Trump ostrzega Arabię Saudyjską. "Może wchodzić w grę bardzo surowa kara"

Donald Trump ostrzegł Arabię Saudyjską przed poważnymi konsekwencjami, jeśli okaże się, że przedstawiciele tego kraju zamordowali dziennikarza Jamala Khashoggiego. Prezydent USA dał jednak do zrozumienia, że nie jest zwolennikiem zrywania kontraktów gospodarczych i zbrojeniowych z Rijadem. 

Donald Trump zapewnił, że amerykańskie służby bardzo dokładnie badają sprawę zaginięcia Jamala Kashoggiego i jego rząd będzie bardzo rozgniewany jeśli potwierdzą się oskarżenia, że dziennikarz został zamordowany w saudyjskim konsulacie w Turcji.

„To byłoby bardzo straszne i odrażające. Poczekajmy na wyjaśnienie sprawy. Może wchodzić w grę bardzo surowa kara” - powiedział amerykański prezydent w wywiadzie dla telewizji CBS. Donald Trump zaznaczył jednak, że będzie poszukiwał innych sposobów ukarania Arabii Saudyjskiej niż zerwanie kontraktów zbrojeniowych.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone podpisały z władzami w Rijadzie, umowy o które zabiegało wiele krajów. „Boeing, Lockheed Martin, Raytheon - nie chcę żeby doszło w nich do redukcji miejsc pracy. Są inne metody karania” - tłumaczył prezydent USA w rozmowie z dziennikarką programu „60 minut”.

Współpracujący z dziennikiem "Washington Post" Jamal Khashoggi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule 2 października i z niego nie wyszedł. Tureckie władze twierdzą, że mają dowody na to, że został tam zamordowany.

Więcej o: