Andrzej Duda wierzy, że Polska będzie potęgą kosmiczną. "Wyścig technologiczny pcha ludzkość"

Robert Kędzierski
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji "Technologie przyszłości" stwierdził, że chce, by Polska realizowała ogłoszoną dwa lata temu Strategię Kosmiczną. Wierzy, że nasz kraj może być potęgą.

Andrzej Duda wziął udział w konferencji "Technologie przyszłości" organizowanej przez Kancelarię Prezydenta. Podczas przemówienia pokreślił, że wierzy, iż Polska znacząco zwiększy swoją aktywność w przemyśle kosmicznym.

Chcemy, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, aby na globalnym rynku kosmicznym Polska działalność stanowiła 3 proc. jego obrotu. Mam nadzieję, ze ten cel zostanie osiągnięty.

- stwierdził. 

Polska Strategia Kosmiczna, przyjęta pod koniec 2016 r., jest częścią strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jej celem jest podnoszenie konkurencyjności polskich firm w zakresie przemysłu kosmicznego. Chodzi głównie o rozwój innowacji.

Kiedy patrzę na podbój kosmosu przez pryzmat Polski, to myślę, że najważniejsze jest to, żebyśmy brali udział w tym niezwykłym wyścigu, bo podbój kosmosu zawsze oznacza wyścig technologiczny - to jest najbardziej ambitna praca nad najnowocześniejszymi technologiami, wynalazkami, materiałami - nad tym wszystkim, co pcha ludzkość i postęp techniczny do przodu.

- dodał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił ponadto, że Polska będzie innowacyjna wtedy, gdy weźmie udział w rywalizacji o podbój kosmosu. W opinii prezydenta jest ona trudna, ale pcha ludzkość do przodu.

Polskie innowacje już w kosmosie

Obecna na konferencji minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła, że polska branża może pochwalić się sporymi osiągnięciami. Podkreśliła, że w układzie słonecznym znajduje się ponad 80 instrumentów badawczych opracowanych bądź stworzonych w Polsce - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. 

Mikrosatelity z Polski

Zgodnie z założeniami strategii polskie firmy powinny skupić się na małych satelitach i nanosatelitach. Są one zdecydowanie tańsze od dużych. Rynek tego typu urządzeń ma wartość 90 mld dol., konkuruje na nim 110 podmiotów.

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Prezydent Andrzej Duda zwiedził również wystawę eksponatów prezentującą polską myśl techniczną i technologiczną. W Pałacu Prezydenckim zaprezentowane zostały m.in. wynalazki stworzone przez uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.

Więcej o:
Komentarze (244)
Prezydent Andrzej Duda wierzy, że Polska będzie potęgą kosmiczną. "Wyścig technologiczny pcha ludzkość"
Zaloguj się
 • Oceniono 46 razy 46

  Jak na razie od setek lat ludzie myślący z wizją muszą stąd uciekać za granicę, gdzie są doceniani i gdzie mogą realizowac siebie i swe marzenia oraz wizje. Tu są gnebieni przez (partyjnych) znajomych królika dla których z racji deficytu intelektualnego tych ostatnich są zagrożeniem. Pan duda chciałby coś w tym temacie zmienić? Biorąc pod uwagę jakich ludzi obsadza jego ugrupowanie na kluczowych stanowiskach w państwie nie sądzę. Więc może niech pan duda przestanie dudzić i niech klepie swoje paciory bo to najlepiej mu wychodzi. A tak na marginesie to poda mi ktoś przykład kraju zaawansowanego technologicznie w którym kluczową rolę gra kościół katolicki?

 • babalina

  Oceniono 38 razy 38

  Dlaczego Polska zawsze musi być potęgą?
  Czy nie możemy robić,tworzyć tyle na ile nas stać zarówno wiedzowo jak i finansowo ?
  A my się wiecznie nadymamy ,jakie to żałosne.

 • sector23

  Oceniono 35 razy 35

  Andżej, weź ty się już lepiej i narty nasmaruj, krawędzie podostrz......

 • uzdek98

  Oceniono 31 razy 31

  szykuj sie adrian.. za dwa lata wystrzelimy cie lot w kosmos...

 • stas_3151

  Oceniono 26 razy 26

  Potęgą kosmiczną pod warunkiem że:
  1. ruscy nie będą utrudniać i oddadzą samolot
  2. Niemcy nie będą utrudniać
  3. Europa nie będzie utrudniać
  4. Tusk nie będzie utrudniać
  5. Będziemy się gorąco modlić za kosmos i Kaczyńskiego
  czego ten chłop się tym razem ochlał?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX