Duże braki kadrowe w wojsku. Mają nowy plan: rekrutacja w centrach handlowych

Robert Kędzierski
Wojsko zamierza regularnie odwiedzać centra handlowe i inne miejsca publiczne, by zachęcić do wstępowania w szeregi armii. Armia chce przekonać młodych ludzi stabilnością zatrudnienia. Obecnie wakaty dotyczą 40 proc. stanowisk.

Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło akcję rekrutacyjną pod nazwą "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". W jej ramach przedstawiciele armii co tydzień będą odwiedzać centra handlowe, rynki, ośrodki sportu i inne miejsca publiczne. Zamierzają zachęcać do wstąpienia do wojska, oferując stabilną i perspektywiczną pracę. 

Żołnierze opowiedzą o własnych doświadczeniach, dostępnych ścieżkach kariery i perspektywach rozwoju. Zainteresowanym wskażą dokąd powinni się zwrócić, by uzyskać szczegółowe informacje. 

Polska armia powinna być liczniejsza

Głównym celem organizatorów kampanii jest zachęcenie młodych ludzi, by planując swoją przyszłość, wzięli pod uwagę możliwość bycia żołnierzem zawodowym. Praca dla wojska ma oznaczać stałość i pewność zatrudnienia, możliwość zdobycia specjalistycznych kwalifikacji oraz perspektywę rozwoju.

Wakaty na 40 proc. stanowisk

W wojsku, podobnie jak w innych służbach mundurowych, brakuje ludzi. Samych tylko lekarzy armia jest w stanie zatrudnić 500. Wakaty dotyczą 40 proc. stanowisk. 

Problemy z zasileniem swoich szeregów ma nie tylko wojsko. Liczba wakatów we wszystkich branżach wynosi ok. 150 tys. Problem dotyka też innych służb mundurowych. W samej tylko policji na chętnych czeka ponad 5000 miejsc pracy.

Ile zarabia szeregowy?

Z danych "Dziennika Gazety Prawnej" wynika - jak już pisaliśmy - że uposażenie zawodowego szeregowego w 2018 r. wynosi 3200 zł brutto. Ale kapral zarabia już 3690 zł, starszy sierżant 4000 zł, a starszy chorąży 4370 zł.

Wojsko - ile zarabia oficer?

Oczywiście im wyższa szarża, tym większe zarobki. Oficerowie dostają brutto od 4720 zł (podporucznik) aż do 15960 zł (generał sztabu generalnego). Major zarabia ok. 5,5 tys. zł brutto, a pułkownik 7360-8860 zł.

Wojsko odnawia hełmy z 1967 r.

Sygnały dotyczące sytuacji wojska bywają jednak niepokojące. Na początku roku, jak pisaliśmy, zapadła decyzja o odnowieniu około 14 tys. metalowych hełmów zaprojektowanych w roku 1967. 

Czytaj też: Dzierżawa odkurzacza i wynajem munduru. Tak kombinują, by nie zapłacić pracownikowi 13 zł za godzinę

Więcej o:
Komentarze (112)
Wojsko w centrach handlowych. Rekrutują, oferując "stabilną i perspektywiczną pracę"
Zaloguj się
 • antymilo92

  Oceniono 31 razy 29

  Istotne jest to zeby defilady wypadaly przepieknie i wzruszajaco.....

 • naboru_watanabe

  Oceniono 28 razy 26

  Jak na mieso armatnie pod opieka najświetszej panienki i z kropidłami bojowymi w chlebakach - słaba oferta.

  Ale gdyby tak mozna aplkowac na biskupa polowego ....

 • d_ost

  Oceniono 26 razy 22

  Rozumiem, że te rekrutacje będą w niedziele, zwłaszcza w środku miesiąca?
  Hipokryzja każdą dziurą wychodzi. W Kościołach idźcie robić rekrutację. Tam kandydaci pewniejsi, bo wierzący...

 • norik

  Oceniono 22 razy 22

  Obserwując działania Macierewicza maiłem wrażenie, że z wielkim zapałem dąży do zrujnowania Polskiej Armii, jakby był rezydentem Kremla.
  Tak więc plan się powiódł! Nie tylko udało się uniemożliwić poprawę jakości uzbrojenia, ale również roz.ieprzyć Armię od środka!

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 15 razy 15

  No to już mają pierwszych 16-tu "ochotników" w Lublinie, w zamian za odsiadkę 2 lata w woju. Poduczą się , podszkolą i pis będzie miał z nich pociechę. Następnym razem będą robić to samo, ale po cichu, gdy nie będzie kamer. Pis będzie zadowolony i bandziory też.

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 11

  To ja proponuję takie hasło: Obywatelu, wstąp do armii, bo inaczej armia "wstąpi" do ciebie. :-))

  Niektórych, można jeszcze zachęcać słowami przedwojennej wojskowej piosenki, której druga zwrotka zaczynała się tak: "Dadzą mi manierkę z gorzałczyną...." :-)

 • remo29

  Oceniono 10 razy 10

  Nie ma chętnych do paradowania wokół pomników i trzymania parasoli nad partyjnymi miernotami? Szok...

 • jac ben

  Oceniono 14 razy 10

  Wstąpić do armii i płaszczyć się przed Płaszczakiem?? Nie, dziękuję. Postoję...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX