Ryanair i Wizzair znów każą sobie płacić więcej za bagaż. Nowe zasady już obowiązują

Robert Kędzierski
Ryanair i Wizzair od 1 listopada zmieniły politykę dotyczącą bagażu podręcznego. Zabranie do samolotu dużej torby nie będzie już darmowe.

Tanie podróżowanie tanimi liniami Ryanair i Wizzair dla części podróżnych może być od 1 listopada trudne. Obaj przewoźnicy zmienili bowiem zasady.

Ryanair do tej pory pozwalał mieć ze sobą duży bagaż podręczny (55x40x20 cm, waga 10 kg) i małą torbę (np. aktówkę, laptopa) o rozmiarach 35x20x20 cm. 

Za duży bagaż podręczny zapłacisz

Od 1 listopada bezpłatny jest tylko mały bagaż. Jego rozmiary zwiększą się nieco - do 40 x 20 x 25 cm. 

Za wniesienie dużego bagażu podręcznego trzeba będzie płacić. Będzie to możliwe w następujący sposób:

Ryanair zmienia zasady dotyczące bagażuRyanair zmienia zasady dotyczące bagażu Fot. Ryanair

  • Wykupienie priorytetowego wejścia na pokład. Koszt wyniesie 6 euro, jeśli usługę opłacimy podczas rezerwacji biletu lub 8 euro jeśli opłacimy ją później.
  • Nadanie bagażu do luku bagażowego (tam, gdzie trafia duża walizka). Podczas rezerwacji biletu zapłacimy 8 euro. Płacąc później zapłacimy 10 euro. 
  • Możemy też wykupić droższą taryfę (Plus, Flexi Plus czy Family Plus. Bilety w tych taryfach zawsze są droższe niż w przypadku taryfy podstawowej. 

Nie ma więc możliwości, by - tak jak dotychczas - duży bagaż podręczny zabrać ze sobą w podróż w standardowej cenie biletu. Zabranie go będzie kosztować nie mniej niż 6 euro. Warto jednak pamiętać o tym, że usługa priorytetowego wejścia na pokład dostępna jest dla połowy podróżnych. Jeśli więc nie będzie już opcji jej wykupienia najniższy koszt zabrania bagażu podręcznego na pokład samolotu wyniesie 8 euro. 

Wizzair o d 1 listopada pozwala wnieść na pokład jedną sztukę bagażu o maksymalnych rozmiarach 40 x 30 x 20 cm. Waga nie może przekroczyć 10 kg. Chyba, że zdecydujemy się na dopłatę, która ma zaporową cenę 44 zł/kg.

Wizzair zmienia zasady dotyczące bagażuWizzair zmienia zasady dotyczące bagażu Fot. Wizzair

Zmiana nie dotyczy korzystających z programu Wizz Priority.

Czytaj też: W 2019 r. koniec z wizami do USA dla Polaków? Jednoznaczna deklaracja ambasador USA

Węgierski przewoźnik wprowadza też nowy rodzaj bagażu rejsowego - tego, który oddajemy odbierając kartę pokładową.  Jego waga może wynosić nie więcej niż 10 kg.

Zamieszanie i opóźnienia

Obie linie brak możliwości zabrania dodatkowego bagażu tłumaczą opóźnieniami. Często zdarzało się bowiem, że znaczna ilość toreb musiała być odsyłana do luku bagażowego, co zajmowało czas. 

Włochy przeciwne zmianom

Nowa polityka bagażowa nie podoba się władzom Włoch. Jak informuje agencja Reutera tamtejszy urząd antymonopolowy zablokował wprowadzenie nowych zasad.

Żądanie dodatkowej opłaty za podstawowy składnik usługi taki jak przewóz bagażu podręcznego prowadzi do fałszywego przedstawienia ceny za usługę

 - czytamy w oświadczeniu cytowanym przez portal.

Więcej o: