Będzie "200 plus" dla Sybiraków? Sejm ma zająć się ustawą

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy o zadośćuczynieniu dla Sybiraków w wysokości 200 zł za każdy miesiąc zsyłki - wynika z zapewnień Andrzeja Dery, ministra w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

Takie informacje przynosi "Nasz Dziennik". Według informacji gazety już niebawem Sejm ma zająć się prezydenckim projektem ustawy o zadośćuczynieniu dla osób deportowanych w trakcie II wojny światowej na teren Związku Radzieckiego - na Syberię i do Kazachstanu.

Projekt ma zakładać jednorazowe rekompensaty dla Sybiraków, w wysokości 200 zł za każdy miesiąc zsyłki. Według Związku Sybiraków, ustawą ma być objętych około 20 tys. osób. 

Jak wynika z informacji "Naszego Dziennika", w trakcie prac nad projektem ustawy rozważane były różne warianty świadczenia - 200 zł, 300 zł i 400 zł za miesiąc zsyłki. Ostatecznie, jak mówi minister Dera, stanęło na 200 zł. - Z naszej strony uznaliśmy, że zgodzimy się na mniej. Chodzi o to, żeby już to ruszyło - mówi cytowany przez "Nasz Dziennik" wiceprezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Mieczysław Pogodziński. - Ten rząd podjął wielkie inicjatywy społeczne na miliardy złotych i jeżeli jest taka atmosfera, by wprowadzać pewne sprawiedliwości, to dla nas otrzymanie obiecanych rekompensat za lata zsyłki byłoby bardzo ważne - dodaje Pogodziński. 

Wielu Sybiraków żyje obecnie z niskimi emeryturami. Dodatkowo niektórzy mają problemy z uzyskaniem renty inwalidy wojennego, gdyż orzecznicy ZUS nie uwzględniają opinii medycznych o bezpośrednim wpływie zsyłki na stan zdrowia Sybiraków.

Więcej o:
Komentarze (50)
Będzie 200 plus' dla Sybiraków? Sejm ma zająć się ustawą
Zaloguj się
 • tinley

  Oceniono 17 razy 15

  Sybiraków? Jakieś 70% członków tych związków to ludzie urodzeni w czasie transportu do Polski. Moja babcia miała 7 lat gdy wywieziono ją na syberię. Dziś jest po 80. Na litość boską... Ile takich ludzi jeszcze żyje którzy choć jako kilkuletnie dzieci doświadczyły Syberii. Promile - reszta to jacyś działacze którzy z Syberią nie mają nic wspólnego. Babcia sama się skarży że za Sybiraków podają się jakieś kobiety które ledwo 70 lat skończyły i dziwi sie skąd w zwiazku ci młodzi ludzie. Gdzie tu rozum???
  Pytanie - czy obywatelom mieszkającym w Afryce, Anglii, Australii, którzy do PL nigdy nie wrócili a opuścili Syberię z Armia Andersa też będzie wypłacane 200+ czy też moze dostaną kopa w d..pę? Czy Sybirakom z Armii Berlinga zafunduje kaczor 200+ czy okażą się niegodni?
  I jeszcze jedno - od wypłacania tych rrekompensat jest rząd Federacji Rosyjskiej a nie rząd RP. Ale czego spodziewać się po władzy która zwrotu kawałka tupolewa nie potrafi wyegzekwować a co dopiero przeprowadzić egzekucję z majątku FR na rzecz poszkodowanych przez ZSRR którego Rosja jest prawnym spadkobiercą

 • Sza Man

  Oceniono 20 razy 14

  To jeszcze menelowe dla tych pod sklepem nocnym i jesteśmy krainą szczęśliwości. Może poza marginalną klasą pracującą.

 • Adam Hernes

  Oceniono 12 razy 12

  Ale to przecież Polska nie zsyłała. PiS jest bardzo konsekwentny. Jak odszkodowania to tylko od Niemców a nigdy od swego mocodawcy że wschodu.

 • hi2per

  Oceniono 12 razy 12

  Jestem ciekaw ile jeszcze tych plusów wytrzyma budżet.

 • wolak007

  Oceniono 11 razy 11

  Za zsyłki na roboty do Niemiec swego czasu zapłacili Niemcy, za zsyłki Polaków na Syberię zapłacą Polacy?
  Uwielbiam logikę PiS-u!...

 • year68

  Oceniono 9 razy 9

  Zaraz się okaże, że Rydzyk to sybirak

 • ula-56

  Oceniono 10 razy 8

  A DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW GÓWNO

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX