Andrzej Duda wierzy, że Polska będzie potęgą kosmiczną. "Wyścig technologiczny pcha ludzkość"

Robert Kędzierski
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji "Technologie przyszłości" stwierdził, że chce, by Polska realizowała ogłoszoną dwa lata temu Strategię Kosmiczną. Wierzy, że nasz kraj może być potęgą.

Andrzej Duda wziął udział w konferencji "Technologie przyszłości" organizowanej przez Kancelarię Prezydenta. Podczas przemówienia pokreślił, że wierzy, iż Polska znacząco zwiększy swoją aktywność w przemyśle kosmicznym.

Chcemy, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, aby na globalnym rynku kosmicznym Polska działalność stanowiła 3 proc. jego obrotu. Mam nadzieję, ze ten cel zostanie osiągnięty.

- stwierdził. 

Polska Strategia Kosmiczna, przyjęta pod koniec 2016 r., jest częścią strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jej celem jest podnoszenie konkurencyjności polskich firm w zakresie przemysłu kosmicznego. Chodzi głównie o rozwój innowacji.

Kiedy patrzę na podbój kosmosu przez pryzmat Polski, to myślę, że najważniejsze jest to, żebyśmy brali udział w tym niezwykłym wyścigu, bo podbój kosmosu zawsze oznacza wyścig technologiczny - to jest najbardziej ambitna praca nad najnowocześniejszymi technologiami, wynalazkami, materiałami - nad tym wszystkim, co pcha ludzkość i postęp techniczny do przodu.

- dodał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił ponadto, że Polska będzie innowacyjna wtedy, gdy weźmie udział w rywalizacji o podbój kosmosu. W opinii prezydenta jest ona trudna, ale pcha ludzkość do przodu.

Polskie innowacje już w kosmosie

Obecna na konferencji minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła, że polska branża może pochwalić się sporymi osiągnięciami. Podkreśliła, że w układzie słonecznym znajduje się ponad 80 instrumentów badawczych opracowanych bądź stworzonych w Polsce - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. 

Mikrosatelity z Polski

Zgodnie z założeniami strategii polskie firmy powinny skupić się na małych satelitach i nanosatelitach. Są one zdecydowanie tańsze od dużych. Rynek tego typu urządzeń ma wartość 90 mld dol., konkuruje na nim 110 podmiotów.

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Prezydent Andrzej Duda zwiedził również wystawę eksponatów prezentującą polską myśl techniczną i technologiczną. W Pałacu Prezydenckim zaprezentowane zostały m.in. wynalazki stworzone przez uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.

Więcej o: