Sejm zdecydował. 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Ale... bez zakazu handlu

Poniedziałek 12 listopada będzie w tym rok dniem wolny od pracy. Tak zdecydował Sejm, który przyjął z poprawkami ustawę o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Za nowym aktem prawnym głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. Przeciwni ustawie byli posłowie opozycji - Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i Kukiz'15.

Elżbieta Kruk z Prawa i Sprawiedliwości przekonywała, że Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych i jeden z najważniejszych dni w roku dla Polaków. Jak powiedziała, jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości należy uczcić w sposób wyjątkowy i właśnie temu służy proponowana ustawa. Przypomniała, że w tym roku 11 listopada przypada w niedzielę.

Wolne 12 listopada i "pozytywne skutki społeczne"

- 11 listopada jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy. Uczynienie 12 listopada tego roku wolnym nie wpłynie zatem istotnie na wzrost gospodarczy w porównaniu do lat poprzednich, tym bardziej nie będzie miał długookresowego wpływu na procesy gospodarcze. Projekt natomiast wywołuje niewątpliwie pozytywne skutki społeczne - argumentowała posłanka.

Joanna Frydrych z Platformy Obywatelskiej skrytykowała fakt, że projekt trafił ustawy do Sejmu na trzy tygodnie przed świętem. Ponadto - w jej ocenie - dzieli on Polaków. Jak tłumaczyła, wolny dzień nie będzie dotyczył pracowników sektora handlowego. Przekonywała też, że na ustawie stracą przedsiębiorcy i pracodawcy.

Józef Brynkus z Kukiz'15 wyraził wątpliwość, by wolne 12 listopada miałoby sprzyjać dłuższemu wspólnemu świętowaniu i wywołać pozytywne skutki społeczne. - Dla kogo? Dla tych, których wyłączacie ze świętowania? - pytał poseł Kukiz'15.

12 listopada, a ustawa o zakazie handlu w niedziele

W projekcie zaznaczono, że 12 listopada "nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie (...) o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni".

Przyjęto też poprawkę Prawa i Sprawiedliwości, która zakłada, że normalnie będą funkcjonować szpitale, opieka ambulatoryjna i apteki.

Pomysłodawcą dnia wolnego 12 listopada jest Paweł Zalewski, radny Prawa i Sprawiedliwości z warszawskiej Pragi-Południe. - W "Gazecie Polskiej Codziennie" Zalewski tłumaczył kilka dni temu, że chciałby, aby "wszyscy Polacy mogli osobiście odczuć to wielkie święto" 11 listopada.

Ustawą zajmie się teraz Senat.

Więcej o: