezduszność systemu. 

Więcej o: