Rok temu blisko 19 proc. Polaków, którzy rozważali emigrację zarobkową, twierdziło, że za cel wyjazdu wybrałoby Wielką Brytanię. Od tego czasu sporo się zmieniło, odsetek ten spadł do zaledwie 3 proc. - podaje Work Service na podstawie swojego raportu "Migracje Zarobkowe Polaków IX", który w całości zostanie zaprezentowany 13 listopada.
Powodem tej zmiany jest nadchodzący brexit. "Zdecydowany wpływ na to miały informacje z ostatnich miesięcy na temat zaostrzenia tamtejszej polityki migracyjnej, a także brak porozumienia pomiędzy Londynem a Brukselą" - pisze Work Service. Niepewność sprawiła, że Polacy szukają nowych celów wyjazdów.
Na pierwszym miejscu wciąż znajdują się Niemcy - chęć wyjazdu tam w badaniach Work Service deklaruje 23,3 proc. respondentów - to jednak o 9 punktów procentowych mniej niż w poprzedniej edycji raportu i wyników sprzed roku. Kolejne miejsca są już ciekawsze. Drugie zajmuje Norwegia, gdzie wyjechać chciałoby 15,6 proc. rozważających emigrację zarobkową, a trzecie - Szwecja, na którą "zagłosowało" 14,7 proc. badanych. To niezwykłe o tyle, że jak podkreśla Work Service, nigdy wcześniej Szwecja nie dostawała wskazań ponad 5 proc.
Czytaj też: Polska przyjęła najwięcej imigrantów w UE. Prawie 150 tys. więcej niż Niemcy
- Norwegia, jak i Szwecja, kojarzone są z wysokimi zarobkami, które mogą być nawet 4-5 razy wyższe niż w Polsce, a także z dobrą opieką socjalną. Nasze najnowsze badanie pokazuje, że nawet dla 31 proc. Polaków lepsze warunki socjalne stanowią zachętę do wyjazdu za granicę, co naturalnie wpływa na wybór Skandynawii - mówi, cytowany w komunikacie Tomasz Ślęzak, wiceprezes Work Service.
Na czwartym miejscu zestawienia znalazła się Holandia, a na piątym Wielka Brytania.