Brexit zmienia plany Polaków. Już tylko 3 proc. rozważa emigrację do Wielkiej Brytanii

Mocny spadek Polaków chętnych do emigracji na Wyspy. W czołówce pojawiają się nowe kierunki. Kusi nas "socjal". To wnioski z najnowszego raportu firmy Work Service.

Rok temu blisko 19 proc. Polaków, którzy rozważali emigrację zarobkową, twierdziło, że za cel wyjazdu wybrałoby Wielką Brytanię. Od tego czasu sporo się zmieniło, odsetek ten spadł do zaledwie 3 proc. - podaje Work Service na podstawie swojego raportu "Migracje Zarobkowe Polaków IX", który w całości zostanie zaprezentowany 13 listopada.

Powodem tej zmiany jest nadchodzący brexit. "Zdecydowany wpływ na to miały informacje z ostatnich miesięcy na temat zaostrzenia tamtejszej polityki migracyjnej, a także brak porozumienia pomiędzy Londynem a Brukselą" - pisze Work Service. Niepewność sprawiła, że Polacy szukają nowych celów wyjazdów.

Na pierwszym miejscu wciąż znajdują się Niemcy - chęć wyjazdu tam w badaniach Work Service deklaruje 23,3 proc. respondentów - to jednak o 9 punktów procentowych mniej niż w poprzedniej edycji raportu i wyników sprzed roku. Kolejne miejsca są już ciekawsze. Drugie zajmuje Norwegia, gdzie wyjechać chciałoby 15,6 proc. rozważających emigrację zarobkową, a trzecie - Szwecja, na którą "zagłosowało" 14,7 proc. badanych. To niezwykłe o tyle, że jak podkreśla Work Service, nigdy wcześniej Szwecja nie dostawała wskazań ponad 5 proc.

Czytaj też: Polska przyjęła najwięcej imigrantów w UE. Prawie 150 tys. więcej niż Niemcy

- Norwegia, jak i Szwecja, kojarzone są z wysokimi zarobkami, które mogą być nawet 4-5 razy wyższe niż w Polsce, a także z dobrą opieką socjalną. Nasze najnowsze badanie pokazuje, że nawet dla 31 proc. Polaków lepsze warunki socjalne stanowią zachętę do wyjazdu za granicę, co naturalnie wpływa na wybór Skandynawii - mówi, cytowany w komunikacie Tomasz Ślęzak, wiceprezes Work Service.

Na czwartym miejscu zestawienia znalazła się Holandia, a na piątym Wielka Brytania.

Więcej o: