PGNiG chce wiercić na norweskim szelfie. Umowa warta 220 mln dolarów

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Upstream Norway AS zawarł umowę zakupu udziałów w koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od spółki Equinor Energy AS.

Umowa, która opiewa na kwotę 220 mln dol. oznacza przejęcie 42 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha, którego operatorem jest ConocoPhillips Norway AS.

Umowa obejmuje zakup 30 proc. udziałów w koncesji PL044 od Equinor Energy AS, co jest równoznaczne z przejęciem 42,38 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Operatorem złoża jest ConocoPhillips Norway AS,, a pozostałymi partnerami na koncesji są Total oraz Eni Norge - czytamy w komunikacie prasowym.

Tommeliten Alpha to złoże gazowo-kondensatowe, zlokalizowane na Morzu Północnym, w  sąsiedztwie złoża Ekofisk. Zgodnie z danymi Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego, jego udokumentowane zasoby wydobywalne to 12 mld 800 mln metrów sześciennych gazu ziemnego i 5 mln 900 tys. metrów sześciennych ropy naftowej.

Zgodnie z obecnymi planami rozpoczęcie produkcji zakładane jest w 2024 roku poprzez podłączenie złoża do istniejącej infrastruktury produkcyjnej złoża Ekofisk.

PGNiG szacuje, że złoże pozwoli zwiększyć produkcję gazu ziemnego Grupy o ponad pół miliarda metrów sześciennych rocznie w ciągu pierwszych 6 lat. Wydobyty gaz ma zostać skierowany do gazociągu Baltic Pip.

Więcej o: